Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

17.06.2015 11:38
1
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 'in ölüm haberi üzerine yazarların yaptıkları yorumlarını haberler.com olarak bir araya getirdik. İşte yazarlar ve yorumları...

2
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

AHMET HAKAN / Türk siyasetinin en önemli isimlerindendi. Bir devir kapandı, Allah rahmet eylesin.

3
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

FATİH ÇEKİRGE / Yaklaşık 30 yıllık gazetecilik hayatımın çok büyük bir bölümü ya onu izleyerek ya onunla sohbet ederek ya da geçmişten taşıdığı tecrübeleri dinleyerek geçti. Zaman zaman Güniz sokakta sıcak gündemden uzak hayallere yönelik sohbetlerimiz oldu. Onun hayali herkesin kendisini ait hissedeceği tam demokratik Türkiye'de dil, din, ırk, köken ayrımı gözetmeden yaşayacağı "Anayasal vatandaşlık" sistemiydi.

4
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

Ne ırk vatandaşlığı, ne dil ne de köken vatandaşlığı… Ortak anayasal vatandaşlığı... Dün onu kaybettik hayalini mutlaka gerçekleştirmeliyiz. Zaten bugün bütün meselemiz de bu değil mi Şu son siyasi atmosfere ve koalisyon müzakereleri için onun şu sözünü hatırlatmak isterim: "Barışmayı bilmiyorsanız, kavga etmeyin" Bence bu sözü yalnızca siyasetçiler değil herkesin kulağına küpe yapması lazım.

5
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

AKIF BEKİ / Bir lider kuşağının son temsilciydi. Özallı, Erbakanlı, Ecevitli siyasetçiler kuşağı Demirel'in vefatıyla kapandı.

Hatasıyla sevabıyla çok izler bırakmış, siyasi mirası daha uzun yıllar konuşulacak bir isimdi, Allah taksiratını affetsin.

6
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

MEHMET Y. YILMAZ / Süleyman Demirel'i Cumhuriyeti kuran kadroların “projesi” olarak değerlendirebiliriz. Elektriği olmayan bir köyde doğmuş fakir bir ailenin çocuğunun eğitilmesi, mühendislik fakültesinden mezun olması sonra genel müdür, başbakan, milletvekili ve cumhurbaşkanlığına kadar yükselebilmesi tüm Türkiye Cumhuriyeti'nin bir başarısıdır Bunun ötesinde kişisel olarak Süleyman Demirel ile ideolojik bakımdan ayrı kutuplardaydık. Onu gazetedeki köşemde sıkça eleştirirdim ama bir tek gün bile bununla bir imada veya serzenişte bulunduğunu görmedim. Akreditasyon uygulamalarına muhattap olmadım. Bu da günümüz muktedirlerinin kulaklarına küpe olsun…

7
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

MURAT YETKİN / Demirel Türk siyasetinin 40 yılı bir fiil aktif olmak üzere son 50 yıla damgasını vurmuş en önemli siyasetçilerdendi. 6 kere gidip 7. Kere yine başbakan olan Demirel'i siyasi hayatını en iyi anlatan cümle, askerler tarafından ikinci kez devrilmesi ardından siyaset yasaklarının kaldırılması kampanyasındaki konuşmasına başladığı ilk konuşmasının açış cümlesi olan “nerede kalmıştık” sorusudur.

8
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

Demirel'in siyasi hayatını üç evrede ele almak mümkün. 27 Mayıs 1960 darbesi ardından siyasete girdiği dönem 12 mart darbesi ardından Türkiye'nin içinden geçtiği siyasi, kutuplaşma ve sertlik dönemi ve 12 Eylül'den sonra nihayet kapsayıcı bir cumhurbaşkanlığıyla tamamlanan uzlaşmacı dönem. Demirel hep gündem belirleyen sözleri tartışılan ama mutlaka dikkate alınması gereken bir siyasetçiydi, rahmetle saygıyla anıyorum.

9
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

ORAL ÇALIŞLAR / Başımız sağ olsun… Türkiye siyasetinde çok önemli bir döneme damgasını vurmuş ve derin devlete karşı bir siyasi akımdan geldiği halde zaman içinde kendisi de onun bir parçası haline dönüşmüş ilginç bir siyasi hayatı vardı. Türki siyaset tarihine damgasını vurdu. Sırlarıyla birlikte öldü diyebiliriz, çünkü ben kendisine yaptığımız son bir görüşmemizde kendisine askeri darbelerin gerekçelerini sormuştum. Bunu çok net söylemek istemediğini hissetmemiştim Tekrar başımız sağ olsun…

10
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

TAHA AKYOL / Süleyman Demirel Türkiye'de seçimin sanayileşmesi, rejimin sivilleşmesi ülkeden enerji alt yapısının kurulması ve sanayileşme konularında büyük hizmetleri geçmiş bir devlet adamıdır. Eleştirilecek yönleri, mesela son 10 yılda iktidar odaklı bir çizgi izlemesi ayrı bir konudur. Kendisini rahmetle anıyorum…

11
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

YALÇIN BAYER / Cumhurbaşkanlığı döneminde; cumhuriyetçiliği, çağdaşlığı ve demokratlığı öne çıktı Demirel, İsmet İnönü'nün yanında başbakan yardımcısı olarak siyasete başladı; sonra 1965'lerde iktidar oldu… Yani ‘siyasi altyapısı' sağlamdı. ‘Morrison Süleyman'la siyasete damgasını vurdu. Uzun sure başbakanlık yaptı; 6 kere gitti, 7 kere geldi, denmesi bu yüzdendir. Yani ‘şapkayı' kaptırmamakta' mahirdir. Kıbrıs savaşından sonra Demirel, Erbakan ve Türkeş'le kurduğu iki MC dönemi Türkiye'nin karanlık günleridir. İktidar olmak için tavizler vermiştir; İmam Hatip açma yarışı yapılmıştır. Türkiye o zaman gericilikle yüz yüze gelmiştir. Sonraları gerçekleri gördükçe Cumhuriyet'e ve laikliğe dört elle sarılmıştır. Ama iş işten geçmiştir.

12
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

Bu gelgitler sırasında milletine, devletine küsmemiş, siyasette kindar olmamıştır. ‘Baba' rolünü o da çok sevmiştir. Cumhuraşkanı olduktan sonra siyaset sahnesinde başka biri olmuştur; yani ‘Çağdaş Demirel…' Rahmetli Uğur Mumcu, onu yıllarca ağır şekilde eleştirmiş; ancak ‘demokrat' tavrından ötürü çok destelemiştir. Bana bizzat “Aman onu korumamız lazım” demistir.

13
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

Erdoğan'la benzerlikleri var mıdır? Dini siyasete alet etmekte çoktur; Atatürk ve laik Cumhuriyet anlamında ise hiç benzeşmezler. Demirel, Amerika'nın nasıl adam kullandığını ve kazık attığını da, çok sonra öğrenmiştir. Erdoğan da yeni yeni öğreniyor. Süleyman Demirel'in bir tarafının –ana- Balkanlı olduğu söylenir. Bunu İsmet Solak iddia eder; hatta Cumhurbaşkanlığından ayrıldığı günden iki gün once Arnavutluk'u ziyaret etmesini gerekçe gösterir. İstanbul'daki bir toplantıda “Sayın Demirel siz nerelisiniz?” diye sorduğumda “Eliyle Doğu'yu işaret ederek, Selçuklulardan gelme olduklarını anlatmak istemiştir. Onun artık Hulusi Turgut'un kitaplarından daha iyi tanıyıp anlayacağız. Ne denilse densin, Türkiye'ye Cumhuriyet döneminin en büyük hizmetlerini yapmıştır. Başımız sağ olsun!..

14
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

YALÇIN DOĞAN / Türkiye çok partili siyasi hayatımızın en renkli en hoşgörülü, en demokrat liderlerinden birini yitirdi. Türkiye'ye tam 40 yıl damgasını vurmuş bir siyasetçi hem ülkesinde hem dünyada sürekli saygı gördü. Demirel'in siyasi yaşamını aslında ikiye ayırmak gerekir. Birimcisini 1961-1981 darbeye kadar olan süre ikincisi de 80'den 2001'e kadar olan darbenin getirdiği sürgün yılları, 7. Kez başbakanlık ve nihayet cumhurbaşkanlığı…

15
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

30 yılım Demirel İle birlikte geçti, kendisiyle sayısız görüşmeler yaptım. 1980 darbesi kendisine ve arkadaşlarına müthiş bir siyasal ders verdi. Darbeden sonra yeniden başbakan ve cumhurbaşkanı olduğunda tam bir demokrat lider karşımıza çıktı. 40 yıl ülkenin yönetiminde damgasını vuruş olmasına rağmen, kendisine aralarında ben de dahil onca muhalif yazar çizer bulunmasına rağmen bir tek gazeteciye dava açmadı, bir tek gazete patronunu yada iş dünyasının önde gelenlerini kendine rakip ve hatta düşman görmedi. Tersine onlara hep hoşgörüyle davrandı, aleyhine çizilen karikatürlere güldü.

16
Yazarlar, Süleyman Demirel İçin Neler Söyledi

Bir anımı aktarmak isterim; Kendisine onca muhalefet yazıları yazmama rağmen bir gün sordum; “Sizin siyasi olarak çok farklı görüşteyiz ama hep görüşüyoruz beni kabul ediyorsunuz nasıl oluyor”. Güldü… “Bana sürekli çevremde sen doğru yapıyorsun diyenler değil, akıllı muhalifler lazım…” dedi.

Yüzlerce anım var hangisini aktarayım… Şimdi bakıyorum günümüz siyasetçileri bir yandan İsmet paşaya bir yandan sayın cumhurbaşkanım Demirel'e ileri geri laf ediyorlar. Yine bir sohbette İsmet Paşa'yla ilgili rekabetini sorduğumda, uzun uzun düşündü “İsmet paşayla mücadele benim haddime mi arkasında koskoca Kurtuluş savaşı var.” Ders almasını bilenlere hayatı örnek olsun….

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23 Eylül 2020 Çarşamba 19:30:25