Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Yassıada'da Zor Günler

17.09.2010 12:52
1
Yassıada'da Zor Günler

1950-1960 Döneminin Başbakanı Adnan Menderes anayasayı ihlal etmek, örtülü ödeneği usulsüz harcamak, 6-7 Eylül Olayları ve Vatan Cephesi kurmak gibi suçlamalarla yargılanmıştı. Yargılama öncesi alınan ifadeler fotoğraf karelerine bu şekilde yansıdı.

2
Yassıada'da Zor Günler

Yassıada'ya gönderilen DP'liler arasında yaşlı ve hasta olanlar da vardı. Hastaların muayene görüntüleri, Milli Birlik Komitesi tarafından dağıtılan reklam fotoğraflarına da yansımıştı.

3
Yassıada'da Zor Günler

Sorguların ardından ilk duruşma, Cumhurbaşkanı Celal Bayar ile Tarım Bakanı Nedim Ökmen'in yargılandığı dava oldu. “Köpek davası” olarak bilinen bu davanın konusu, bir Afgan tazısının değerinden fazlasına Atatürk Orman Çiftliği'ne satılmasıydı.

4
Yassıada'da Zor Günler

Dönemin Maliye Bakanı Hasan Polatkan idam sehpasına çıkan ilk isim oldu.

5
Yassıada'da Zor Günler

Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu da Polatkan'ın ardından idam edildi.

6
Yassıada'da Zor Günler

Menderes'in cezası 1961 yılının 17 Eylül'ünde infaz edildi. Menderes'in altındaki tabure çekildiğinde, saatler 13.30'u gösteriyordu .

7
Yassıada'da Zor Günler

DP Milletvekili Agah Erozan, idam kararından sonra Yassıada'dan İmralı'ya getirilip bu hücreye konuldu, cezası daha sonra müebbet hapse çevrildi.

8
Yassıada'da Zor Günler

Adnan Menderes ve Yassıada Komutanı Albay Tarık Güryay

9
Yassıada'da Zor Günler

Yassıada'da idam cezasına mahkûm edilen ancak daha sonra cezası müebbet hapse çevrilen Ahmet Hamdi Sancar, Tahkikat Komisyonu Başkanı'ydı. Demokrat Parti tarafından kurulan komisyon, muhalefet ve basının eylemlerini soruşturmak için hayata geçirilmişti.

10
Yassıada'da Zor Günler

Kayseri Milletvekili olan İbrahim Kirazoğlu, hakkında idam cezası verilen ancak uygulanmayan Agah Erozan gibi TBMM Başkanvekili'ydi. Hakkında yolsuzluk davası bulunmayan Kirazoğlu, “Meclis'i taraflı idare etmek” suçuyla Yassıada'da hâkim karşısına çıkarıldı.

11
Yassıada'da Zor Günler

Tahkikat Komisyonu Raportörü olan Nusret Kirişçioğlu, Türkiye'nin ilk kadın Danıştay üyesi Şükran Esmerer'in kardeşi ve Çanakkale Milletvekili'ydi. Avukat olan Kirişçioğlu, CHP'yi kapatma gibi bir düşüncenin olmadığını dile getirmişti. Kirişçioğlu'nun idamı oylamadaki muhalefet şerhine takıldı.

12
Yassıada'da Zor Günler

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24 Ekim 2020 Cumartesi 19:00:18