Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Yunus Katliamı

06.01.2013 15:50
1
Yunus Katliamı

İnsanlarla bir nevi konuşan, onların duygularını ve düşüncelerini anlayan hayvan olan yunus balıklarının ne tür zülüme maruz kaldığını ve nasıl hunharca katledildiği zaman zaman medya aracılığıyla duyulsa da insanlık hala sessiz.

2
Yunus Katliamı

Yunusların en çok hunharca avlandığı bölge ise Japonya'nın Wakayama kentindeki Taiji kasabası. Bu kasabada her sene yunuslar hunharca avlanıyor.

3
Yunus Katliamı

Bu yunusların öldürülme sebebi ise Japon mutfağında müstesna bir yeri olduğu iddia edilen yunus etinin karşılanması. Ancak, Japon halkının büyük çoğunluğu yaşanan katliamdan haberdar değil.

4
Yunus Katliamı

Yunusların avı süreci ise böyle işliyor; balıkçılar teknelerinin zemine vurarak yaptıkları sesler yoluyla takip ettikleri yunusları sürüler hâlinde Taiji koyuna sürüyor.

5
Yunus Katliamı

Yunusların etrafı ağlarla çevriliyor. Yatışmaları için ertesi gün bekleniyor. Gün ağardığındaysa, önce albenisi olan, güçlü ve güzel görünümlü küçük bir grup yunus kenara ayrılıyor.

6
Yunus Katliamı

Daha sonra balıkçılar, bazı yunus eğiticilerinin de yardımıyla, suyun yüzeyinde üstü üste bulunan diğer yunusları ellerindeki mızraklar ve çengellerle öldürüyorlar.

7
Yunus Katliamı

Öte yandan yunus balıklar yasa dışı yol ve muamelerle yakalayarak dünyanın dört bir yanındaki yunus parklarına satılıyorlar. Hem de yüz binlerce dolar karşılığında.

8
Yunus Katliamı

Böylelikle, yunus parkları süregelen katliama doğrudan katkıda bulunuyorlar.

9
Yunus Katliamı

Her ne kadar katliamdan sağ kurtulsalar da, parklara gönderilen yunusların sonları hiç de iç açıcı olmuyor. Okyanusta özgürce yaşıyor olsalardı günde 40 ila 100 mil yüzecekken; küçük havuzlarda hareketleri kısıtlanmış bir hâlde yaşıyorlar.

10
Yunus Katliamı

Ayrıca, yunusların hareketleri ses dalgalarıyla yönlendirilmekte. Bulundukları havuzların duvarlarına çarpan ses dalgalarının yoğunluğu, ciddi beyin hasarlarına ve yunusların delirmesine yol açıyor

11
Yunus Katliamı

Maruz kaldıkları kimyasal maddeler de eklenince, yunusların ortalama ömrü sırf insanlar kısa bir süreliğine eğlensin diye 25 yıldan 5 yıla iniyor. Birçoğu da yakalandıklarından 90 gün süre hayatlarını kaybetmekte.

12
Yunus Katliamı

Japonya'nın dışında, Norveç, Alaska, Grönland, Faroe Adaları gibi daha birçok yerde yunuslar ve balinalar avlanılmakta.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21 Eylül 2020 Pazartesi 19:55:44