Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Almanya Ziyareti

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Almanya Ziyareti

Almanya'yı Ziyaret Eden Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Uyum Çalışmalarını Birlikte Yürütmek İçin Başbakan Angela Merkel ile Birlikte Başkent Berlin'de Göçmenlerin Yaşadığı İlçeleri Ziyaret Etti. Liderler, Nükleer Programından Vazgeçmesi İçin İran'a Uygulanan Yaptırımların Artırılması Konusunda Hemfikir Olduklarını da Açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Almanya Ziyareti

Almanya'yı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, uyum çalışmalarını birlikte yürütmek için Başbakan Angela Merkel ile birlikte başkent Berlin'de göçmenlerin yaşadığı ilçeleri ziyaret etti. Liderler, nükleer programından vazgeçmesi için İran'a uygulanan yaptırımların artırılması konusunda hemfikir olduklarını da açıkladı.

2003 yılından bu yana dönemin başbakanları Schröder ve Chirac tarafından temeli atılan Alman-Fransız Bakanlar Konseyi, uzun bir süreden sonra ses getiren bir adım attı. Başkentte Türkler'in yoğun olarak yaşadığı bir okulu ziyaret eden liderler, iki ülke bakanlarının, göçmenlerin uyum konusunu yeniden ele alması için çalışma başlatılacağını açıkladı. Ziyaretten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında kaçak göçmenler konusunda daha sert önlemler alınmasını talep eden Sarkozy, bu konuda Almanya ve

Fransa'nın ortak çalışacağını söyledi.

İran'ın nükleer programına da değinen Sarkozy, sorunun hızlı çözülmesi için BM Güvenlik Konseyi üyelerine çağrıda bulundu. Sarkozy, "İran'ın nükleer programı mesele olmaya devam ediyor. Merkel'le İran konusunda görüş birliği içerisindeyiz. İran'ın geri adım atmasını bekliyoruz. İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına göz yumamayız. Dahası, buna asla izin verilmeyecektir" diye konuştu.

Merkel ise, "İran konusunda yaptırım uygulanmasından yanayız. Rusya ve Çin'e de bu konuda görev düşüyor. Söz konusu bu ülkelerin, İran'ın nükleer programından vazgeçmesi için baskı uygulamasına destek olmasını beklemekteyiz. Bu konuda geri adım atmaması halinde, İran'a uygulanan yaptırımların sertleştirilmesi kaçınılmaz olacaktır" dedi.

Öte yandan Merkel, okul ziyareti sırasında lideri olduğu Hıristiyan Demokrat Birliği'nde Türk kökenli bir milletvekili olması gerektiğini söyleyerek dikkatleri üzerine çekti.

(SE-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA