Soma Faciasına Yazarlardan Tepkiler

15.05.2014 14:20
1
Soma Faciasına Yazarlardan Tepkiler

Türkiye'yi yasa boğan Soma'daki maden faciasında 301 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu üzücü haber herkesi derinden üzerken olayda ihmal olup olmadığı, işçi güvenliği ve çalışma şartları en çok tartışılan konular oldu. Tüm bu sorular cevap ararken yazarlar bu konu hakkında izlenimlerini paylaştı. İşte yazarların o yazılarından can alıcı noktalar...

2
Soma Faciasına Yazarlardan Tepkiler

MUSTAFA BALBAY: Soma tipi kazalar, kaderin değil ihmalin eseridir. Yıllardır adım adım yükselen maden ocağı kazaları önceki gün tüm ülkeyi sarsan facia ile birlikte tarihin en yüksek noktasına ulaştı.Soma faciası bu gerçeğin yüzümüze vurulmasıdır. Türkiye'de hayat pahalıdır, can ucuzdur.

3
Soma Faciasına Yazarlardan Tepkiler

EMRE KONGAR: Bu satırlar yazılırken, yüreğimizi dağlayan Soma felaketinde kaybettiğimiz evlatlarımızın sayısı 205'i aşmıştı... Tam bu sırada, Gezi Parkı protestolarında Mersin'de, ağzına biber gazı sıkılmış olan Mehmet İstif'in de ölüm haberi geldi...Yüreğimiz, emek, insan hakları ve demokrasi için kanıyor!

4
Soma Faciasına Yazarlardan Tepkiler

EMİN ÇÖLAŞAN: Soma'daki maden faciasında can veren 240'tan fazla madencimize Allah rahmet eylesin. Yakınlarının ve Türk Milleti'nin acılarını paylaşıyoruz ama ateş düştüğü yeri yakıyor.

5
Soma Faciasına Yazarlardan Tepkiler

MELİH AŞIK: Başbakanın şu sözleri baştaki tespitimizi doğruluyor: "Bunlar olağan şeylerdir.Bunun yapısında fıtratında bunlar var. Tabi işin boyutunun bu kadar fazla olması bizi derinden yaralamıştır. Kontrollerde de burası gerçekten gerek işçi sağlığı gerek işçi güvenliği açısından iyi noktada kömür ocaklarından birisi olarak değerlendirmesi yapılmış..." Başbakanın maden sahibini savunur gibi bir hali var... Kontrollar gerçekten yapılsa ve önlem alınsa bu facia yaşanır mıydı?

6
Soma Faciasına Yazarlardan Tepkiler

ASLI AYDINTAŞBAŞ: Nasıl oluyor da "Sosyal güvenlik haftası" kömürden, yangından kapkara olmuş yüzlerce cansız bedenle anılıyor? Nasıl oluyor da el âlem uzayda koloni kurarken, bizler hâlâ 19'uncu yüzyıldan kalma maden kazalarıyla yaşamak zorunda kalıyoruz? Ama o gün geldiğinde, ister istemez Enerji Bakanı'na dönüp soracağız: Sahi, niye o madene gitmiştin?

7
Soma Faciasına Yazarlardan Tepkiler

MURAT YETKİN: Türkiye iki gündür acılar içinde. Üç günlük yas ilan edildi, bayraklar yarıda. Erdoğan 120 işçinin ‘tahminen' ocakta mahsur kaldığını söylüyordu; ümitler her geçen saat azalıyordu. Bir gazeteci, bu felakette şirket ya da hükümet yetkililerinin bir sorumluluğu olup olmadığını sordu. Erdoğan çıkıştı; herhalde gazeteci kömür madenlerindeki çalışma koşullarını hiç bilmiyordu. Daha önce ölümlü kazaların madenciliğin ‘fıtratında' olduğunu söylemişti zaten.

8
Soma Faciasına Yazarlardan Tepkiler

SEZİN ÖNEY: Ateş sadece düştüğü yeri değil, her yeri yakıyor. Faciaya yol açan ihmaller şu veya bu; ama varlar. Kaza önlenebilir miydi; evet. Sadece madenlerde değil, inşaatlarda, fabrikalarda, imalathanelerde. 15 yaşında çocukları, madene indiren bir ülke burası, daha ne diyeyim? Zorlukla hayatını kurtaran madenci, arkadaşlarını kurtarmak için tekrar madene iniyor; ölüyor.

9
Soma Faciasına Yazarlardan Tepkiler

RUŞEN ÇAKIR: Dün de Erdoğan bütün ülkeyi yasa boğan facianın ardından, Van depremindeki kadar hızlı olmasa da, 24 saat dolmadan Soma'ya gitti. Ama yaptığı basın toplantısında söyledikleri derin bir hayal kırıklığı yarattı. Gezi, 17 Aralık gibi süreçlerde kendisinen sahip çıkan, ona kalkan olan pek çok kişi, Erdoğan'ın bu bariz "iş cinayeti"ni, İslami söyleme başvurup, hele Soma faciasının 1800'lü yıllar İngiltere'sindeki maden kazalarıyla karşılaştırılmasına kimse anlam veremedi.

10
Soma Faciasına Yazarlardan Tepkiler

CÜNEYT ÖZDEMİR: Soma'da madenin girişinin önündeyim. Maden girişi dediğim küçücük bir tünelin ucu. Etraf mahşer yeri. Polisler, askerler, itfaiyeciler, ilkyardım ekipleri ve madenciler. Madenci yakınları… Viiiüüüütt diye bir ses duyuluyor. Bu normal şartlarda içeriden dışarıya kömür taşıyan bantın birazdan çalışacağı anlamına geliyor. Bant bu sefer madencilerin emeği kömürü değil, ölü bedenlerini taşıyor.

11
Soma Faciasına Yazarlardan Tepkiler

ŞAHİN ALPAY: Kimse bu trajedide hükümetin, yönetimin sorumluluğu olmadığını iddia edemez; "takdir-i ilahi" deyip geçemez. En açık delil ise, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın, 2010 tarihli raporuna göre, milyon ton taş kömürü üretimi başına can kayıpları karşılaştırıldığında, 2008 yılında bu sayı, büyük üreticiler olan ABD'de 0,02; Çin'de 1,27 iken Türkiye'de 7,22! Yani, insanlarının canına hemen hiç kıymet vermeyen, işçi haklarının en sınırlı olduğu sanayi ülkelerinin başında gelen, tek–parti yönetimi altındaki Çin'in bile 5 katı!

12
Soma Faciasına Yazarlardan Tepkiler

FEHMİ KORU: Tek bir kişinin ölümü ocaklara ateş düşürürken, 200'den fazla maden işçisinin hayatını kaybetmesine yol açan Soma'daki fâcianın, kaç haneyi, kaç eşi, kaç çocuğu, kaç anne-babayı, kaç kardeşi derin üzüntülere gark ettiğini varın sizler hesap edin... Aslında "Bütün ülkeyi" demeliydim...22 yıl önce Kozlu'da 263 canımızı yine bir kömür madeni kazasında kaybetmiştik; şimdiyse, acılı yürek sayısı tahammül edilemez boyutlarda...

13
Soma Faciasına Yazarlardan Tepkiler

ÇİĞDEM TOKER: TKİ tabelasını geçince, başka kentlerden otobüsler dolusu taşınan çevik kuvvet ekiplerinin arasına karışıyoruz. Başbakan'ın protesto edilişinin üzerinden henüz yarım saat geçmiş. Omuza, kola değen silahların metal soğukluğu, "Ayaklanma korkusu"nu sonuna kadar hissettiriyor. Beyaz bir ip misali dizili ambulans ordusu... Jandarma tok sesiyle yukarıdan bağırıyor, "Gelen vaaar."

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Eylül 2020 Pazar 11:13:08