Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

04.01.2010 10:43
1
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

15. yılını kutlayan Sinema dergisi, yayın hayatı boyunca çekilmiş en iyi 100 filmi seçti. Bu seçki, son 15 yılın sinemasına ışık tutan ve bu dönemde öne çıkan eğilimleri özetleyen bir nitelik taşıyor. İşte söz konusu filmler:

2
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

100-Chungking Ekspresi - Chung Hing sam lam (1994)
Yönetmen: Wong Kar Wai Oyuncular: Brigitte Lin, Takeshi Kaneshiro, Faye Wong, Tony Leung

3
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Wong Kar Wai ile, defalarca birlikte çalıştığı görüntü yönetmeni Christopher Doyle, görsel açıdan başdöndürücü bir iş çıkarıyorlar; hem mecâzen hem de zaman zaman kelime anlamıyla…Farklı film hızları kullanarak, kameralarını sürekli hareketli tutarak, kareleri capcanlı renklerle bezeyerek, kentten çarpıcı ve her biri kendi karakterlerine sahip mekânlara yer vererek, Hong Kong'tan nefes kesici bir sinemasal dünya yaratıyorlar.

4
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Hem melankolik, hem umut dolu, yarı-fütürist ama geleceği belirsiz bir dünya bu. İçinde hem ‘Blade Runner' var hem de Fransız Yeni Dalgası'nın Paris'i. Caz gibi, hem geleneklerden yola çıkmayı seven hem de serbest ve çağrışımcı bir sinema.” Sinema Kasım 2007 / Sayfa 88 –Kutlukhan Kutlu

5
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

99-Saklı - Caché (2005)
Yönetmen: Michael Haneke Oyuncular: Daniel Auteuil, Juliette Binoche

6
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Aslında ‘Saklı', Haneke'nin şu ana kadarki filmlerinin hemen hepsinde yaptıklarının, özellikle de bir üçleme oluşturan ‘Yedinci Kıta', ‘Benny'nin Videosu' ve ‘Tesadüfi Bir Kronolojinin 71 Parçası'nda ele aldığı temaların bir nevi yeniden elden geçirilmiş hâli. Laurent ailesinin evinin girişini gösteren bir kamera görüntüsünden oluşan açılış planıyla beraber aklımız ‘Benny'nin Videosu'ndan ‘Ölümcül Oyunlar'a pek çok Haneke filmine gidiyor.

7
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

‘Saklı'da tipik bir kentsoylu ailenin hayatının,evlerine gönderilen video kasetlerle sarsılışını izlerken, Haneke'nin önceki filmlerinden öğrendiğimiz şu cümle tekrar kafamızda yankılanmaya başlıyor: ‘Ayakta kalmak ve kendinizi korumak için kurduğunuz sistem bir gün sizi de yutacak.' (...) Laurent'lar gözlerini kapayıp uyumayı tercih ediyor ve gerçeklerle yüzleşmeyi ancak rüyalarında beceriyor olabilirler .

8
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Ama ‘Saklı'nın pek çok insanın gözünü açma, üzerine konuşulması ve yazılması gereken konuları bir kez daha gündeme getirme gücü var. Başka bir deyişle, Haneke'nin yeni filmi sadece yönetmenin filmografisindeki en iyi işlerden birisi değil, uzun süre seyircinin ve eleştirmenlerin zihnini meşgul edecek, hakkında uzun uzadıya tartışılacak bir başyapıt.” Sinema Şubat 2006 / Sayfa 23 –Engin Ertan

9
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

98-Sonbahar - (2008)
Yönetmen: Özcan Alper Oyuncular: Onur Saylak, Megi Kobaladze

10
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Sonbahar'da farklı kişiler, öyküler, temalar karşımıza çıkıp dursa da her köşe başında yüzünü gösteren, her bakışın veya sözün altına sinen bir tek şey var, o da ölüm. İnsanların ölümü, düşüncelerin ölümü, rüyaların ölümü, ülkelerin ölümü, çocukluğun ölümü… Asıl çarpıcı olan ise filmin buna rağmen karanlık bir film olmaması. Bunun iki nedeni var. Birincisi Alper'in dünya görüşünde gizli:

11
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

‘Batı nihilizmiyle Rus nihilizmini birbirinden çok farklı görüyorum. Batı nihilizminde çıkış yoktur, kayboluş vardır. Rus nihilizminde ise insana dair bitmeyen bir inanç vardır.' (...) İkinci sebebi ise ‘Sonbahar'ın son derece ölçülü bir film olması. Siyasetten bahsederken slogan atmayan, ölümden bahsederken ağlamayan, yalnızlıktan bahsederken umutsuzluğa kapılmayan bir film bu.

12
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

97-Son Umut - Children of Men (2006)
Yönetmen: Alfonso Cuaro´n Oyuncular: Clice Owen, Julianne Moore

13
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Sahile yaklaşıp da giderek daha çok sefaletin, daha çok şiddetin, daha çok tozun, dumanın, patlama ve silah sesinin içine girdiğimizde, Alfonso Cuaro´n'un kamerası Ridley Scott'ın ‘Kara Şahin Düştü/Black Hawk Down' ya da Spielberg'in ‘Er Ryan'ı Kurtarmak/Saving Private Ryan'ını hatırlatan bir dinamizm kazanıyor.

14
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Yer yer sarsıcı ve başdöndürücü olmakla birlikte, tüm patlamalarına rağmen hayli insan odaklı olan filmden seyirciyi biraz koparma riski taşıyan bir tercih bu. Ne kadar hareketli olsa da üzerine kan sıçrayana kadar, ‘kamera'nın farkında olmuyorsunuz. Kan epey yadırgatıcı bir etki yapıyor –seyirciyi bir anda öyküden alıp savaş haberi izliyor ruh haline taşıdığı için de bizi doğruca günümüze bağlıyor.

15
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Ancak Cuaro´n'un, muhtemelen istemli bu küçük ‘yadırgatma seansı' dışında, kamerası ne kadar hareketli olsa da odağını hep karakterlerin üzerinde tutmayı başardığı, manzarayı insan üzerinden tanımladığı söylenebilir. ‘Son Umut'u sadece ‘gelecekte geçen bir kovalamaca filmi' değil de etkileyici bir distopya yapan şeyler de Cuaron'un bu tür tercihleri zaten.” Sinema Ocak 2007 / Sayfa 18 –Kutlukhan Kutlu

16
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


96-Dogville -(2003)
Yönetmen: Lars von Trier Oyuncular: Nicole Kidman, Paul Bettany

17
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Trier'in tavrında insan nefreti veya yargılama yok. Dogme95 hareketiyle sinemanın özünü yakalamaya çalıştığını söyleyen yönetmenin, insanlığın özünü yakalamaya çalışması ve gördüklerini göstermeye çalışması bu. Kendi dahil herkese yöneltilmiş olan alaycı tavrı ise böylesine zor bir konuyu mesafeli ve daha az acıtacak bir şekilde ele almanın bir yolu. Güç, iktidar, kibir, insan doğası hakkında konuşurken kendisini de bunların dışında bırakmıyor.

18
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Kendisi gibi yazar olan Tom'a, Grace'in kasabalılarla yaşadıklarının bir oyun olduğunu söyletiyor. Trier'e göre de ‘Dogville', kendisinin de bir parçası olduğu, yeni kuralları olan bir sinema oyunu. Dekorun, dolayısıyla duvarların ve sınırların olmadığı, hikâyenin bir tiyatro sahnesinde geliştiği bu filmde, oyunun fikir babası olarak Trier, gördüklerine ayna tutma ayrıcalığına sahip bir figür.

19
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Sinemasını tüm kandırmacalardan ve fazlalıklardan arındırma isteği sürecinde de böyle bir yabancılaştırma unsurunu kullanmayı deniyor. Böylece karakterler ve hikâye ön plana çıkıyor; Trier dekorsuz da sürükleyici bir film ve unutulmaz karakterler yaratılabileceğini gösteriyor.” Sinema Ocak 2004 / Sayfa 16 –Burcu Aykar Şirin

20
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

95-Dönüş - Vozvrashcheniye (2003)
Yönetmen: Andrei Zvyagintsev Oyuncular: Vladimir Garin, Ivan Dobronravov, Konstantin Lavronenko

21
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Niçin görmeliydiniz: Yer yer Tarkovski'nin ruhunu çağıran meditatif sineması için. Özellikle büyüleyici görüntü yönetimiyle akıllara kazınan ‘Dönüş', Altın Aslan ödülünü kazandığı 2003 yılındaki Venedik Film Festivali'nden bu yana tüm dünyada ses getirmekteydi.

22
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

İki yıl önce, İstanbul Film Festivali'ndeki ilk gösteriminin ardından geçtiğimiz yıl başında ülkemizde geniş gösterime giren film, burada da büyük beğeniyle karşılandı. SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) tarafından geçtiğimiz sezonun en iyi yabancı filmi seçildi. 4 yıl sonra yapılacak 10 yıllık seçkilerde de adına rastlarsanız şaşırmayın.” Sinema Şubat 2006 / Sayfa 97

23
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

94-Köstebek - The Insider (1999)
Yönetmen: Michael Mann Oyuncular: Al Pacino, Russell Crowe, Christopher Plummer

24
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Onur, sadakat, dürüstlük ve aile gibi kavramlar Michael Mann için önemli. Bugüne kadarki bir avuç filminde bu temaların bir kısmına doğrudan, bir kısmına ise dolaylı bir biçimde değindi. ‘Köstebek'te de Mann'in genelde öyküsünü anlatırken incelemeyi sevdiği bu temaları bulmak mümkün.

25
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Ama bir noktayı gözden kaçırmamak gerek: Masaya yatırdığı bu temalar konusunda kesin yargılar bildirmekten hoşlanmıyor Mann. Olabildiğince nesnel betimliyor her şeyi, ki izleyici kendi sentezine ulaşsın. (...)

26
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Henüz yalnızca bir elin parmakları kadar sinema filmine imza atmış olan Michael Mann, Hollywood'un en iyi yönetmenleri arasına adını yazdırma yolunda her filmiyle bir engeli daha aşıyor. ‘Köstebek' ise onun en iyilerinden biri.” Sinema Nisan 2000 / Sayfa 22 –Burçin S. Yalçın

27
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi
93-Duvara Karşı - Gegen die Wand (2004)
Yönetmen: Fatih Akın Oyuncular: Birol Ünel, Sibel Kekilli, Meltem Cumbul

28
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Festivalin yarışma bölümüne Almanya adına katılan iki filmden birisi olan ‘Duvara Karşı', Berlinale'nin en büyük ilgi odaklarındandı. Filmin basın için yapılan ilk gösteriminden başlayarak büyüyen hayranlık dalgası, ödül gecesi Fatih Akın'ın elinde Altın Ayı heykeliyle gazetecilere poz vermesiyle son buldu.

29
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Genç yönetmen sadece istediği gibi bir film çekmekle kalmamış, en inandığı, en güvendiği filmiyle takdir toplamayı ve son derece önemli bir ödül kazanmayı da becermişti. İzleyen hemen herkesin memnun kaldığı ‘Duvara Karşı'nın en büyük kozlarından birisi hikâyesi. Aslında en basit hâliyle melodram da diyebiliriz ‘Duvara Karşı' için. Ancak bu tanımın başına ‘ağdalı' gibi bir sıfat eklemek yanlış olur.

30
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Daha ziyade, amiyane tabirle ‘harbi bir film' karşımızdaki. Yönetmenin, anlattığı hikâyeye gerçekten inanması ve samimiyeti, filmdeki acıları daha da keskin hâle getiriyor ve karakterlerin vücutlarına attıkları kesikler izleyicinin yüreğine işliyor âdeta.” Sinema Mart 2004 / Sayfa 52 –Engin Ertan

31
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

92-Düşüş - The Fall (2006)
Yönetmen: Tarsem Singh Oyuncular: Catinca Untaru, Lee Pace, Justine Wadde

32
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Yönettiği video klipler ve reklam filmleriyle büyük bir ün kazanan, 2000 yapımı ilk uzun metraj filmi “Hücre” ile farklı tepkiler çeken Tarsem Singh, altı yıllık bir aradan sonra “Düşüş” ile sinemaya dönmüştü.

33
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Sakatlanan bir dublör (Lee Pace) ve yattığı hastanede tanıştığı küçük bir kız çocuğun (Catinca Untaru) dostluğu üzerine şekillenen, hikâye anlatmanın doğası üzerine bu masalsı film, 4 yıl boyunca yirminin üzerinde farklı ülkede çekilmişti. ABD'de ancak 2008 yılında gösterime girdiğinde pek parlak bir gişe hasılatı elde edemeyen “Düşüş”, Türkiye dâhil pek çok ülkede vizyon şansı da yakalayamamıştı.

34
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Fakat gösterildiği festivallerde ve DVD baskısı aracılığıyla kendisine azımsanmayacak bir hayran kitlesi edindi. Örneğin İstanbul Uluslararası Film Festivali'ndeki gösterimi ertesinde Beyoğlu Emek sinemasında alkışların koptuğu hâlâ aklımızda.

35
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

91-Kayıp Otoban - Lost Highway (1997)
Yönetmen: David Lynch Oyuncular: Patricia Arquette, Bill Pulman

36
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Lynch, finalde tekrar başa dönüyor ama filmin hikâyesini kasten boşlukta bırakıyor. Ayrıca kendi adıma bütün ipuçlarını takip ettiğimde çıktığım yer derin ve karanlık bir boşluktan başka bir şey değil. Şöyle de diyebiliriz: Baştan sona bir rüya olmaya çalışan bir film.

37
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Ya da resimde değişik öğeleri tek bir çerçevenin içinde toplayarak anlamı bir çeşit kurguyla yaratmaya çalışan ressamlar gibi David Lynch'in de filmin bütün karelerini tek bir tablonun parçaları gibi tasarlayıp çektiğini… Dolayısıyla ‘Kayıp Otoban', Lynch'in hem rüyanın hem de resmin mantığını filmsel anlatıma çok iyi uyarladığının bir kanıtı.

38
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Buradan bakıldığında Lynch'in günümüz sinemasındaki yenilikçi yönetmenler arasındaki yeri daha da netleşiyor. ‘Kayıp Otoban' da sinema anlatımını yenileyen, geleceğin sinemasındaki potansiyel eğilimleri haber veren bir film.” Sinema Aralık 1997 / Sayfa 32 –Mehmet Açar

39
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


90-Son Samuray - The Last Samurai (2004)
Yönetmen: Edward Zwick Oyuncular: Tom Cruise, Ken Watanabe

40
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Zafer/Glory” ve “Ateş Altında Cesaret/Courage Under Fire”te savaş ve cesaret ilişkisini irdeleyen Edward Zwick “Son Samuray/The Last Samurai”da da yine benzer bir konuyu ele alıyor. Ancak bu seferki durağı samurayların mistik diyarı, yani Japon tarihi... 1870'lerde Amerikan ordusundan alkolik bir yüzbaşının Japon ordusunu eğitmek üzere ülkeye gelişiyle başlayan film, Amerikalı askerin burada geleneksel samuray kültürüyle tanışıp hem yabancılarla hem de kendisiyle barışmasını anlatıyor

41
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Modernleşme ve geleneksellik, yani Doğu ile Batı değerleri arasındaki tezattan beslenen yapım, ‘silah icat oldu, mertlik bozuldu' düsturunda ilerleyip, modası geçmek üzere olan samuray yaşantısını kutsarken, bir yandan da her ‘Beyaz Adam'ın kötü olmadığını, hatta yeri geldiğinde ait ve sahip olmadığı şeyler için savaşmaktan kaçınmayacağının altını çiziyor.

42
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Filmin tahmin edilir ve klişelerle süslü finalini saymazsak, Kurosawa'ya öykünen savaş sahneleri, göz alıcı kostümleri ve Hans Zimmer'in müzikleri “Son Samuray”ın ön plana çıkan özellikleri. Tom Cruise'un varlığından güç alır gibi görünen filmin asıl ağır topu ise samurayların komutanı Katsumoto rolündeki vakur duruşuyla Ken Watanabe.

43
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


89-Harry Potter ve Azkaban Tutsağı - Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004)
Yönetmen: Alfonso Cuaro´n Oyuncular: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson

44
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Columbus, görsel olarak ilk iki kitabın hakkını vermiş sayılabilir (ana karakterlerden bazılarının castingi hep tartışma konusu olarak kalacak) ama, onun filmleri gerçek bir filmden çok, özel efektlerle desteklenmiş, beyazperdeye aktarılmış ‘okumalar'a benziyordu. Harry'nin başına gelen her şeyi filme sığdırma gayretiyle, olaylar nefes almaya fırsat bırakmadan birbirini izlemiş, işin duygusal yanı, kitabın altmetni hayli havada kalmıştı.

45
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Cuaro´n ise, özel efektlerle aksiyonu biraz geri plana itip, karakterlerin duygusal dünyası üzerinde durmuş. Tabii bu konuda Columbus'tan daha avantajlı, çünkü kahramanlar büyüdükçe duygusal dünyaları da zenginleşiyor. Ayrıca Harry ile birlikte Potter seyircilerinin yaş ortalaması da gittikçe yükseldiği için, serinin daha karanlık yanlarının filmlere dâhil edilmesi de kolaylaşıyor.” Sinema Temmuz 2004 / Sayfa 16 –Sevin Okyay

46
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

88-Üç Maymun - (2008)
Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan Oyuncular: Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Şungar, Ercan Kesal

47
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Her bir plan popüler sinema izleyicilerinin alışık olduğundan epeyce uzun duruyor perdede. Repliklerin kendileri kadar o repliklere nasıl varıldığına, eylemlerin kendileri kadar o eylemler arasındaki tereddütlere de önem veren bir anlatım tarzı bu. Alışıldık hazırcevap alışverişler gidiyor, onların yerine iç dünyalarıyla boğuşan insanların sadece söyledikleri şeylerle değil hissettirdikleri şeylerle de yürüyen bir imalar dünyası geliyor.

48
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Her aşamada tam olarak onaylamadıkları ama işlerine gelen kararlar veren ‘Üç Maymun' karakterlerinin baştan sona bir duygusal hazım problemi yaşadıkları söylenebilir; Nuri Bilge Ceylan'ın telaşsız gözlemciliği de bu hazım problemini çarpıcı bir şekilde sinemasallaştırıyor.” Sinema Kasım 2008 / Sayfa 26 –Kutlukhan Kutlu

49
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

87-Konuş Onunla - Hable con Ella (2002)
Yönetmen: Pedro Almodóvar Oyuncular: Javier Cámara, Leonor Watling, Rosario Flores

50
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Almodóvar'ın yeni filmi ‘Konuş Onunla', -önceki filmleri- ‘Çıplak Ten/Carne trémula' ve ‘Annem Hakkında Her Şey/Todo sobre mi madre'nin izinden gidiyor. Yönetmenin sinemasından alışık olduğumuz kimi temaları bu filmde de görmek mümkün. Aralarında ilk dikkat çekeniyse sıra dışı, saplantılı bir aşk hikâyesi. Ancak yönetmen bu filminde mizaha neredeyse hiç yer vermiyor. Melodrama yakın duran öyküsünü fazla sulandırmadan anlatmayı tercih ediyor.

51
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Filmin dramatik yapısı da önceki filmlerine oranla daha karmaşık. Almodóvar, hikâyesini karakterlerin bir araya geldiği anlarda parçalara ayırıyor ve zamanda ileri-geri gitmekten çekinmiyor. Hatta ‘Konuş Onunla' için, Almodóvar'ın olgunluk döneminin yönetmenlik sanatı açısından en iddialı ve en zorlayıcı filmi diyebiliriz.Eski hayranları mizahın eksikliğinden yakınacak olsa bile, karşımızdaki yönetmenin ustalıkla kotardığı,son derece etkileyici bir film.”Sinema Kasım 2002/Sayfa 67–Engin Ertan

52
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

86-Batman Başlıyor - Batman Begins (2005)
Yönetmen: Christopher Nolan Oyuncular: Christian Bale, Michael Caine, Katie Holmes

53
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

En başarılı Batman uyarlamaları sayılan Tim Burton filmlerinin izinden giderek çizgi romanın Frank Miller'ın etkisiyle daha karanlık ve sert bir havaya bürüdüğü dönemini temel alan Christopher Nolan, Batman'i her zamankinden gerçekçi ve karakter merkezli bir yaklaşımla perdeye yansıtmak iddiasını taşıyor.

54
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Hikâyenin hiçbir noktasında seyircinin bir şeyleri önceden bildiğini farz ederek hareket etmemiş ve Kara Şövalye'nin üstün yeteneklerinden tutun da giydiği kostüme kadar her şeye mantık sınırlarını zorlamayan, gerçekçi bir açıklama getirmeye çalışmış. İnandırıcılıktan ve derinlikten çok maceranın boyutlarını önemseyen diğer süperkahraman filmlerinin aksine bu kez her şeyin bir sebebi var.” Sinema Haziran 2005 / Sayfa 42 –Senem Erdine İşmen

55
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

85-Üç Renk: Kırmızı - Trois Couleurs: Rouge (1994)
Yönetmen: Krzysztof Kieslowski Oyuncular: Irène Jacob, Jean-Louis Trintignant

56
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Üç Renk üçlemesinin son filmi olan ‘Kırmızı'yı kardeşlik ilkesi üzerine kurmuştu Kieslowski. Onun kardeşlikten kastı, kelimenin genel anlamından biraz farklıydı. Bugün bizim için önemli olan bütün insanların bazı tesadüflerle hayatımıza girmiş olduklarını söylüyordu. Öyleyse henüz tanımadığımız herkes, yaşamımızın bir parçası olmaya adaydı. Ve bu durum tüm insanları görünmez bir kardeşlik bağıyla bağlıyordu.

57
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Filmin başkahramanı Valentine, arabasıyla çarptığı köpeğin sahibini ararken tanışıyordu emekli yargıç Kern ile. İnsanlarla diyalogunu büyük ölçüde kesmiş olan yaşlı adamın tek meşgalesi komşularının telefon konuşmalarını dinlemek, mahremiyet sınırlarını aşarak bir anlamda ‘Tanrı'yı oynamaktı. Kaldı ki, meslek hayatı boyunca insanların hayatlarını yönlendiren kararlar vermiş, kimilerinde son derece kişisel davranmış, kendisini görevinin de üstünde görmüştü.

58
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Valentine'in naif kişiliğinden çok etkilenen Kern,telsizini kapatıp kendini ihbar edecek,‘Tanrı'olmanın yorucu sorumluluğundan bir rastlantı eseri tanıştığı genç kız sayesinde kurtulacaktı.Duygusal açılımlar ve kişilik tahlilleri açısından da üçlemenin en güçlü filmi‘Kırmızı'yalnızlık,riyakârlık,sevgi açlığı ve bencillik üzerine de düşünmeye çağırıyordu seyircisini.Kern'in hayatlarına tanıklık ettiği hemen herkes büyük yalanlar üzerine kurmuştu yaşamını ve çoğunun bundan haberi bile yoktu.”

59
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

84-Kader - (2006)
Yönetmen: Zeki Demirkubuz Oyuncular: Ufuk Bayraktar, Vildan Atasever

60
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Bir filmi çekerken ‘Ben bunu niye çekiyorum' diye çok fazla düşünmem ve bu işi sezgilerime, coşkularıma bırakırım. Biraz da bunu maddi manevi koşullara bırakırım. Film bittikten sonra ise hep beraber izleyiciyle birlikte ben de düşünürüm. Şimdi de aslında küçük bir üçkağıtçılık yapıyorum ve siz sorduğunuz için düşünüyorum bu konu üzerine. Evet, insanın kötülüğüne, akıl dışılığına ilgi duyan biriyim.

61
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Çünkü insanın iyiliğinde ve aklî oluşunda benim için anlaşılabilir bir şey yok. Genel olarak filmlerimin çoğunda vardır. Karakterler hep akıl dışıdır... Hep bir imkânsızın peşinde koşma duygusu vardır, kendi kendini yok etme, kendi zararına olduğu halde bir şeyi isteme vardır. ‘Kader' de tüm bunlara olan ilgimi anlatabileceğim en sert hikâyelerden biri.

62
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Galiba bu konuyu ele alma amacım bu. Ama film yapmak benim için neden ve sonuçla ilgili bir mesele değil. Ben bunu seviyorum, yani film yapmayı... Bunun benim için çok özel bir yanı var. Hiç kimsenin anlamadığı hiç kimsenin sezmediği bir yanı var.” Zeki Demurkubuz Sinema Kasım 2006 / Sayfa 54 -Röportaj: Murat Emir Eren, Senem Erdine İşmen

63
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

83-Gözü Tamamen Kapalı - Eyes Wide Shut (1999)
Yönetmen: Stanley Kubrick Oyuncular: Nicole Kidman, Tom Cruise

64
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Stanley Kubrick'in ölmeden önce çektiği son filmi nihayet gösterimde…Daha çekimleri başlamadan bir efsane olan film, New Yorklu bir burjuva çiftinden yola çıkarak cinsellik üzerine odaklanıyor…Warner Bros.'un cinsel saplantı üzerine psikolojik bir gerilim olarak nitelendirdiği ve şirket yetkilileri tarafından, Amerika'da vizyona çıktığı güne kadar, yalnızca iki başrol oyuncusuna,Tom Cruise ve Nicole Kidman'a gösterilmiş olan film,sinemanın şimdiye kadar en çok merak uyandıran macerası oldu.

65
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Koca stüdyonun koca koca yöneticileri, en ünlü film eleştirmenleri, Cruise ve Kidman'ın dışındaki tüm oyuncular ve hatta –şaka değilbu ikisi için gerçekleştirilen gösterimin makinisti bile filmi görebilmek için vizyonu beklemek durumunda kaldı. Ne var ki filmi vakitsizce (!) gören birileri vardı yine de: MPAA, yani endüstri sansür kurulu! Onlar filmi gördüler ve hiç çekinmeden NC-17 (17 yaşından küçükler izleyemez) sınıflandırması ile taçlandırdılar.

66
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Bu,yaklaşık olarak 65 milyon dolara mal olmuş film için bir kabus, olası bir gişe hezimeti demekti.Bununla birlikte Stanley Kubrick'in,bizzat yürüteceği kurgu aşamasının ardından ortaya çıkacak nihai kurguya hiçbir gerekçeyle dokunulamayacağına,filmin ancak ve ancak o hâliyle seyirciye sunulabileceğine ilişkin bir şartı vardı. Warner Bros.yetkilileri bütün endişelerine rağmen Kubrick'in çok önem verdiği bu şarta riayet etmek zorunda olduklarını pekâlâ biliyorlardı.”Sinema Ekim 1999/Sayfa 52

67
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


82-Buz Devri - Ice Age (2003)
Yönetmen: Chris Wedge ve Carlos Saldanha. Seslendirenler: Ray Romano, John Leguizamo, Denis Leary

68
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Sadece çocuklara değil yetişkinlere de hitap eden, ustaca tasarlanmış, yeni animasyon harikalarından biriyle karşı karşıyayız: ‘Buz Devri'. Batı'da büyük ilgi gören ve gişede çok başarılı olan film, animasyon tekniğine getirdiği yeniliklerle de dikkat çekiyor. Animasyon filmlerde beceriksiz oyunculukla ilgili sorunlar yaşanabileceğini ‘Final Fantasy' gibi örneklerden biliyoruz.

69
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Sadece seslendirme değil yüz mimikleri açısından da sınıfta kalan, Dolph Lundgren muadili oyuncular gördük. ‘Buz Devri' bu açıdan epeyce zor bir işe girişiyor; hayvanlarla çalışıyor. İki ayağı üzerinde yürüyen Sid karakterini ve pek şahane bir vücut dili tutturmuş Diego karakterini bir tarafa bırakalım,

70
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

ama kocaman burnu yüzünden ağzı görünmeyen, dolayısıyla mimik potansiyeli yarıya düşen, vücut dili namına aheste beste yürümekten başka hiçbir potansiyel içermeyen devasa bir mamuttan, yani Manfred'den çıkarılan performansa ne demeli? Sadece bakışlarıyla oynayan Manfred'in hakkını Chris Wedge'e vermek gerekir. Filmdeki oyunculuğun bu açıdan birinci sınıf olduğunu belirtmeliyiz.” Sinema Şubat 2003 / Sayfa 64 –Ferhat Neptün

71
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

81-Not Defteri - The Notebook (2004)
Yönetmen: Nick Cassavetes Oyuncular: Ryan Gosling, Rachel McAdams, Gena Rowlands

72
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

lü Amerikalı yazar Nicholas Charles Sparks'ın aynı adlı romanından uyarlanan “Not Defteri”, iflah olmaz aşk filmi tutkunlarının yeni nesil “Aşk Hikâyesi”… Rivayete göre Sparks'ın eşinin dedesi ve büyükannesinin arasındaki aşk, bu romana esin kaynağı olmuş. Yıllar içinde yazarın bestseller olmuş üç romanı (Message in a Bottle, A Walk to Remember, Nights in Rodanthe) daha sinemaya uyarlandı ancak hiçbiri “Not Defteri” etkisi yaratamadı.

73
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Klasik Yeşilçam melodramlarını aratmayan “Not Defteri”; çevrenin, koşulların ve zamanın karşılarına çıkardığı tüm engellere direnen zengin kız ile fakir çocuğun aşkını konu almakta. Ryan Gosling ile Rachel McAdams arasındaki güçlü kimyadan destek alan yapım, beyazperdede katıksız bir aşk masalına dönüştü.

74
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

İzleyiciyi kâh hastane odasında ağlattı, kâh lunaparkta yeşermiş ilk aşkını hatırlatıp tebessüm ettirdi. En çok da “her zaman, her yerde, her koşulda tek vazgeçilmez şey aşktır” diyerek aşkı arayan ama bulamayan, bulup da kaybeden ya da bulmaktan ümidi kesenleri, masallarda yaşanabilecek büyülü bir sevda öyküsüyle teselli etti.

75
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

80-Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi - Sweeney Todd: The Demon Barber of the Fleet Street (2008)
Yönetmen: Tim Burton Oyuncular: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman

76
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Karındeşen Jack'in rakibi, İngiliz edebiyatının ucuz macera romanlarının unutulmaz karakteri Sweeney Todd, Tim Burton tarafından, Broadway müzikalinden yola çıkılarak beyazperdeye uyarlandı… Film üzerine varılan ortak görüş, dönemin İngilteresi'ni başarıyla anlatan setleriyle ve siyah-beyaz tonlarının hâkimiyetindeki sadece kan kırmızısıyla renklenen genel atmosferiyle, Burton'ın madalyonun karanlık yüzüne olan ilgisini son derece başarıyla yansıtıyor olması.

77
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Cinayetleri bol kanlı bir gösteriye dönüştürmekten çekinmeyen yönetmenin en büyük kozlarının oyuncuları Johnny Depp ve Helena Bonham Carter olduğuna şüphe yok. Her zamanki Burton estetiğinin seyirci üzerinde hipnotik bir etki yarattığından bahseden eleştirmenler, bu yılın en iyi on filmi arasına şimdiden ‘Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi'ni yerleştirmiş durumdalar. Filmin Burton hayranları için büyük bir şölen olacağı kesin. Eşinin elinden yiyeceğimiz börekler de cabası!”

78
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

79-Fargo (1996)
Yönetmen: Joel ve Ethan Coen. Oyuncular: Steve Buscemi, Peter Stormare, Frances McDormand, William H. Macy

79
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

"Fargo", yan yana varolan iki ayrı görsel dünyadan oluşuyor. Karla kaplı, donuk, soluk bir gökyüzünün altında uzanan bembeyaz düzlükler ve kasvetli, loş iç mekânlar… Her iki dünya da aşağı yukarı aynı şeylerin altını çiziyor: Can sıkıntısı, boşluk ve tekdüzelik… Hikâye ise hiç tekdüze değil.

80
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Tam tersine gayet akıcı. Fakat bütün bu akıcılığa rağmen ‘gündelik hayatın bayağılığı' diye kısaca özetleyebileceğim bir durum var ki, bu, filmin her yerinden sızıyor ve ‘Fargo'ya asıl kimliğini, temel özelliğini kazandırıyor: Depresif bir kış mevsiminde cinnete ve şiddete doğru sapan sıradan insanlar…

81
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Ve finalde bir hiç uğruna ölen onca insana, yıkılan bir aileye, hiç kimsenin işine yaramayan, karlar altındaki o yüz binlerce dolara ve filmin tümüne sinmiş o ironiye, kara mizaha rağmen, hayatın olanca yeknesaklığıyla akıp gitmesi gerçekten insanın tüylerini ürpertiyor. O noktada Coen'lerin bir ‘suç filmi' kisvesi altında ‘gündelik hayatın içinde saklanmış melankoli, şiddet ve sıradanlık' üzerine ironik bir zihin jimnastiği yaptığı ihtimali daha da kuvvetleniyor.”

82
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi78-Babil - Babel (2006)
Yönetmen: Alejandro González Iñárritu Oyuncular: Cate Blanchett, Brad Pitt, Gael García Bernal

83
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Babil'in, adının da gösterdiği gibi, çok net bir merkezi teması var: İletişimsizlik. Semalara ulaşmak isteyen insanoğlunun Tanrı tarafından dili dolaştırılarak cezalandırılışının ve bunun sonucunda lisanlarının doğuşunun öyküsüne gönderme yapan ‘Babil' ismi, filmin üç ayrı kıtada ve dört ayrı dilde geçen dört parçası için bir tür şemsiye oluşturuyor.

84
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Filmde, dil farkı, insanlar arasındaki iletişimin önündeki ilk gözle görülür engeli teşkil ediyor etmesine ama ‘Babil'in asıl derdi bu gibi görünmüyor. Aynı dili konuşup anlaşamayan karakterleriyle de ifade edildiği üzere, insan deneyiminin, genelde ‘evrensel' tanımlaması uygun görülen niteliklerine rağmen, insanların birbirlerinin meramlarını anlamak konusundaki arızaları asıl mesele.

85
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

‘Babil'in ortaya koyduğu manzaradaki temel ironi şu: Enformasyon zengini bu yeni dünyada ‘anlayış' değil ‘iletim' hızlanıyor sadece; bu da en az ‘anlaşmayı' olduğu kadar anlaşmazlıkları da hızlandırıyor.” Sinema Aralık 2006 / Sayfa 28 –Kutlukhan Kutlu

86
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

77-Vol-i - Wall-E (2008)
Yönetmen: Andrew Stanton Seslendirenler: Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin

87
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Vol-İ' pek çok açıdan cesur bir animasyon. Öncelikle öykünün kahramanı uzun yıllar çöp toplamaktan artık paslanmış, modası geçmiş ve eski teknoloji ürünü bir robot! Dev çöp kulelerinin yükseldiği iç karartıcı bir kıyamet sonrası dünya manzarası, filmin fonunu oluşturuyor. Ve en önemlisi de filmin ilk yarım saati diyalogsuz geçiyor. Vol-İ'nin günlük yaşamından kesitler sunan ve Eve ile karşılaşmasını anlatan bu bölüm, modern bir sessiz film izlenimi yaratıyor insanda.

88
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Daha sonrasındaysa insanoğlunun Buy and Large (Satın al ve Genişle) adlı bir şirket yüzünden düştüğü içler acısı durum var ki, bu açıkça günümüz ABD'sinin tüketim alışkanlıklarına ve sağlıksız beslenmenin sembolü olarak gerçek bir probleme dönüşmüş obeziteye sert bir eleştiri. (...) ‘Vol-İ' bir komedi olarak yola çıkıyor ama sonra merkezine bir aşk hikâyesi yerleştiriyor.

89
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Tekinsiz bir gelecek atmosferi çizerek seyirciyi ister istemez çevreyle ilgili kafa yormaya zorluyor ama bunun yanında aksiyondan da payını alan ve birkaç türü birleştiren zengin bir animasyona dönüşüyor. Üstelik film, teknik kalitesiyle de diğer animasyonlardan büyük farkla ayrılıyor.” Sinema Eylül 2008 / Sayfa 50 –Ebru Çeliktuğ

90
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

76-Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana - Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998)
Yönetmen: Guy Ritchie Oyuncular: Jason Flemyng, Dexter Fletcher, Nick Moran

91
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

İngiliz yönetmen Guy Ritchie, ilk iki filmiyle kendisine çabucak pek çok hayran edinmiş, eski eşi Madonna hatırına yönettiği “Swept Away”le ise kariyeri aynı hızla irtifa kaybetmişti. Yine de zamanında dünyanın dört bir yanındaki sinemaseverlerin kalplerini çaldığı “Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana” ve “Kapışma” günümüz sinemasının en sevilen filmleri arasındaki yerlerini koruyorlar.

92
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Ritchie'nin bu iki filmi gösterime girdikleri dönemde, genç yönetmenin ekseriyetle Quentin Tarantino ile karşılaştırılmasına neden olmuşlardı. Benzer şekilde küçük suçluların dünyasına dalan Ritchie, Tarantino vari laf cambazlıklarına ve esprili diyaloglara bolca yer vermekteydi. Diğer yandan, tıpkı Tarantino gibi o da müzik kullanıma önem veriyor, ancak bu noktada Amerikalı meslektaşından ayrılıyordu.

93
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Yıllar önce Hollywood'a transfer olan kimi İngiliz ustaları gibi, Ritchie de hızlı bir kurguyu ve bugün ‘video klip estetiği' diye anılan görsel tarzı tercih ediyordu. Seyircisine soluk aldırmadan, sayısız aksiliğe gebe bir suç öyküsü anlatan “Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana” gerek biçimi, gerekse zekice senaryosuyla epey ilgi görmüştü. Aradan geçen 10 yıla rağmen seyir keyfinden bir şey kaybetmediğini söylemekse yanlış olmaz.

94
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

75-Karanlıkta Dans - Dancer in the Dark (2000)
Yönetmen: Lars von Trier Oyuncular: Björk, Catherine Deneuve, David Morse

95
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Trier, müzikal türünün geleneksel yapısını, belki de tarihinde ilk kez düşünsel bir temele oturtuyor. Hikâyenin, türün basit bir malzemesi olduğu yapıyı tersine çeviriyor; türü, hikâyesinin bir aracı haline getiriyor. (...) Öte yandan Trier'in müzikalinde korkunç şeyler de oluyor. Böylece Trier, filminin gerçekten ‘müzikal' olup olmadığını da tartışmaya açık hâle getirmek istiyor gibi. (...) Yönetmenlik için söylenebilecek tek şey, mükemmel olduğu...

96
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

‘Karanlıkta Dans'ın her anı gibi sonu da kelimenin tam anlamıyla göz kamaştırıcı. Trier, başından beri söylediği tüm sözleri özetleyip bir sonuca bağlarken, aynı zamanda bu sözlere yeni anlamlar kazandıran ve seyircinin zihninde ve kalbinde filmin ardından devam edecek yeni tartışmalara kapı açan, etkileyici bir finalle filmine noktayı koyuyor.

97
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Hiçbir görüntünün olmadığı, simsiyah ekranın üzerinde müziği işittiğimiz bir sahneyle başlamıştı filmine Trier ve böylelikle, gözleri görmeyen Selma'nın ağzından ‘Görülecek ne kaldı?' sorusunu duyduk bir ara... Trier sonuçta bu sorunun yanıtını veriyor: Görülecek çok şey var. Daha önemlisi ‘görmek için gözlere ihtiyacımız yok'. Hayata ‘kulak verin'. Hayatı hissedin.” Sinema Aralık 2000 / Sayfa 15 –Uygar Şirin

98
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi74-Başkalarının Hayatı - Das Leben der Anderen (2006)
Yönetmen: Florian Henckel von Donnersmarck Oyuncular: Ulrich Mühe, Sebastian Koch, Martina Gedeck

99
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Alman yönetmen çok bilinen bir stereotipten yola çıkıp,gerçek bir karaktere doğru giden uzun bir yolculuk sunuyor seyirciye. Görkemli dramatik kırılma anlarından çok, küçük adımlarla ilerleyen bir yolculuk bu.Ve Wiesler rolündeki Ulrich Mühe'ninki başta olmak üzere, güçlü performanslarla ayakta duran bir yolculuk.Çünkü sonuçta büyük bölümü bir tavan arasında, bir dairenin içinde ve onun penceresinden baktığı sokakta geçen, kullandığı mekânın kısıtlılığı ile bir TV oyununu andıran bir film bu.

100
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Tamamen oyunculuklarına, jest ve mimiklere, konuşmalara yaslıyor sırtını. Yönetmenin bu dar alanda görsel olarak da etkileyici, paranoya sinemasının estetik geleneğinden epey faydalanan, nostaljik tatlarla dolu, canlı bir film çıkardığı söylenebilir. Gözetlenme kuşkusuyla dışarıda atılan turlar, duvarların içine gizlenen kablolar, tavan arasında yerleşmiş suratsız gözetlemeciler, sistemin gücünü kendi çıkarları için kullanan ‘yetkili'ler, metodik sorgular...

101
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Öte yandan filmin temel kaygısı, eski bir rejimi yerden yere vurmaktan ziyade, enformasyon patlaması yaşayan ve başkalarının hayatına konuk olmanın eğlence türü haline geldiği bir devirde bile geçerliliğini koruyan bir insan öyküsü anlatmakmış gibi görünüyor.” Sinema Nisan 2007 / Sayfa 34 –Kutlukhan Kutlu

102
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

73-Sihirbaz - The Illusionist (2006)
Yönetmen: Neil Burger Oyuncular: Edward Norton, Paul Giamatti, Jessica Biel

103
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

Steven Millhauser'in Eisenheim the Illusionist adlı kısa hikâyesinden Neil Burger'ın uyarladığı ve yönettiği ‘Sihirbaz', kostümleri ve dekorlarıyla, 20. yüzyıl başlarından, etkileyici bir Viyana atmosferi getiriyor beyazperdeye. Hikâye ise hem sihirbazlık hem de sinemasal anlatım açısından bilindik birçok numarayı, yani klişeyi barındırıyor.

104
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


72-Kelebek Etkisi - The Butterfly Effect (2004)
Yönetmen: Eric Bress ve J. Mackye Gruber Oyuncular: Ashton Kutcher, Melora Walters, Amy Smart

105
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

71-Boş Ev - Bin Jip (2004)
Yönetmen: Kim ki Duk Oyuncular: Lee Seung-yeon, Lee Hyun-kyoon, Kwon Hyuk-ho

106
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

70-Uzak (2002)
Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan Oyuncular: Muzaffer Özdemir, Mehmet Emin Toprak, Zuhal Gencer

107
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

69-Ruhların Kaçışı - Sen to Chihiro no kamikakushi (2001)
Yönetmen: Hayao Miyazaki Seslendirenler: Rumi Hîragi, Miyu Irino, Mari Natsuki

108
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

68-İnce Kırmızı Hat - The Thin Red Line (1998)
Yönetmen: Terrence Malick Oyuncular: Sean Penn, Adrien Brody, Ben Chaplin

109
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi67-Amerikan Güzeli - American Beauty (1999)
Yönetmen: Sam Mendes Oyuncular: Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch

110
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

66-21 Gram - 21 Grams (2003)
Yönetmen: Alejandro González Iñárritu Oyuncular: Sean Penn, Naomi Watts, Benicio Del Toro

111
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


65-Köstebek - The Departed (2006)
Yönetmen: Martin Scorsese Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson

112
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

64-12 Maymun - Twelve Monkeys (1995)
Yönetmen: Terry Gilliam Oyuncular: Bruce Willis, Brad Pitt, Madeleine Stowe

113
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

63-Issız Adam - (2008)
Yönetmen: Çağan Irmak Oyuncular: Cemal Hünal, Melis Birkan

114
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


62-Çarpışma - Crash (2004)
Yönetmen: Paul Haggis Oyuncular: Don Cheadle, Matt Dillon, Sandra Bullock

115
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

61-Kırmızı Değirmen - Moulin Rouge! (2001)
Yönetmen: Baz Luhrmann Oyuncular: Nicole Kidman, Ewan McGregor, John Leguizamo

116
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi60-Masumiyet -(1997)
Yönetmen: Zeki Demirkubuz Oyuncular: Güven Kıraç, Derya Alabora, Haluk Bilginer

117
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

59-Soysuzlar Çetesi - Inglourious Basterds (2009)
Yönetmen: Quentin Tarantino Oyuncular: Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz

118
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi58-Trainspotting - (1996)
Yönetmen: Danny Boyle Oyuncular: Ewan McGregor, Jonny Lee Miller, Ewen Bremner

119
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

57-Milyonluk Bebek - Million Dollar Baby (2004)
Yönetmen: Clint Eastwood Oyuncular: Clint Eastwood, Hilary Swank, Morgan Freeman

120
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

56-Gizemli Şehir - Dark City (1998)
Yönetmen: Alex Proyas Oyuncular: Rufus Sewell, William Hurt, Kiefer Sutherland, Jennifer Connelly

121
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

55-Truva - Troy (2004)
Yönetmen: Wolfgang Petersen Oyuncular: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Diane Kruger

122
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

54-Kan Dökülecek - There Will Be Blood (2008)
Yönetmen: Paul Thomas Anderson Oyuncular: Daniel Day Lewis, Paul Deno

123
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi
53-Günah şehri - Sin City (2003)
Yönetmen: Robert Rodriguez ve Frank Miller Oyuncular: Benicio Del Toro, Clive Owen, Jessica Alba, Mickey Rourke

124
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

52-The Matrix Reloaded - (2003)
Yönetmen: Andy Wachowski, Larry Wachowski Oyuncular: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne

125
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

51-Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005)
Yönetmen: George Lucas Oyuncular: Ewan McGregor, Hayden Christensen, Natalie Portman

126
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

50-Büyük Balık - Big Fish (2003)
Yönetmen: Tim Burton Oyuncular: Ewan McGregor, Albert Finney, Billy Crudup

127
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

49-Kill Bill: Vol. 2 - (2004)
Yönetmen: Quentin Tarantino Oyuncular: Uma Thurman, David Carradine

128
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi
48-Aşk Zamanı - Fa yeung nin wa (2000)
Yönetmen: Wong Kar Wai Oyuncular: Tony Leung, Maggie Cheung

129
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


47-Büyük Hesaplaşma - Heat (1995)
Yönetmen: Michael Mann Oyuncular: Al Pacino, Robert DeNiro, Val Kilmer

130
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

46-Kapışma - Snatch (2000)
Yönetmen: Guy Ritchie Oyuncular: Brad Pitt, Benicio Del Toro, Jason Statham

131
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

44-Alacakaranlık - Twilight (2008)
Yönetmen: Catherine Hardwicke Oyuncular: Kristen Stewart, Robert Pattinson

132
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

43-The Truman Show (1998)
Yönetmen: Peter Weir Oyuncular: Jim Carrey, Ed Haris, Natasha McElhone

133
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


42-Altıncı His - The Sixth Sense (1999)
Yönetmen: M. Night Shyamalan Oyuncular: Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette

134
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

41-Testere - Saw (2004)
Yönetmen: James Wan Oyuncular: Danny Glover, Cary Elwes, Tobin Bell

135
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi40-Pan'ın Labirenti - El laberinto del fauno (2006) Yönetmen: Guillermo del Toro Oyuncular: Ivana Baquero, Sergi López, Maribel Verdú

136
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi39-Karanlık Yolculuk - Donnie Darko (2001)
Yönetmen: Richard Kelly Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Drew Barrymore

137
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi38-Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti - Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)
Yönetmen: Gore Verbinski Oyuncular: Johnny Depp, Geoffrey Rush, Orlando Bloom

138
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

37-Akıl Oyunları - A Beautiful Mind (2001)
Yönetmen: Ron Howard Oyuncular: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly

139
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

36-Mulholland Çıkmazı - Mulholland Dr. (2001)

Yönetmen: David Lynch Oyuncular: Naomi Watts, Laura Harring, Justin Theroux Mulholland

140
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

35-Büyük Lebowski - The Big Lebowski (1998)
Yönetmen: Joel ve Ethan Coen Oyuncular: Jeff Bridges, John Goodman, Steve Buscemi

141
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


34-Geçmişin Gölgesinde - American History X (1998)
Yönetmen: Tony Kaye Oyuncular: Edward Norton, Edward Furlong, Beverly D'Angelo

142
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

33-Kill Bill: Vol. 1 - (2003)
Yönetmen: Quentin Tarantino Oyuncular: Uma Thurman, Lucy Liu, David Carradine

143
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

32-V / V for Vendetta - (2005)
Yönetmen: James McTeigue Oyuncular: Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea

144
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

31-Tanrı Kent - Cidade de Deus (2002)
Yönetmen: Fernando Meirelles ve Kátia Lund Oyuncular: Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino, Phellipe Haagensen

145
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

30-Milyoner - Slumdog Millionaire (2008)
Yönetmen: Danny Boyle Oyuncular: Dev Patel, Saurabh Shukla, Anil Kapoor

146
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

29-Paramparça Aşklar Köpekler - Amores perros (2000)
Yönetmen: Alejandro González Iñárritu Oyuncular: Gael García Bernal, Emilio Echevarría, Goya Toledo

147
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

28-Hayat Güzeldir - La vita è bella (1997)
Yönetmen: Roberto Benigni Oyuncular: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini

148
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

27-Benjamin Button'ın Tuhaf Hikâyesi - The Curious Case of Benjamin Button (2008)
Yönetmen: David Fincher Oyuncular: Brad Pitt, Cate Blanchett, Taraji P. Henson

149
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

26-Piyanist - The Pianist (2002)
Yönetmen: Roman Polanski Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay

150
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

25-Amélie - Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain (2001)
Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet Oyuncular: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus

151
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


24-Eşkıya (1996)
Yönetmen: Yavuz Turgul Oyuncular: Şener Şen, Uğur Yücel, Sermin Şen

152
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


23-Bir Rüya için Ağıt - Requiem for a Dream (2000)
Yönetmen: Darren Aronofsky Oyuncular: Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly

153
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

22-Er Ryan'ı Kurtarmak - Saving Private Ryan (1998)
Yönetmen: Steven Spielberg Oyuncular: Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore

154
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


21-Babam ve Oğlum (2005)
Yönetmen: Çağan Irmak Oyuncular: Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra

155
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

20-Prestij - The Prestige (2006)
Yönetmen: Christopher Nolan Oyuncular: Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine

156
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


19-Yeşil Yol - The Green Mile (1999)
Yönetmen: Frank Darabont Oyuncular: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse

157
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi18-Sil Baştan - Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)
Yönetmen: Michel Gondry Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Mark Ruffalo

158
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


17-Akıl Defteri - Memento (2000)
Yönetmen: Christopher Nolan Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

159
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

16-Yüzüklerin Efendisi: İki Kule - The Lord of the Rings: The Two Towers (2002)
Yönetmen: Peter Jackson Oyuncular: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen

160
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


15-Sevginin Gücü - Léon (1994)
Yönetmen: Luc Besson Oyuncular: Jean Reno, Natalie Portman, Gary Oldman

161
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

14-İhtiyar Delikanlı - Oldboy
Yönetmen: Park Chan-wook Oyuncular: Choi Min-sik, Yu Ji-tae, Kang Hye-jeong

162
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

13-Gladyatör - Gladiator (2000)
Yönetmen: Ridley Scott Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen

163
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi12-Titanik - Titanic (1997)
Yönetmen: James Cameron Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Gloria Stuart

164
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


11-Olağan Şüpheliler - The Usual Suspects (1995)
Yönetmen: Bryan Singer Oyuncular: Gabriel Byrne, Kevin Spacey, Benicio Del Toro

165
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi


10-Forrest Gump (1994)
Yönetmen: Yönetmen: Robert Zemeckis Oyuncular: Tom Hanks, Sally Field, Robin Wright

166
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

9-Yedi - Se7en (1995)
Yönetmen: David Fincher Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey

167
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

8-Cesur Yürek - Braveheart (1995)
Yönetmen: Mel Gibson Oyuncular: Mel Gibson, Sophie Marceau, Patrick McGoohan

168
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

7-Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeflliği - The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)
Yönetmen: Peter Jackson Oyuncular: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen

169
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

6-Kara Şövalye - The Dark Knight (2008)
Yönetmen: Christopher Nolan Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Michael Caine

170
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

5-Ucuz Roman - Pulp Fiction (1994)
Yönetmen: Quentin Tarantino Oyuncular: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman

171
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi4-Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü - The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)
Yönetmen: Peter Jackson Oyuncular: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen

172
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

3-Matrix - The Matrix (1999)
Yönetmen: Andy ve Larry Wachowski Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

173
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

2-Esaretin Bedeli - The Shawshank Redemption (1994)
Yönetmen: Frank Darabont Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton

174
Son 15 Yılın En İyi 100 Filmi

1-Dövüş Kulübü - Fight Club (1999)
Yönetmen: David Fincher Oyuncular: Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24 Ekim 2020 Cumartesi 17:37:07