Yengeç Arıyordu, Bir Anda Karşısına Kedi Gözlü Yılan Çıktı!

Bodrum'da, balık avında yem olarak kullanmak üzere kayaların üzerinde yengeç arayan 29 yaşındaki Can Gümüş, bir anda karşısında kedi gözlü yılan (telescopus fallax) görünce şaşkına döndü. Gümüş, nadir görülen yılanın fotoğrafını çekti

15.03.2019 08:08
1
Yengeç Arıyordu, Bir Anda Karşısına Kedi Gözlü Yılan Çıktı!

Anadolu'da nadir görülen kedi gözlü yılan, Bodrum'da yaşayan Can Gümüş tarafından fotoğraflandı. Torba Koyu'na balık avı için gelen inşaat mühendisi Gümüş, yem olarak kullanmak üzere kayaların arasında yengeç aramaya başladı.

2
Yengeç Arıyordu, Bir Anda Karşısına Kedi Gözlü Yılan Çıktı!

Kayaların üzerinden ilerleyen Gümüş, bir anda karşısında bir yılan gördü. Yılanın fotoğrafını cep telefonuyla çeken Gümüş, hayvana zarar vermeden yanından uzaklaştı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, fotoğrafı incelediklerinde yılanın ender türlerden kedi gözlü yılan olduğunu ifade etti.

3

Kedi gözlü yılan

Kedi gözlü yılan

Telescopus fallax (kedi gözlü yılan) olarak bilinen bu tür 'Colubridae' (Kırbaç yılanları) familyasına dahil yarı zehirli türlerden biridir. Yarı zehirli tür olarak değerlendirilmesinin sebebi; yarı zehirli yılanların zehir dişleri zehirli yılanlarda olduğu gibi üst çenenin en önünde yer almayıp, üst çenenin en arkasında yer almasından kaynaklıdır.

4
Yengeç Arıyordu, Bir Anda Karşısına Kedi Gözlü Yılan Çıktı!

Aynı zamanda yarı zehirli olarak değerlendirilen yılanların zehirleri insanlar ve büyük memeliler üzerinde etkili olmayıp, bu tür yılanların avları, yani küçük kemirgenler, kertenkeleler, küçük memeliler, kuşlar vb. canlılar üzerinde etkilidir.

Yorumlar (6)
SUİLO:ZEHIRLIMI DEYILMI DENEYIN ATMAYIN ALLERJISI OLANLAR VAR YILAN YILANDIR KESIN OLDURUR GAZA GELMEYIN KEDIGOZLU YILANLAR COK ZEHIRLI OLUR CINGIRAKLI VE ENGEREK YILANLARIDA KEDI GOZLU
SONSÖZ:ya sen öldürmedin de başka biri mutlaka öldürecektir ya da yılan birini mutlaka sokacaktır
M:yüce yaradan nasıl güzel yaratmış
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Eylül 2020 Salı 22:29:13