Muhammed Mursi hakkında bilmediğiniz 10 gerçek

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan tam adıyla Muhammed Mursi İsa el Eyyat'ın hayatını kaybettiği açıklandı. Mısır devlet televizyonunun açıklamasına göre Mursi, çıkarıldığı mahkemede önce bayıldı, ardından hayata gözlerini yumdu. Ülkenin demokratik yollarla seçilen ilk ve tarihinin 5'inci cumhurbaşkanı Mursi hakkında daha önce hiç duymadığınız 10 şey...

18.06.2019 10:55
1

Muhammed Mursi Kur'an Hafızıydı

Muhammed Mursi Kur'an Hafızıydı

Mursi hakkında az bilinen gerçeklerden biri tüm Kuran'ı kalpten ezberlemiş olmasıdır. Hz Muhammed (s.a.v) buyurmuştur ki, "Sizin en hayırlınız Kuran'ı öğrenen ve öğreteninizdir." Ebu Musa el-Eşari'den rivayetle Rasulullah şöyle demiştir; "Saçı sakalı ağarmış Müslümana, aşırı gitmeyip ahkamıyla amel etmekten kaçınmayan Kuran hafızına ve adil hükümdara saygı göstermek Allah'a duyulan saygı ve tazimden ileri gelir.

2

Apartman dairesinde yaşıyordu

Apartman dairesinde yaşıyordu

Mısır Cumhurbaşkanı'nın Kahire çevresinde birçok sarayı bulunmaktadır. Bu saraylar geniş bir alana yayılmış ve müsrifçe döşenmiştir. Mursi ilk defa Cumhurbaşkanlığı sarayına girdiğinde burada yaşamamaya karar verdi. Hükümet işlerini bu geniş saraylarda yürüttü. Fakat apartman dairesinde yaşamaya devam etti. İşte bu, evine ulaşmak için kullandığı asansörün duvarlarında yazılı ailesine yönelik ölüm tehditleri alan bir cumhurbaşkanının, inanılmaz tezahürüdür. Mursi'nin evinden daha büyük tuvaletleri olan diğer Müslüman liderle mukayese edin.

3

Oldukça zekiydi

Oldukça zekiydi

Mursi'nin aydın biri olmadığı yaygın bir düşüncedir. Profesör ve Zagazig Üniversitesi mühendislik fakültesi başkanıydı. Bundan önce Amerika'da çeşitli projeler üzerinde çalışmış ve burada misafir profesör olmuştu. Kısa zamanda birçok iş başarmış ve alanlarında kanıtlanmış başarı geçmişi olan kişilerle yoluna devam etmişti.

4

Ölmekte olan kız kardeşi için özel tedaviyi reddetti

Ölmekte olan kız kardeşi için özel tedaviyi reddetti

Mursi cumhurbaşkanı iken kız kardeşi ciddi bir hastalığa yakalandı. Hastaneye onu ziyaret etmeye gittiğinde doktorlar Avrupa'ya ya da Amerika'ya nakledilirse daha iyi bir tedavi göreceğini söyledi. Tek yapması gereken bir ambulans helikopter ve uçağa emir vermekti. Bulunduğu pozisyon sebebiyle ailesinin sıradan bir Mısırlı'dan daha avantajlı olamayacağını açıklayarak bunu reddetti. Kız kardeşi tıpkı diğer Mısırlı vatandaşlar gibi bir devlet hastanesinde vefat etti.

5

Ezanı her zaman konuşmasından üstün tutardı

Ezanı her zaman konuşmasından üstün tutardı

Önemli bir konuşma yaparken namaz vaktinin geldiğini fark ederdi. Ezanı göz ardı edip konuşmasına devam etmek yerine veya bir dakika sessizce beklemek yerine sesli ve onurlu bir şekilde ezanı tekrar ederdi.

6

Evsiz kadına, temiz bir daire ve maaş sağladı

Evsiz kadına, temiz bir daire ve maaş sağladı

Bir gün bir araba yaklaştı ve Mursi indi. Ona neden sokakta uyuduğunu sordu. Kadın da dul kaldığından beri kirayı ödeyemediğini ve sonunda kendini sokakta bulduğunu söyledi. Mursi Mısır’daki hiçbir annenin bu şekilde mağdur olmaması gerektiğini belirtti ve kadın için temiz bir daire ve yeterli maaş sağlanmasını emretti.

7

Yardım çalışmalarında yer aldı

Yardım çalışmalarında yer aldı

Bu fotoğraf binlerce insanı öldüren yıkıcı Güney Asya tsunamisi sonrası Mursi'nin Endonezya'yı ziyareti sonrası çekilmişti. Yıkılan hayatların yeniden inşası için kazazedelere yardım etmeyi amaçlayan bir yardım kuruluşunun parçası olarak oradaydı. Mursi Mısır derin devletinin entrikacı adamlarından değil, kendi halkının yanında diğer halklar için de çalışan bir liderdi.

8

Dünyanın en düşük ücretli lideriydi

Dünyanın en düşük ücretli lideriydi

İş dünyası imparatorları, spor yıldızlarını ve sözde şöhret sahiplerinin başını çektiği bazı figürleri görmeye öylesine alıştık ki siyasi liderlerimizin çok büyük oranlarda para kazanmaları gerektiğini düşünür olduk. Eski başkanların veya cumhurbaşkanlarının milyoner olduklarını görünce şaşırmıyoruz. Mursi kendisi ve ailesi yönelik birikim yapmak için cumhurbaşkanlığı mevkiinin sağladığı fırsatları değerlendirebilirdi. Yine de o hala kiralık bir dairede yaşıyordu. Belki kendine bir ev satın alabilirdi? Tüm bunlar Mursi'nin dünyanın en düşük ücretli lideri olduğunu gösteriyor. Tekrar okuyun. Tüm dünyada. Bir yıllık maaşının 10.000 dolar olmasını şart koşmuştu. Tutuklandığı zaman ortaya çıktı ki maaşını hiç çekmemişti. Para almadan karşılıksız çalışmıştı.

9

Fotoğraf yok!

Fotoğraf yok!

Birçok Arap despotizminde olduğu gibi Mısır'da da her binanın bir köşesinde hayırsever liderlerinin resimleri bulunmaktaydı. Mübarek'in size dik dik baktığını görmeden bir yere gidemezdiniz. Mursi seçildiği zaman devlet dairelerinden fotoğrafının asılmaması gerektiğine karar verdi ve seleflerinin portrelerini Allah'ın adıyla değiştirdi. Bu prensip şimdi tersine döndü ve Mısırlılar amirlerini ilahlaştırmaya devam etti.

10

Sabah namazlarını camide kılmaya özen gösterirdi

Sabah namazlarını camide kılmaya özen gösterirdi

Mursi namazlarını cemaatle kılmaya çok düşkündü. Bu tür hareketlerin sadece gösteriş olduğunu düşünen darbe destekçileri arasında dalga konusu olmuştu bu düşkünlüğü. Fakat bu kinik fikirlerini göz ardı ederek diyebiliyoruz ki Mursi namazlarını kaçırmazdı ve Cuma ibadetlerinde okunan hutbeyle göz yaşlarına boğulduğu görülürdü.

Yorumlar (25)
GARIBAN:Iste cennetlık sehıt
XX:mekanın cennet olsun ey büyük insan
CEZREVİ:Bu teneke ne konuştuğunu bilmiyor Bu adam başta olsaydı şimdi çoktan islam birliği kurulmuştu belki erdoğan Tek başına ne yapsın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28 Ekim 2020 Çarşamba 09:40:03