Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

19.05.2015 09:20
1
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Telefonun şarjı tam bitmeden şarja takmak telefonu öldürür mü? Bilgisayarların her gün kapatmak bilgisayarlara zarar veriyor mu? İşte teknoloji hakkında bildiğimiz yanlışlar...

2
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


Mac'lere virüs bulaşmaz /


Yaygın kanının aksine Mac'lere virüs pekala bulaşabilir. Mac kullanıcılarının sık sık 'virüslerle uğraşmıyorum, Windows'ta da virüslerden kurtulamıyordum' sözlerinin aslını ise şöyle izah edelim: Sayıca Windows yüklü bilgisayarlar Mac'lere oranla oldukça fazla ve dolayısıyla hacker'larda yaygın olan bir platform olan Windows için virüs hazırlamayı yeğliyor.

3
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


Gizli pencere internette sizi gizler /


Hayır. Chrome'da kullanılan ve 'Yeni gizli pencere aç' ile birlikte açılan Chrome sayfası hiçbir şekilde sizi internetten gizlemeyeceği gibi, sizi tehlikelere karşı da korumaz. Bu özelliğin tek amacı girdiğiniz sitelerin kayıt altına alınmaması ve belleğe kaydedilmemesidir.

4
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


Telefonu şarjda bırakmak tehlikelidir /


Bir yanlış inanış da telefonu şarjda bırakmanın telefonu patlatabilme ihtimalidir. Böyle bir şey elbette yok. Telefonunuzun şarjı yüzde 100 dolduğunda şarj dolum işlemi sona erer, kablo takılı dahi olsa...

5
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


Daha fazla megapiksel daha iyi kamera! /


Kullanıcıların düştükleri büyük yanılgılardan biri de telefonun kamerasının megapikseli yükseldikçe daha iyi fotoğraf çektiğine inanmasıdır. Oysa böyle bir şey yok. Megapiksel tek başına iyi bir kamera için yeterli değildir. Örneğin lens kalitesi fotoğrafın kalitesinde önemli rol oynar. Bu nedenle bazen 'telefonum 5 megapiksel, ama senin 12 megapiksel telefonundan iyi çekiyor' gibi bir yargıya varmamız da bununla ilgilidir.

6
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


Şarj tam bitmeden telefonunuzu şarja takmayın /


Telefonunuzu şarja takmak için telefon şarjının mutlak suretle sıfıra inmesi gerektiğine inanılır. Oysa bu doğru değildir. Günümüzde kullanılan lityum-iyon bataryalarda şarjınız yüzde 50 ve hatta yüzde 80'ken bile şarj edebilirsiniz; herhangi bir sakıncası yok.

7
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


iPad şarj adaptörüyle iPhone'ları şarj etmek yanlıştır /


iPad şarj adaptörüyle iPhone'ların şarj edilebilmesinde herhangi bir mahsur yoktur. Apple'ın resmi internet sayfasında iPad adaptörünün 12-watt olduğunun altı çizilirken, iPhone'ların da bu adaptörle şarj edilebileceği belirtilmiştir.

8
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


Bilgisayarı her gün kapatmak doğru değildir /


Bir diğer inanış da bilgisayarların her gün kapatılmasının bilgisayarlara zarar vereceğine inanılmasıdır. Oysa bilgisayarı düzenli olarak kapatmak tam tersine bilgisayarınız için iyi bir şeydir. Kapanmayan ve sürekli çalıştığından sıcak kalan donanım parçaları ısındıkça yavaşlamaya başlar. Bu da bilgisayarın performansını zaman içinde düşürebilir.

9
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


Masaüstü bilgisayar ölüyor /


En çok işitilen ancak doğruluğu bir türlü ispatlanamayan olgu ise masaüstü bilgisayarların yavaş yavaş tarih olduğu iddiasıdır. Laptoplar bugün için rahatça masaüstü PC'lerin yerini alabiliyor; ancak sisteminin çok daha güçlü olmasını isteyen ve son teknolojiyle donatıp rahatça upgrade işlemini yapmak isteyen kullanıcılar ise masaüstü bilgisayarlardan vazgeçmiş değil. Örneğin geniş ekranda çalışmak isteyen kullanıcılar, laptopta bunu bulamazken, masaüstü PC'ler işlerini fazlasıyla görüyor. Ayrıca fiyat kıyaslaması yapıldığında masaüstü PC'lerin her açıdan donanımsal olarak laptoplardan daha ucuza geldiği de söylenebilir.

10
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


Yüksek fiyatlı HDMI kabloyla daha iyi görüntü /


1200 doları HDTV'ye ve 300 doları Blu-ray player'a veren bir kullanıcı için 150 dolarlık bir HDMI kablosu almak çok güç olmayabilir. Ancak iyi kablo almak, gerçekten de alınan görüntüyü daha da iyileştirebiliyor mu? Yapılan araştırmalar, HDTV'lerin kabloya göre görüntü kalitesinde farklılık göstermediğini ortaya koyarken, analog ses ve görüntü sinyali söz konusu olduğunda kablonun önemi daha fazla artıyor.

11
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


LCD'ler Plazma ekranlardan daha iyidir /


Her ne kadar HDTV arayan kullanıcıların birçoğu LCD'lerin plazma ekranlara göre daha iyi olduğunu düşünse de, gerçekte durum pek de öyle değildir. Her iki teknolojinin de kendine has artı ve eksileri vardır. LCD'ler fiyat olarak plazma ekranlardan daha pahalıyken, plazma ekranların yüksek güç tüketiminde bulunduğu bilinir. Yani plazma ekranlar bir yandan ucuza mal olurken, diğer yandan uzun vadede LCD'lerden daha maliyetli olabiliyor. LCD'ler ise LED arka aydınlatmayı kullanan LED ekranlarla daha iyi bir noktaya gelmiş ve yüksek tazeleme oranları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Plazmalar ise yüksek kontrast oranıyla öne çıkarken, renkleri olabildiğinde net gösterir ve siyahı LCD'lerin aksine tam "siyah" olarak gösterir.

12
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


Sinyal göstergesi sinyalin gücünü gösterir /


Cep telefonlarında sinyal tam çektiği zaman (tüm bloklar yandığı zaman) telefonun tam olarak çektiği ve yüksek performans ile görüşme yapılabileceği düşünülür. Oysa sinyalin gücü, yanan bloklardan anlaşılmaz; zira trafiği yoğun olan bir baz istasyonunda da şeritleri tam olarak görebilmek mümkün; ancak bu güçlü bir sinyalin kullanıcıya sunulduğu anlamına gelmiyor.

13
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


Mürekkep püskürtmeli yazıcılar daha pahalıdır /


Lazer yazıcılara göre mürekkep püskürtmeli yazıcıların daha pahalı olduğu düşünülür. Ancak fiyat etiketlerine bakıldığında mürekkep püskürtmeli yazıcılar aslında lazer modellerden daha pahalı değildir ve daha ucuza temin edilebilir. Asıl sorun ise mürekkep kartuşlarının değişim maliyetidir. Bu kartuşların maliyeti birim başına yazıcının fiyatına yaklaşabilmektedir.

14
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


Ne kadar çok monitor, o kadar verimli çalışma /


Her durumda geçerli değildir. Örneğin işi gereği sadece e-mail'lere bakan veya internetle alakalı işlerle uğraşan kullanıcıların ikinci bir monitör verimliliğini artırmayacaktır. Ancak iki monitöre ayrı görev atayıp kullanan ve iş için gerekli olan durumlarda ikinci bir monitör elbette tavsiye edilebilir.

15
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


Kartuşları tekrar doldurmak yazıcıya zarar verir /


Kartuşları doldurup kullanmak, yenisini almaktan daha az maliyetlidir. Ancak üretici firmalar ve uzmanlar, genel olarak kullanıcıları bu adımdan uzak tutkmakta, ve doldurulan kartuşun yazıcıya zarar verdiğine hükmedip kullanıcı bu şekilde yönlendirmektedir. Oysa kartuştan mürekkep sızmadıktan ve bu gibi bir aksaklığın olmaması durumunda yazıcılar için böyle bir yargıya varmak yanlıştır.

16
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


IE diğer tarayıcılardan daha az güvenilirdir /


Internet Explorer'a şiddetle karşı çıkan kullanıcıların büyük bir bölümü, diğer tarayıcılara nazaran IE'nin daha az güvenilir olduğunu düşünür. Oysa bu tamamen gerçek dışıdır. Tarayıcının güncel tutulması ve gerekli önlemlerin alınması itibariyle IE, diğer tarayıcılardan daha "tehlikeli" değildir. Zira hacker'lar IE dışında Firefox gibi popüler tarayıcılara da saldırı düzenleyebiliyor.

17
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


Güvenilir olarak bilinen siteler gerçekten öyle mi /


Hayır... Genel olarak güvenilir olarak bilinen sitelerde dahi yer yer virüs veya benzeri tehditlerin olduğu görülmüştür. Bu nedenle güvenli bir siteye girdiğinizi düşünseniz bile hiçbir zaman yüzde 100 güvende değilsiniz ve güvenlik önleminizi kendi başınıza almanızda sonsuz fayda vardır.

18
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


Sık sık diski birleştirmek PC'yi hızlandırır /


Zaman değişiyor. Artık devasa kapasiteli disklerle beraberiz. Önceleri kapasitesi çok daha az olan diskler söz konusu olduğunda disk birleştirme işlemi de ayrı bir önem kazanıyordu. Zira diskte sürekli yeni veri girişleri oluyor ve aynı paralelde silinen dosyalar da söz konusu olabiliyordu. Bugün ise disklerin kapasiteleri sınırları zorlayacak seviyeye geldi ve kullanıcılar yer darlığından ötürü sık sık diske veri girip silmek durumunda kalmıyor. Bu nedenle gerekmedikçe disk birleştirme işlemini yapmanın da bir önemi kalmıyor.

19
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz


İşlemci overclock'u sistemi uçurur /


Overclock işlemi sıcaklığı artıran ve sınırları zorlayan bir eylemdir. En kötü senaryoda işlemcinin yanma olasılığı konuşulabilir. Ancak günümüzde bu olasılıktan konuşmak da artık oldukça anlamsız. Örneğin AMD işlemcilerde en kötü durumda bile PC kapatılıyor. Bu nedenle overclock sebebiyle işlemcinin yanma ihtimali ortadan kalkıyor.

20
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

DAHA ÖNCE DUYMADIĞINIZ GERÇEKLER / Yüksek fiyatlara aldığınız kot pantolonları korumak için bilmeniz gereken 7 maddeyi sizler için hazırladık. Jean hergün giyilebilecek bir parça olmasına rağmen çok yüksek fiyatlara alıyoruz. Çünkü her gün giyildiği için yıpranma oranı yüksek oluyor, bu nedenle pahalı olanlardan tercih ediyoruz. İşte kotlarınızın eskimemesi için pratik bilgiler...

21
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Ters çevirin! Makineye atmadan önce renginin çok akmaması için kotunuzu ters çevirin. Derecenizi doğru ayarlayın! Makineden çıkarırken bir süprizle karşılaşmak istemiyorsanız, mutlaka makinenizin derecesine dikkat edin! Jean pantolonlar soğuk suda yıkanır.

22
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Deneyin! Makineden nasıl bir şey çıkacağına emin olamıyorsunuz ya da makinenize güvenmiyorsanız en iyisi elde yıkayın. Böylece büyük bir süprizle karşılaşmazsınız.

23
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Sık yıkamayın! Jean bakımının en önemli kurallarından biri de sık yıkamamaktır. Çok kirlenmediği sürece her giyiminizden sonra makineye atmayın. Jean kumaşı çabuk yıpranan bir kumaştır.

24
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Kurutucuya atmayın! Eğer küçülmelerini istemiyorsanız, kesinlikle kurutucuya atmayın. Bunun yerine askıya asın, kendi kendine kurumasını bekleyin.

25
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Yalnızca Jeanleriniz... Çamaşır makinenizde yalnızca jeanlerinizi bir arada yıkayın. Yalnız makineye 4'ten fazla jean atmamaya özen gösterin.

26
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Dondurun! Jean bakımının en kolayı onları dondurmanızdır. Yıkama işlemini geçin.

27
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Jeaninizin üzerini fırçalayın, plastik bir çantanın içine düzgün bir şekilde yerleştirip, ertesi gün giymek üzere buzluğa atın. Kot pantolonu çamaşır makinesinde yıkamak en büyük yanlışlardan biri. Bir poşete koyup derin dondurucuda bekletmek en doğru temizleme şekli.

28
Teknoloji Hakkında Yanlış BildiklerimizGünlük yaşantınızda işlerinizi kolaylaştırmak isteyenler için birbirinden pratik bilgileri derledik. İşte hayatınızı değiştirecek o bilgiler... Domateslerin çabuk çürümesini önlemek için koparılan kısımlarının aşağıda kalması gerekir. Bu sayede domatesin koparıldığı yerden nem ve hava girişi engellenmiş olur. Ayrıca domatesler oda sıcaklığında buzdolabında olduğundan daha uzun süre dayanır.
29
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Paslanmış bıçağı eski haline döndürmek için, Soğanı ortadan ikiye bölün ve üzerine pudra şekeri serpin. Üzeri pudra şekerli soğan ile bıçağınızı temizleyin. Daha sonra bir peçete yardımıyla silin. Bıçağınızın parladığını ve üzerindeki pas lekelerinin çıktığını göreceksiniz.

30
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Parmağınıza kıymık batarsa... Zarar görmüş bölgenin üzerine iyice olgunlaşmış bir muzun birkaç dilimini koyun ve bir bandajla kapatın.

31
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Muzun içindeki enzimler ciltteki yabancı maddenin çıkmasını kolaylaştıracaktır.

32
Teknoloji Hakkında Yanlış BildiklerimizBurnunuz tıkalıysa... Bir kaba ılık su koyun ve içine biraz tuz dökün. Bu tuzlu suyu hafifçe burnunuza çekip bırakın. Tuzlu su burundaki damarları rahatlatacak. Burnunuz açılacak ve rahatça nefes alabileceksiniz.
33
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Parmağınızı sıkıştırdıysanız ya da ayak parmağınızı çarptıysanız... Parmağınızı dik tutup üzerine sıkıca bastırın. Bu, ağrınızın azalmasını sağlayacaktır.

34
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Öldürücü kas krampları yaşıyorsanız... Nemli bir havluyu mikrodalga fırında 30 saniye bekletin. Daha sonra havluyu ağrıyan kasınızın üzerine koyun. Bu kompres, aldığınız ağrı kesici ilaç etkisini gösterene kadar ağrıyı hafifletecektir.

35
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Kendinizi endişeli hissediyorsanız ve kalbiniz normalden hızlı çarpıyorsa... Saç diplerinden başlayarak şakaklarınıza nazikçe masaj yapın.

36
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Yavaşça nefes alıp verin, hızla rahatladığınızı hissedeceksiniz. Eğer bu işe yaramıyorsa bazı meditasyon tekniklerine başvurabilirsiniz. Örneğin beş dakika süreyle gözlerinizi kapatın ve bir ormanın ortasında olduğunuzu hayal edin.

37
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Çenenizde tüylenme problemi yaşıyorsanız... Çenenize ince bir tabaka vazelin uygulayın ve üzerine likit bir kapatıcı pudra uygulayın. Yalnız bu işlemi yaparken alkolsüz ürünler kullanmaya dikkat edin. Çünkü alkollü ürünler cildinizi tahriş edebilir.

38
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Nefesiniz kötü kokuyorsa... Ağız kokusunun sebebi çoğunlukla susuzluktur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen iki bardak su için.

39
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Lezzetli balıklar için... Balık kızartma yağının içine kırmızıbiber serperseniz hem balığa değişik bir lezzet vermiş hem de balığın rengini parlak yapmış olursunuz.

40
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Elinizde can acıtıcı bir şeytan tırnağı çıktıysa... Tırnak diplerinizi tuzlu suyla ovalayın. Bu tedavi, elinizdeki şişliğe iyi gelirken aynı zamanda enfeksiyon riskini de ortadan kaldıracaktır. Bu tedaviyi birkaç gün boyunca yapın.

41
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Ani bir öksürük krizi geçiriyorsanız... En sevdiğiniz şekerlemeyle bu sorunu çözebilirsiniz. Şekeri uzunca bir süre emerek boğazınızı rahatsız eden öksürük krizini engelleyebilirsiniz.

42
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Ayaklarınız kokuyorsa... Ayaklarınızı talk pudrasıyla ovun ve sonra kurutun ve çorabınızı giyin.Bu, bir süre için ayağınızın terlemesini ve bunun sonucunda koku oluşmasını engelleyecek.

43
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Eğer ana yemeğinizin yanında maydanoz varsa onu mutlaka tüketin. Çünkü maydanoz nefesi anında yenileyici özel kimyasallar içerir.

44
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Topuklarınız sertleşiyorsa… Ayaklarınıza bir su şişesi ile iki-üç dakika boyunca masaj yapın. Bu işlem sayesinde ayak tabanınızdaki çukur bölge gerilir ve topuğunuzun düzleşmesini engellemiş olursunuz.

45
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Egzersiz sonrasında kaslarınız geriliyorsa... Kulağa garip gelebilir ama birkaç yudum turşu suyu için. Bu, anında gevşemenizi ve ağrının giderilmesini sağlar.

46
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Bikini bölgenizde kıl dönmesi yüzünden rahatsız edici bir şişlik oluştuysa... Kağıt havluyu soğuk suya batırıp birkaç dakika şişliğin üstünde bekletin. Ya da birkaç küp buzla şişliği ve kızarıklığı giderin. 15 dakika sonra şişliğin küçülmeye başladığını fark edeceksiniz.

47
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Cildinizde siyah noktalar görüyorsanız... Bu problem susuzluktan veya kan şekerinizin düşmesinden dolayı oluşmuş olabilir.

48
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Bu yüzden hemen bir bardak dolusu su için ve bol bol meyve tüketin. Buna rağmen siyah noktalar geçmiyorsa bir dermatoloğa danışmalısınız.

49
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Üst üste koyduğunuz bardaklar yapışıp çıkmıyorsa bir leğenin içerisine koyun. Üstteki bardağın içerisine buz koyup leğenin içerisine yavaş yavaş sıcak su koyun. Bardakların kolayca çıktığını göreceksiniz.

50
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Ekmek kızartma makinenizi yan çevirip içinde ekmek ve peynir kızartacak küçük bir fırın yapabilirsiniz.

51
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Yumurtanın sarısını ayırmak için... Yumurtanın sarısını beyazından ayırmak zor olabilir. Kolay yolu ise; yumurtayı orta boy bir huninin içine kırmanızdır. Yumurtanın beyazı huninin azından akıp altına tutacağınız kabın içine düşer.

52
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Havanın eksi değerlerde olduğu zamanlarda arabalarınıza benzin koyarsanız,%8 daha fazla benzin almış olursunuz.

53
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Limon suyunu saç derinize ovarak uygulayın ve 15-20 dk bekletin. Daha sonra durulayın. Bu sayede kepeklerinizden arınacaksınız.

54
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Satın aldığınız ayakkabılar ayağınızı sıkıyor ise onları bir kaç dakika buhara tutun.

55
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Lezzetli püreler yapmak için... Patates püresini yaparken daha bir lezzetli olmasını istiyorsanız, içine süt de katabilirsiniz. Ama ne kadar süt katacağınızı kestiremiyorsanız, süt yerine süt tozunu tercih edebilirsiniz.

56
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Satın aldığınız plastik ve cam eşyaların üzerine yapıştırılan etiketlerden kurtulmak için etiketin üzerine yemeklik margarin sürün ve 15 dakika bekletin. Bir bez ile ovalayıp yıkayın. Üzerinde hiç bir leke ve çizilme oluşmayacaktır.

57
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Gözlüğünüzün vidası çok çabuk çıkıyorsa vidayı takmadan önce, vidanın gireceği deliğe renksiz oje damlatın. Vidayı öyle takın.

58
Teknoloji Hakkında Yanlış BildiklerimizFermuarlı giyeceklerinizi çamaşır makinesine koymadan önce kapalı olup olmadığını kontrol edin. Açıksa zedelenebilirler.
59
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Kuru fasülye pişirirken... Lezzetle yiyeceğiniz kuru fasulyelerin tanelerinin dağılmadan ve ezilmeden pişmesini istiyorsanız, tuzu, salçayı ya da domatesleri, fasulyeler yarı piştikten sonra ekleyin.

60
Teknoloji Hakkında Yanlış BildiklerimizOdaya sinen sigara kokusuna karşı; Odanızın bazı köşelerine ıslak bir sünger koyun. Islak sünger tüm sigara kokusunu alacaktır.
61
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Çaylara farklı tatlar katmak için... Çaya ayrı bir tat ve koku vermek istiyorsanız kavanozun içine, bir dilim elma ya da portakal kabuğu atın. Hatta çay demlerken portakal ve limon kabuğunu rendeleyerek de kullanabilirsiniz.

62
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Hesap makinenizin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istiyorsanız, 12345679 sayısını 9'la çarpın. Sonucun 111111111 çıkması gerekir.

63
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Halıdaki sigara yanıklarından, yanık yerler üzerinde zımpara kağıdı ile dairesel hareketler yaparak kurtulabilirsiniz.

64
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Sıkı bağlanan kravatlar erkeklerde baş ağrısına, konsantrasyon eksikliğine, beyin ve boyun problemlerine neden olur.

65
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Terleme problemi yaşıyorsanız ve duş almaya vaktiniz yoksa... Hemen tuvalete gidin ve birkaç kağıt havlu koparın. Kokulu antibakteriyel sıvı sabunu kağıt peçeteye dökün ve o bölgeyi silin. Ancak sonrasında iyice kurulamayı unutmayın.

66
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Eğer ayaklarınız çok ısınıp şişiyorsa onları saatlerce sıcak suda bekletmeyin, aksine kolonya ile ovalayın. Bilekleriniz ve ayaklarınız şişmeyecektir.

67
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Zencefili soymak için kaşık kullanabilirsiniz.

68
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Makasınızı bilemek istiyorsanız, zımpara kağıdı kesin.

69
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Birinin size bakıp bakmadığını anlamak için esneyin, karşı taraf da esniyorsa gözleri üzerinizde demektir.

70
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Sarımsağı kolayca soymak için dişlerini bıçağın yan tarafıyla ezmeniz yeterlidir. Kabukları kolayca ayrılacaktır.

71
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Muzun daha uzun süre dayanması için koparıldığı yere plastik sarmanız yeterlidir.

72
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Kaplama mobilyalardaki ince çizikleri yok etmek için açık renk cilalı kaplamalarda ten rengi ayakkabı boyası sürünüz. Ceviz kaplamalarda taze cevizin içini ikiye bölüp çizik yeri ovunuz. Kestane kaplamalarda kahverengi pasta cilası ya da koyu kahverengi mum boya sürünüz. Akağaç kaplamalarda eşit ölçüde alkol ve iyotu karıştırarak pamukla çiziklerin üzerine sürünüz ve sonra cilayı parlatınız. Abanoz ağacı kaplamalarda siyah ayakkabı boyasıyla çizikleri ovunuz. Siyah mum boya da işinizi görür.

73
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Ütü yapmayı kolaylaştırmak ve süreyi azaltmak için ütü masasının kılıfının altına alüminyum folyo koyun. Sıcağı geri yansıtacağından ütü yapmak daha kolay olacaktır.

74
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Yeşil bir muzu sarıya veya çok sert bir şeftaliyi biraz daha yumuşak hale getirmek için tek ihtiyacınız kağıt bir torba. Meyveler kağıt torba içerisinde saklandığında içeriğindeki etilen gazı ile tepkimeye girer ve daha hızlı olgunlaşır.

75
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Fazla yumuşamış tereyağını bir kase içerisinde buza batırırsanız hızlıca donacaktır.

76
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Ayrıca her tür mobilyadaki çizikler için vazelin kullanabilirsiniz. Çizik yere vazelin sürdükten sonra 24 saat kurumaya bırakınız. Sonra ovarak parlatınız. Açık renk tahta masaların üzeri çizilirse bir fındığı keserek çizik yere sürünüz. Derin çizik ve yarıkları kapatmak için ise oyuğun içini balmumu ya da uygun renkteki mum boya ile doldurup üzerini cilayla ovunuz. Mobilyanın cinsinden bir tahtanın ince talaşını cilayla karıştırıp yarıkları doldurmada tampon maddesi olarak kullanabilirsiniz. Kuruduktan sonra üzerini cilalayın.

77
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Mobilyaların yerlerini değiştirdiğinizde halıların üzerinde iz bırakır. Bu izleri yok etmek için izlerin üzerine bir parça buz koyun ve erimesini bekleyin. Daha sonra üzerinde elektrik süpürgesini gezdirin. İzden eser kalmadığını göreceksiniz.

78
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Yumurtanın kabuğunu kolayca soymak için kaynattığınız suya bir miktar sirke veya karbonat ekleyin.

79
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Tencerenin başında beklemek istemediğiniz zamanlarda taşmasını önlemek için tahta bir kaşığı tencerenin üzerine yatay şekilde yerleştirebilirsiniz.

80
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Nemli bir havluyu mikrodalga fırında 30 saniye bekletin. Daha sonra havluyu ağrıyan kasınızın üzerine koyun. u kompres, aldığınız ağrı kesici ilaç etkisini gösterene kadar ağrıyı hafifletecektir.

81
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Limon gibi asitli meyveleri daha sulu hale getirmek için mikrodalga fırında 15-20 saniye ısıtmanız yeterli.

82
Teknoloji Hakkında Yanlış BildiklerimizCansız saçlarınız için bebek pudrası kullanın. Pudra, saçınızdaki fazla yağı alacak ve saç tellerinizi daha kalın gösterecektir.
83
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Deri kaplı mobilyalar limon ya da portakal kabuğuyla ovulursa yepyeni görüntülerine kavuşurlar.

84
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Şekeri uzunca bir süre emerek boğazınızı rahatsız eden öksürük krizini engelleyebilirsiniz.

85
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Yarı yumuşak peynirleri ortalığı kirletmeden rendelemek için 30 dakika önceden buzluğa koymanız yeter.

86
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Bez pabuçların temizlenmesi sorun oluyor ise pabuçları bir yastık kılıfının içerisine koyun. Kılıfın ağzını kapayın ve çamaşır makinasında yıkayın. Yeni gibi olacaklardır.

87
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Açılmayan kavanoz kapağını sıcak suyun altına tutarsanız metal genleşir ve kavanozu kolayca açabilirsiniz.

88
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Patatesi önce kaynar suya sonra da buza koyarsanız kabuğundan kolayca ayırabilirsiniz.

89
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Elmaların renk değiştirmesini de 2 ölçek su ve 1 ölçek bal ile önleyebilirsiniz.

90
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Bikini bölgenizde kıl dönmesi yüzünden rahatsız edici bir şişlik oluştuysa... Kağıt havluyu soğuk suya batırıp birkaç dakika şişliğin üstünde bekletin.

91
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Ya da birkaç küp buzla şişliği ve kızarıklığı giderin. 15 dakika sonra şişliğin küçülmeye başladığını fark edeceksiniz.

92
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Tereyağı buzdolabında fazla donduysa ve hemen kullanmanız gerekiyorsa rendeleyerek ihtiyacınız kadarını elde edebilirsiniz.

93
Teknoloji Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Patatesleri doğradıktan sonra soğuk suda bekletirseniz kahverengileşmesini önlersiniz.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Eylül 2020 Pazar 11:16:08