Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Son Sözleri Ne Oldu?

24.10.2011 10:24
1
Son Sözleri Ne Oldu?

Halkları tarafından istenmeyen adam ilan edilen diktatörlerin çoğu ecelleriyle değil kurşuna dizilerek, intihar ederek ya da idam edilerek ölüyor. En büyük ortak noktaları ise son sözlerinde saklı: ‘Sahiplik duygusu'.

2
Son Sözleri Ne Oldu?

Diktatörler genellikle son nefeslerini vermeden hemen önce ülkelerinin ‘kendilerine ait' olduğunu vurgularken üzerlerinde yaşayan insanları da kendi çocukları olarak betimlemiş.

3
Son Sözleri Ne Oldu?

Tıpkı Kaddafi'nin 42 yıllık iktidarının ve 69 yıllık yaşamının ardından memleketi Sirte'de halkı tarafından linç edilirken “Ben sizin babanızım, evlatlarım; beni öldürmeyin, haramdır” sözlerinde yansıttığı gibi...

4
Son Sözleri Ne Oldu?

Benito Mussolini: İtalya'nın faşist lideri Mussolini, İkinci Dünya Savaşı'yla halk desteğini de kaybetti. İspanya'ya kaçma teklifini reddeden 23 yıllık diktatör, 28 Nisan 1945'te Alman üniformasıyla kaçarken yakalandı.

5
Son Sözleri Ne Oldu?

İtalya Kurtuluş Komitesi'nin de hakkında aldığı idam kararı hemen uygulandı. Son sözleri “Beni göğsümden vurun” oldu. Cesedi Milano'da ayaklarından asılarak sergilendi.

6
Son Sözleri Ne Oldu?

Saddam Hüseyin: ABD'nin Irak'a 2003 yılındaki müdahalesinin ardından 9 ay aranan Saddam Hüseyin, memleketi Tikrit'te bir çukurda bulundu.

7
Son Sözleri Ne Oldu?

26 Aralık 2006'da idama mahkum edilen 24 yıllık diktatör, 4 gün sonra asıldı. İdamından hemen önce halkına: ‘Birlik içinde kalın ve İran'a güvenmeyin' diyerek seslendi.

8
Son Sözleri Ne Oldu?

Zeynel Abidin Bin Ali: Tunus'un 24 yıllık Devlet Başkanı Bin Ali, 2010 yılının aralık ayında üniversite mezunu bir işsiz gencin kendisini ateşe vermesi ile tetiklenen halk isyanının ardından 14 Ocak 2011'de yönetimi bırakarak eşiyle birlikte Suudi Arabistan'a kaçtı.

9
Son Sözleri Ne Oldu?

Haziran ayında, ‘Kandırılarak buraya getirildim, görevimin başındayım” açıklamasını yaptı ama kimse itibar etmedi.

10
Son Sözleri Ne Oldu?

Adolf Hitler: Milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu tutulan Adolf Hitler, 30 Nisan 1945'te intihar etti. Almanya'nın ‘Führer'i, II. Dünya Savaşı sırasında Rusların Berlin'e girdiği haberini alınca, 12 yıllık iktidarının bittiği gerçeğiyle yüzleşti.

11
Son Sözleri Ne Oldu?

Hitler'in intihar kararını, Mussolini'nin düştüğü durumdan korkarak verdiği belirtiliyor. Son sözleri “Cesedimi Rusların eline asla vermemelisiniz, beni Moskova'da heykel yaparlar” oldu.

12
Son Sözleri Ne Oldu?

Francisco Franco: Ülkesi İspanya'yı iç savaşa sürükleyen ve ardından 36 yıl boyunca iktidarda kalan Franco hiçbir zaman ‘devrik lider' konumuna düşmedi.

13
Son Sözleri Ne Oldu?

İktidardayken hastalandı. Ziyaretine gelenler için ‘Neden geldiler' diye sorarken ‘Hoşçakal demek için' yanıtı verildiğinde ‘Nereye gidiyorlar' demesi yanındakileri şaşırtmıştı. 20 Kasım 1975'te öldü. Tüm heykelleri söküldü.

14
Son Sözleri Ne Oldu?

Nikolay-Elena Çavuşesku: 24 yıl iktidarda kalan komünist lider, baskı ve zulüm rejiminin ardından idama mahkum edildi. Devrim Meydanı'ndaki konuşması yuhalanınca eşi Elena ile parti binasına sığınan Çavuşesku helikopterle kaçmaya çalıştı ama yakalandı.

15
Son Sözleri Ne Oldu?

25 Aralık 1989'da kurşuna dizildi. Elena Çavuşesku'nun son sözleri, “Ben sizin annenizim” oldu. Nikolay Çavuşesku ise “Romanya sonsuza kadar yaşayacak” dedi.

16
Son Sözleri Ne Oldu?

Ziya ül Hak: 1977'de Pakistan'da seçimle başa gelmiş olan Zülfikar Ali Butto'yu devirdi ve idam ettirdi.

17
Son Sözleri Ne Oldu?

11 yıllık diktatörlüğünün ardından 17 Ağustos 1988'de ABD büyükelçisinin ve kurmaylarının da bulunduğu uçağın düşürülmesi sonucu hayatını kaybetti. Ölümünün ardından seçimleri açık farkla kazanan Zülfikar Ali Butto'nun kızı Benazir Butto başbakan oldu.

18
Son Sözleri Ne Oldu?

Hüsnü Mübarek: Mısır'da yönetim karşıtı protestolara direnemeyerek 30 yıl süren iktidarını 11 Şubat'ta bırakan 83 yaşındaki Mübarek, bir ay sonra tutuklandı.

19
Son Sözleri Ne Oldu?

Sağlık sorunları nedeniyle Kahire'de bir hastanede tedavi gören devrik lider, ilk duruşmaya 3 Ağustos'ta sedye ile getirildi ve duruşma salonunda demir kafes ardından yatarak ifade verdi.

20
Son Sözleri Ne Oldu?

Pol Pot: 1975-79 arasında Kamboçya'nın başbakanı olan Pol Pot, kurduğu baskı rejiminde bir milyon kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.

21
Son Sözleri Ne Oldu?

Kendi destekçileri tarafından ömür boyu ev hapsine mahkum edilen Pol Pot, 18 Nisan 1998'de kalp krizinden öldü. Ölmeden önce ölümlerden dolayı vicdanının rahat olduğunu söyleyerek “tek başıma yapmadım” dedi.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Eylül 2020 Pazar 09:45:47