Sizi Yakından Tanıyan Google'ı Siz Tanıyor Musunuz?

Google'dan önceki hayatı anımsıyor musunuz? Acilen bir bilgiye ulaşmanız gerektiğinde ne yapıyordunuz? Hayatımızın bir parçası haline gelen Google şirketinin şimdiye kadar duymadığınız 10 özelliği galerimizde...

28.09.2018 14:35
1

İşte Google hakkında sizi şaşırtabilecek bazı bilgiler.

İşte Google hakkında sizi şaşırtabilecek bazı bilgiler.

Forbes'un verilerine göre Google'da her saniye ortalama 40 bin arama yapılıyor. Bu, günde 3,5 milyar arama anlamına geliyor. Evet, Google'de yaptığımız her aramayla şirket tercihlerimiz ve alışkanlıklarımız hakkında biraz daha çok şey öğreniyor. Peki, siz Google'ı ne kadar biliyorsunuz?

2

GOOGLE'IN EN İYİ DOSTU

GOOGLE'IN EN İYİ DOSTU

Google çalışanları, hatta yeni işe başlayanlar bile köpeklerini işe getirmekte özgür. Ancak ofiste nasıl davranacakları ve tuvalet konusunda eğitimli olmaları şartıyla.

3

ADI

ADI

"Google nedir?" diye sorabilirsiniz. Bir zamanlar hiç bir anlamı yoktu. Google aslında ardından 100 sıfır gelen 1 rakamını tanımlamak için kullanılan matematik terimi "googol"un yanlış yazılmış hali. Şirketin ilk günlerinde bir yazılım mühendisinin ya da öğrencinin kelimeyi yanlış yazdığına dair doğruluğu biraz şüpheli hikayeler var.
Hikayelere göre hatalı yazım kabul görünce bu hali artık yapıştı.

4

BACKRUP (Sırt masajı)

BACKRUP (Sırt masajı)

Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin aslında Google'ın adını 'Backrub' koymuştu. 'Sırt masajı' anlamına da gelen kelimenin bu bağlamda masajla bir ilgisi yok. 'Backrub' bir internet sitesine, başka bir internet sitesinin verdiği link anlamına gelen backlinklere göre sayfaları bulma ve sıralama sistemine verilen ad.

5

KEÇİLER

KEÇİLER

Google yeşil girişimleri desteklediğini söylüyor ve bunlardan biri de çim biçme makineleri yerine, keçilerin hizmetine başvurmak. Google'ın California'daki büyük genel merkezindeki bahçelerin sık sık bakıma ihtiyacı var ve bu çevredeki çimlerle karnını doyuran 200 kadar keçi görmeniz mümkün.

6

BÜYÜYEN BİR ŞİRKET

 BÜYÜYEN BİR ŞİRKET

GMail, Google haritaları, Google Drive ve Google Chrome'u yaratan Google 2010'dan bu yana ortalama her hafta bir şirket satın alıyor. Belki bilmiyor olabilirsiniz ama Android, Youtube, Waze ve AdSense aslında Google'ın.

7

DOODLE'LAR (Çiziktirmeler)

DOODLE'LAR (Çiziktirmeler)

Google'ın ilk doodle'ı, yani çiziktirmesi 30 Ağustos 1998'de bir "Ofis dışındayız" mesajı olarak düşünüldü. Google'ın açılış sayfasındaki logosunun ikinci o harfinde yanan bir çöp adamdı. Larry ve Sergey Nevada'daki Burning Man Festivali'ne gidiyorlardı ve kullanıcıların teknik sorunlarıyla ilgilenemeyecekleri mesajını vermek istiyorlardı. Daha sonra doodle'lar önemli günler ve kişiler için kullanılan bir Google geleneği oldu.

8

ŞİRKETİN DÜSTURU

ŞİRKETİN DÜSTURU

Şirketin başlangıçtaki düsturlarından biri "Habis olma". Google'ın bu düstüra bağlı kalıp kalmadığına siz karar verin.

9

YİYECEK, İÇECEK ÖNEMLİ

 YİYECEK, İÇECEK ÖNEMLİ

Forbes'a göre Google'ın kurucularından Sergey Brin, daha en başta Google ofislerinin yiyecekten 60 metreden daha uzak olmamasına karar verdi. Şirketin ilk günlerinde daha mütevazı yiyecekler verilmesine karşın, şu anda Google çalışanları en kaliteli yiyeceklere ve kahvelere sahip.

10

KAÇIRILMIŞ BİR FIRSAT OLARAK GOOGLE

KAÇIRILMIŞ BİR FIRSAT OLARAK GOOGLE

Larry ve Sergey 1999'da Google'ı bir milyon dolara satmaya çalıştı, ancak fiyatın daha da düşürülmesine rağmen alıcı çıkmadı. Google'ın şu anki değeri 300 milyar dolardan fazla. Birileri çok pişmanlık duyuyor olmalı.

11
DENGESİZ
DENGESİZ

Google'da her şey hep iş demek değil. Şakacılık da var. Türkçe "çarpık, eğri" anlamına gelen "askew" kelimesini Google'layıp kendiniz görün.

Yorumlar (1)
OKAN DUMAN:Farklı bir tanım..
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25 Eylül 2020 Cuma 10:15:32