Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Tarihte İz Bırakan Kadınlar

05.12.2015 11:33
1
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Kimisi dünyayı yönetti, kimisi başarılarıyla adınızı tarihe kazıdı, kimisi de ömrünü ormanlarda hayvanlarla geçirdi. Hepsi bir şekilde yeryüzünde büyük izler bırakarak aramızdan ayrıldı. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü'nde tarihe damga vurmuş en özel kadınları sizler için bir araya topladık. İşte birbirinden özel o kadınlar...

2
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Prof. Dr. Türkan Saylan, Türkiye'nin önde gelen doktorlarından biriydi. Cüzzam olarak bilinen lepra hastalığına karşı ön saflarda mücadele etti. Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı'nı kurarak; sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada da yaygın olan hastalığın gerilemesinde büyük rol oynadı. 1986 yılında Uluslararası Gandhi ödülünü aldı. Çağdaş bir Türk kadını olan Saylan, “Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, eğitim yoluyla çağdaş insan ve topluma ulaşmak” ilkesini benimseyerek Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ni kurdu. Saylan ve arkadaşlarının amacı, başta kızlar olmak üzere okul çağındaki çocukların eğitim haklarını kullanmalarına destek olmaktı. Uzun yıllar mücadele ettiği kanser hastalığının en ağır döneminde, Ergenekon soruşturması kapsamında hakkında soruşturma açıldı. 18 Mayıs 2009'da hayatını kaybettikten bir süre sonra, hakkındaki tüm suçlamaların asılsız olduğu ortaya çık

3
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Türkiye'nin ilk zooloji uzmanlarından Semahat Geldiay, Ankara Üniversitesi'nde doktora yaparken böcek hormonları üzerine çalıştı. Türkiye'de daha önce bu konuyla ilgili çalışma yapılmamıştı. Fakat o imkansız denileni yaptı ve böcek endokrinolojisi alanında çığır açtı. 1957'de yayımladığı makaleleriyle dünyada büyük yankı uyandırdı. Önemli bilim insanlarıyla çalışarak birçok buluşa imzasını attı. Ülkeye döndükten sonra Ege Üniversitesi'nde elektron mikroskobu laboratuvarı kurarak Türkiye bilim tarihini geleceğe taşıdı.

4
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

O yıllarda Lehistan Krallığı'na bağlı olan Ukrayna'ya yapılan akınlardan sonra İstanbul'a getirilen ve saraya alınan Anastasia'nın adı Hürrem olarak değiştirilir. Kısa sürede Sultan Süleyman'ın beğenisini kazanan Hürrem'in, devlet işlerinde etkin rol oynamaya başlayarak,Osmanlı İmparatorluğu'nda “Kadınlar Saltanatı” olarak anılan devri başlattığı kabul edilir. Sultan Süleyman'ın nikâhlı karısı olarak sultana beş evlat veren Hürrem Sultan'ın 1520'lerden ölümüne kadar, o yıllarda dünyanın en büyük ve güçlü devleti olan Osmanlı İmparatorluğu üzerinde büyük etkisi olur.

5
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

18 yaşında Mısır kralıçesi olan 9 dil bilen Kleopatra dönemin en güçlü iki ismi Sezar ve Marcus Antonius ile beraberliği sayesinde ülkesinin varlığını korumasını sağladı. Kimi kaynaklar, bilinenin aksine kısa boylu ve çirkin bir kadın olduğunu tasvir etse de, kendisi hâlâ tarihin en güçlü kadınları arasında yer alıyor.

6
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Leyla Gencer Türkiye Cumhuriyeti'nin yetiştirdiği en önemli ve dünya çapında tanınan sopranolarından biri. Hem seçkin opera sahneleriyle hem de resitalleriyle Batı ülkelerinde "La Diva Turca", "La Gencer", "La Regina" olarak ün kazandı. Gencer birçok Batı ülkesinde sanatını dinletti. Hem seçkin opera sahnelerinde hem de resitallerde hayranlık uyandıran sanatçıların başında geldi. 1950'lerde değeri Türkiye'de bilinmiyordu. 1960 yılında Ankara Devlet Operası'nda anlaşması feshedildi. 90'lı yıllarda ise değeri anlaşıldı, devlet sanatçısı oldu. 1995'ten beri Leyla Gencer anısına İstanbul'da iki yılda bir uluslararası şan yarışması düzenleniyor.

7
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Dublaj sanatçısı olarak bilinen Adalet Cimcoz aynı zamanda çevirmen, yazar ve eleştirmendi. Türkan Şoray'dan Fatma Girik'e kadar birçok sanatçının seslendirmesini yaptı. Türkiye'nin ilk özel sanat galerisi Maya'yı kurdu. 5 yıl yaşayan galeri pek çok sergiye ev sahipliği yaptı. Bunlarla beraber Türkiye'de ilk dedikodu yazarlığını da o başlattı. Hafta, Salon, Tasvir, Aydede gibi gazetelerde dedikodu köşesi Fitne Fücur'u doldurdu. Ünlü yabancı yazarların birçok kitabı dilimize kazandırdı.

8
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

1979 Nobel Barış Ödülü sahibi Rahibe Teresa hayatını güçsüz ve bakıma muhtaçlara adamış ve Hindistan'ın en büyük şehirlerinden Kalküta'da sadece kendi elleri ile 1000 kişiyi kurtaran biri olarak adını tarihe yazdırmayı başarmıştır.

9
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Asıl adı Norma Jean Baker olan Marilyn Monroe, çocukluğu yoksulluk içinde geçen, fotojenikliği, güzelliği, çekiciliği, sofistike havası ve yaşamı ile kısa sürede Amerikan idolü haline gelen özel bir isim. Yazar Arthur Miller ile evliliği ve suikasta kurban giden Amerikan Başkanı Kennedy ile olan ilişkisi ile de tanınan Monroe, filmlerinde canlandırdığı aptal sarışın imajına karşın entelektüel, zeki ve esprili biri olarak dikkatleri üzerine çekti.

10
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Afife Jale Müslüman kadınların sahneye çıkmasının yasak olduğu bir dönemde zoru başardı ve Emel rolü ile ilk kez sahneye çıktı. Yaptığı iş yüzünden defalarca polis tarafından aranan Jale, başlarda kaçmayı başarsa da, sonunda yakalandı. Hakkındaki suçlama, 'devletine, dinine, milletine karşı çıkmak'tı. Toplumdan dışlanan ve yalnız yaşamak zorunda kalan Afife Jale, 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk kadınının sahneye çıkma yasağını kaldırmasıyla tekrar oyunculuk yapmaya başladı. Yoğun baş ağrıları yüzünden morfin bağımlısı olan, bu sebeple tiyatroyu bırakan usta oyuncu, 39 yaşında hayatını kaybetti. Türkiye'nin en saygın sanat ödüllerinden Afife Jale Tiyatro Ödülleri ile her yıl anılmaya ve hatırlanmaya devam ediyor.

11
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Benazir Butto, 'benzersiz' anlamına gelen adı gibi benzersiz bir kadındı. Pakistan'da iki kere başbakanlık yaparak; ilk kez bir Müslüman ülkenin kadın başbakanı oldu. Ev hapsine maruz kalan, sürgün edilen, ama yine de mücadele etmekten vazgeçmeyen Benazir, suikast sonucu hayatını kaybetti. Yoksulların ve kadınların haklarının korunması konusunda bütün dünyaya örnek oldu.

12
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Hindistan'ın ilk ve tek kadın başbakanı olan Gandhi, görevde olduğu 1966-1977 ve 1980-1984 yılları arasında ülkesini en zor zamanlarında dağılmaktan kurtardı. Herhangi bir akrabalığı olamayan Mahatma Gandhi'den sonra, 20. yüzyılın ikinci yarısında ülkesinin en önemli siyasi figürü olan Indira Gandhi 1984'te koruması tarafından öldürüldü.

13
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Gelmiş geçmiş en çok fotoğrafı çekilmiş kişi olmasının dışında Prenses Diana, unvanıyla yaptığı hayır işleri ve toplumun alt kesimleriyle kurduğu yakın ilişkilerden dolayı 20. yüzyılın en çok tanınan ve sevilen hümanist ikonlarindan biri haline geldi. 1997'deki ölümü dünya çapında büyük ses getirdi.

14
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Rosa Parks siyahilere uygulanan ayrımcılığa karşı, kadınların Martin Luther King'i oldu. 1930'lu yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kanuna göre; siyahiler toplu taşıma araçlarının arka koltuklarda oturmak zorundaydı. Hatta bir beyaz vatandaş onlardan yer istediğinde, kalkmak mecburiyetindelerdi. Beyaz bir adam, oturduğu yeri ona vermesini istediğinde buna karşı çıkan Rosa Parks tutuklandı ve başlattığı eylem kısa sürede bütün ülkeye yayıldı.

15
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından birisi olan Sabiha Gökçen aynı zamanda dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk'ün sekiz manevî evladından da birisiydi. Uçuş kariyeri boyunca 8.000 saat civarı uçuş gerçekleştirdi; bunlardan otuz ikisi muharebe göreviydi.

16
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Bir paşa kızı olan Safiye Ali, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk kadın doktoruydu. Yaşadığı yıllarda ve coğrafyada bir kadının doktor olması sadece hayalden ibaret olabilirdi... Kadınlar Osmanlı İmparatorluğu'nda tıp fakültelerine alınmadığı için eğitimini Almanya'da tamamladı. Bir doktor olarak İstanbul'a döndüğünde, erkek meslektaşlarından gördüğü kötü muameleye rağmen mücadelesine devam etti. Kız öğrencilere verdiği derslerle de tıp eğitimi veren ilk kadın oldu.

17
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

1819'da doğan Kraliçe Victoria, aynı anda en çok toprak parçasına ve insana hükmeden devlet lideri olarak hem erkekler hem de kadınlar arasında bir rekora imza atmıştı. Toplamda 458 milyon insanı tebası altında toplayan Viktorya'nın hükümdarlığı "Viktorya'nın Dünyası" olarak anılıyordu. Britanya'dan Kanada'ya, Hindistan'dan Yeni Zelanda ve Afrika'ya kadar uzanan bir egemenlik alanına hükmeden Viktorya, dünya tarihinin gördüğü en büyük hükümdarlardan biri olarak gösterilir. Dünyayı yönettiği dönemde 63 yıl tahtta kalarak bu alanda da büyük bir rekor kıran Viktorya'nın önünde bütün dünya eğilmişti.

18
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Sadece devlet hükümdarları değil, iş sahibi kadınlar da tarih boyunca dünyaya yön verdi. Bu kadınlar arasında belki de en meşhur olanı Coco Chanel'di. Adını tüm kıtalardaki bütün insanlara ezberlettiren Coco Chanel 1883 doğumlu bir Fransızdı. Tekstil ve moda üstüne kurulu bir kariyerle yola çıkan Chanel, zaman içerisinde parfümeriyle de ilgilenmişti. Dünyaca kabul edilen bir kült ürün olan Chanel No.5'in üreticiliğini yapan başarılı kadın, İkinci Dünya Savaşı sırasında işlerini durdursa da 1954-1971 yılları arasında etkin çalışmalarına devam etmiş ve moda endüstrisine tek başına yön vermiştir.

19
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Bilim tarihi için çok önemli tespitlere büyük fedakarlıklarla imza atan Curie, 1900'lü yılların başında radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla eşiyle birlikte hem fizikte hem de kimya da ödüllere layık görülmüştü. Ne kadar başarılı olursa olsun, radyoaktiviteye karşı korunma teknolojilerinin geliştirilemediği bir çağda çalışmalarını yapmanın bedelini 1934'te hayatını kaybederek ödeyen Curie, modern bilimin kurucuları arasında gösterilir.

20
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

1932 yılında doğan Fossey, hayatının büyük bir bölümünü Afrika'da vahşi hayvanlarla özellikle gorillerle birlikte geçirmiş bir zoolog ve çevrebilimciydi. 1988 yılında vefat edene kadar dünyada soyu tükenmeye yüz tutan pek çok türün korunması ve kurtarılmasını sağlayan Fossey, bugün yaşadığımız dünyadaki canlı çeşitliliğinin korunması için büyük emekler vermiş en önemli isimlerin başında gelir. Fossey'in fedakarlık ve şefkatle dolu hayatı boyunca kurtardığı sayısız türde hayvan gelecek kuşaklarda yaşamını onun sayesinde sürdürebilmiştir.

21
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Sıradaki fotoğraflar da geçmişten günümüze, adını tarih sayfalarına altın harflerle yazmış başarılı kadınları konu eden birkaç kare: 1800'lerde bir kadın Samuray savaşçısının portresi.

22
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Smith Üniversitesi'nin ilk kadın basketbol takımı, 1902.


23
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Maud Wagner: ABD'nin bilinen ilk kadın dövmecisi, 1907


24
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Agatha Christie, dünyada İncil'den ve Shakespeare kitaplarından sonra en fazla okunan kitapların yazarı unvanını elinde bulunduruyor. Popüler edebiyatın en önemli isimlerinden olan Christie, Mary Westmacott takma adıyla aşk romanları da yazdı. Ancak asıl ününü, yazdığı 80 dedektif romanına ve West End tiyatrolarında başarıyla sahnelenen oyunlarına borçludur. Kitaplarında sıklıkla bahsettiği zehirleri ve öldürülme biçimlerini bu kadar iyi bilme nedeni ise savaş zamanında hemşire olmasıdır.

25
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

İngiltere'nin ilk kadın başbakanı, uyguladığı katı politikalar nedeniyle “Demir Leydi” lakabını aldı.Ronald Reagan ile birlikte Soğuk Savaş döneminin son yıllarının en etkin ismi olan Thatcher,Doğu Bloku'nun çöküşünde önemli rol oynayan aktörlerden biri olarak dikkat çekti.

26
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Kadınların oy hakkını savunan Komako Kimura, New York'ta bir yürüyüşte öne çıkıyor, 1917.


27
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Kızılhaç hemşiresi bir İngiliz askerinin son sözlerini kaleme alıyor, 1917.


28
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Sonu kadına şiddetle biten ve 'Terör Gecesi' olarak adlandırılan protestoların ardından kadınlara oy hakkını savunan bir aktivist.

29
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

30
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Amerika'nın ilk kadın trafik polisi Leola N. King, 1918.


31
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk kadın pilot Amelia Earhart, 1935.

32
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Los Angeles'da bir çatıda boks yapan kadınlar. 1933.


33
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Chrysler binasına tırmanan fotoğrafçı Margaret Bourke-White, 1934.

34
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

17 yaşındaki komünist militan Marina Ginesta, İspanya İç Savaşı sırasında Barselona'yı seyrediyor, 1936.

35
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Pilotluk lisansı alan ilk Hintli kadın, 21 yaşındaki Sarla Thakral, 1936.

36
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Toz Fırtınası döneminde 7 çocuk annesi bir bezelye toplayıcısının endişeli bakışları, 1936.

37
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

38
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

İlk kez açık alanda bacaklarını gösteren İki kadın / Toronto, 1937.

39
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

40
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

41
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

42
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

43
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

44
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

45
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

46
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

47
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

48
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

49
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

50
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

51
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

52
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

53
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

54
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

55
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

56
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

57
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

58
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

59
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

60
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

61
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

62
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

63
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

64
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

65
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

66
Tarihte İz Bırakan Kadınlar

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28 Ekim 2020 Çarşamba 09:30:48