Padişahların daha önce hiç duymadığınız ilginç huyları

Aralarında gerçek bir silahşör olan da var, bestekar da! Kimi koşu halindeki bir atın üzerinden başka bir ata atlayabilecek kadar iyi bir biniciyken, kiminin aklı fikri para basmaktaydı. Kimiyse günde 3-4 saatten fazla uyumazken kimisi kadınları asla yanına yaklaştırmazdı. Karşınızda, Osmanlı Devleti'nin görkemli padişahlarının bir garip huyları...

13.09.2019 11:54
1

II. ABDÜLHAMİD

II. ABDÜLHAMİD

II. Abdülhamid, silah kullanmakta pek mahirdi. Nişan alarak ismini yazar, havaya attığı madalyaları kurşunla ortasından delerdi.

2

IV. MEHMED

IV. MEHMED

Bedeninin sağlamlığıyla meşhurdu. Öyle ki bir av sırasında, 20 saat at üstünde kaldığı ve hiç yorulmadığı söylenir.

3

ORHAN GAZİ

ORHAN GAZİ

Yüz kadar kaleye hakim olan Orhan Gazi, zamanının çoğunu bu kaleleri dolaşarak geçirirdi. Bir seyyahın dediğine göre hiçbir şehirde bir aydan fazla durmazmış.

4

III. MURAD

III. MURAD

Tam bir "Bay Evet" olan III.Murad'ın ağzından neredeyse hiç "Hayır" sözü çıkmazdı.

5

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

Çağının en şık giyinenlerinden olan Kanuni Sultan Süleyman, görünümüne önem verirdi. Mücevherlere olan ilgisi had safhadaydı. Babası gibi o da kuyumculuğa meraklıydı, Fatih gibi de değerli taşlara tutkundu. Nasıl mücevherlere tutkun olmasın?

6

YAVUZ SULTAN SELİM

YAVUZ SULTAN SELİM

Geceleri yalnızca 3-4 saat uyuyan Yavuz Sultan Selim, diğer zamanında ise bol bol okuyup yazardı. Aynı zamanda tutkulu bir koleksiyoner olan Yavuz Sultan Selim'in kutsal emanetler koleksiyonu vardı. Topkapı Sarayı'ndaki çini koleksiyonunun çok önemli bir kısmının da padişaha ait olduğu söyleniyor.

7

II. BAYEZİD

II. BAYEZİD

II. Bayezid, gerçek bir bestekardı. Kaynaklarda beste yaptığından bahsedilen ilk padişahtır.

8

FATİH SULTAN MEHMED

FATİH SULTAN MEHMED

Fatih Sultan Mehmet'in uğraşmaktan aşırı keyif aldığı, tutku derecesindeki hobisi haritacılıktı. Yemeklerini ise yalnız yemeyi severdi. Bir başına yemeyi seven padişahımız, bu adeti saraya ilk getiren kişi olarak da bilinir.

9

II. MURAD

II. MURAD

Musiki ve şiirden ayrı bir zevk alan II. Murad, bu nedenle sanatçılara ayrı bir önem vermişti. Avcılığa olan merakının yanı sıra tam bir kitap kurduydu. Özel bir kütüphanesi olduğunu bildiğimiz ilk Osmanlı padişahıdır.

10

ÇELEBİ MEHMED

ÇELEBİ MEHMED

Çelebi Mehmed de avcılığa meraklıydı. Edirne'de bir av partisi sırasında yaban domuzu kovalarken attan düşüp vefat ettiğini biliyoruz.

11
YILDIRIM BAYEZİD
YILDIRIM BAYEZİD

Yıldırım Bayezid ise gerçek bir silahşördü. Öyle ki tarihçiler, onun silah kullanmaktaki yeteneğini ve ata binmekteki ustalığını anlata anlata bitiremiyor.

12
OSMAN GAZİ
OSMAN GAZİ

Bir giydiğini bir daha giymeyen Osman Gazi'nin bunu yapmasının sebebi müsrifliği değildi. Aksine bir garibanı sevindirmekti. Birisi elbisesine dikkatlice baksa hemen çıkarıp ona bağışlardı.

13
I. MAHMUD
I. MAHMUD

Satranç oynamaktan keyif alan I. Mahmud, Lale Devri'nin etkisinden midir bilinmez lale yetiştirmeye meraklıydı.

14
I. MUSTAFA
I. MUSTAFA

Mustafa ise kadınları asla yanına yaklaştırmazdı.

Yorumlar (24)
AAA:3.selimi unutmayalım şuanki bir çok sanat makamlarını bulmuştur. 14 tane makam keşfetmiştir.
R.S.D.:Selçuklu devleti,Osmanlı devleti,Türkiye Cumhuriyeti.....O kadar
AYDIN:şurada bakıyorum herkes vatansever ne hikmetse kan bağı olan dedlerinin huzur içinde yaşadığı koca çınarı eleştirirler siz aynaya baktınız mı hiç bu memleket için ne yaptınız desem hiç erkekler askerlik başka yok herkes karın doyurma derdinde geçim derdinde yine kendine çalışıyor biz osmanlıyı kötüleyerek bölündük batıya özenerek onların gazıyla iş yaparak bölündük kimse bunu sorgulamaz ama lafa gelince mangalda kül kalmaz hadi len ordan evde çocuğuna laf söz geçiremeyen burda tarihçi kesiliyor
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23 Eylül 2020 Çarşamba 19:43:51