Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Suçları Düşünmekti

Yaşadıkları dönemde kitapları, sözleri, fikirleri yüzünden mahkum edilip kötü muamelelere maruz kalanlar.

23.04.2013 12:13
1
Suçları Düşünmekti

Hiçbiri cinayet işlememiş yada hırsızlık yapmamıştı. Kimseye kötülük etmemiş aksine kötülüğe karşı durmuşlardı. Ellerindeki en büyük silah beyinleri ve onun içindeki düşüncelerdi. İşte Nazım Hikmet'ten Said Nursi'ye, suçları düşünmek olan insanlar;

2
Suçları Düşünmekti

Kemal Tahir: Nâzım Hikmet'le arkadaşlığı sonucu sosyalist fikirleri benimseyen ünlü romancı Kemal Tahir'in, astsubay kardeşi Nuri Tahir'e Sabahattin Ali'nin bir öykü kitabını vermesi kötü günlerinin başlangıcı oldu.

3
Suçları Düşünmekti

Fatih Medresesi dersiamlarından İskilipli Muhammed Atıf Efendi, 12 Temmuz 1924'te Maarif Vekâleti'nden aldığı izinle 'Frenk Mukallitliği ve Şapka' isimli 32 sayfalık risalesini yayımladı. Eserinde; 'Avrupa'nın ilim ve fennini almanın caiz, hatta lüzumlu olduğu; ancak yapılanın ise daha çok şuursuz bir Batı taklitçiliği olduğu' mesajını veriyordu. 28 Kasım 1925'te kabul edilen Şapka Kanunu, Atıf Hoca için sonun başlangıcı olacaktı. Bir gece ansızın evi polislerce basıldı.

4
Suçları Düşünmekti

Birey-toplum ilişkilerini gerçekçi bir üslupla anlatan yazar Orhan Kemal, askerliğini yaptığı 1938 yılında 'Maksim Gorki ve Nâzım Hikmet kitapları okumak', 'yabancı rejimler lehinde propaganda ve isyana muharrik' suçundan 5 yıl hapis cezasına mahkûm edildi. 1940'ta, Bursa Cezaevi'nde tanıştığı Nâzım Hikmet'ten etkilendi.

5
Suçları Düşünmekti

Bediüzzaman Said Nursi, Şeyh Said isyanıyla ilgisi olduğu iddiasıyla 1 Mart 1925'te Van'da zincire vurularak, kış mevsiminde ve çoğunlukla yaya olarak Erzurum, Trabzon, İstanbul üzerinden Burdur'a sürgün edildi. Hiçbir kanuni gerekçe gösterilmeden bir yıl zorunlu ikamete mecbur edildi. 'Kahraman ve fedakâr İslam müdafiilerinin torunlarına kılıç çekilmez.' şeklindeki sözleriyle Şeyh Said'in başkaldırısına karşı çıktığını ifade etti.

6
Suçları Düşünmekti

1921 yılında eğitim için gittiği Moskova'da Ekim Devrimi'nin emekleme dönemine şahit olan Nâzım Hikmet, komünizmle bu dönemde tanıştı. Türkiye'ye döndüğü 1924 yılında Aydınlık dergisinde yayımlanan yazı ve şiirleri sebebiyle Ankara İstiklâl Mahkemesi, hakkında 15 yıl hapis isteyince tekrar Sovyetler Birliği'ne gitti.

7
Suçları Düşünmekti

Yaşar Nâbi'nin 'Bir mısrası Türk milletini ihya etmeye yeter.' diyerek övdüğü Necip Fazıl Kısakürek, yazıları ve konferanslardaki sözlerinden dolayı çok kez mahkemelerin müdavimi oldu. Büyük Doğu Dergisi, yayın hayatı boyunca 16 kez kapatıldı.

8
Suçları Düşünmekti

Büyük Doğu Dergisi'nde çıkan yazılarıyla İsmet Paşa ve tek parti yönetimine şiddetli muhalefet sürdürmesi sonucu hakkında açılan çok sayıda davada yüzlerce yıl hapsi istendi.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23 Eylül 2020 Çarşamba 19:45:10