Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy Pazartesi Romanya'ya Gidecek

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy Pazartesi Romanya'ya Gidecek

Pazartesi Günü Romanya'ya Ziyaret Düzenleyecek Olan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İki Ülke Arasında Stratejik Ortaklık Kurmayı Planlıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy Pazartesi Romanya'ya Gidecek

Pazartesi günü Romanya'ya ziyaret düzenleyecek olan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, iki ülke arasında stratejik ortaklık kurmayı planlıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Sözcüsü David Martinon, Sarkozy'nin pazartesi günü Romanya'nın başkenti Bükreş'e düzenleyeceği ziyarette, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirerek, yeni bir stratejik ortaklık kurmaya çalışacağını söyledi. Romanya ile Fransa arasındaki ortaklığı genişletecek stratejik ortaklığın savunma ve güvenlik alanlarında olacağını ifade eden Martinon, "Ziyaretin amacı, iki ülke arasında var olan ortaklığın boyutunu genişletmek ve stratejik partnerlik anlamında yeni bir seviyeye

ulaşmaktır" dedi. Martinon, Sarkozy'nin Romanya Parlamentosu'nda yapacağı konuşma öncesinde Cumhurbaşkanı Traian Basescu ile öğle yemeği yiyeceğini, ayrıca Başbakan Calin Tariceanu ile de görüşmede bulunacağını sözlerine ekledi.

Fransa'nın Temmuz ayında Avrupa Birliği dönem başkanlığını alacak olmasına hazırlık yapan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, bu çerçevede Avrupa ülkeleri başkentlerini geziyor.

(AFP-UÖ-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA