Mısır'da 2 bin 600 yıllık ürküten keşif! Mumyalanmış halde bulundular

Mısır'da yapılan arkeoloji çalışması sonucunda, 2 bin 600 yıllık hayvan mumyaları keşfedildi.

27.11.2019 14:44
1
Mısır'da 2 bin 600 yıllık ürküten keşif! Mumyalanmış halde bulundular

Kahire'nin güneyindeki Saqqara nekropolünde bir kraliyet rahibinin mezarının kazısı sırasında mumyalanmış kedi, kobra, timsah ve iki aslan yavrusu da dahil olmak üzere düzinelerce mumyalanmış kutsal hayvan keşfedildi.

2
Mısır'da 2 bin 600 yıllık ürküten keşif! Mumyalanmış halde bulundular

Mısırlıların ölülerini sonraki yaşamlarına hazırlamak için insanları mumyaladıkları biliniyor. Antik Mısır halkının kediler başta olmak üzere bazı hayvanları kutsal sayıp mumyaladıklarını biliyoruz fakat aslan mumyaları, arkeolojik kalıntılar arasında oldukça ender bir yere sahip. Antik Mısır geleneklerine göre insanlar, kedilerin organlarını çıkartıp daha sonra yaklaşık 90 cm boya sahip bedenlerini kurutma işlemine alıyorlardı. Ardından da ketenlere sarılıp hiyerogliflerle kaplı ahşap tabutlara yerleştiriliyorlardı.

3
Mısır'da 2 bin 600 yıllık ürküten keşif! Mumyalanmış halde bulundular

Kahire'nin güneyinde yer alan Sakkara'daki bu arkeolojik kazıda rastlanan aslan yavrusu mumyaları, aynı zamanda arkeoloji tarihinde bir ilk. Bulunan bu mezarlık, daha önce bulunan hiçbir mezarlık gibi değil. Mısır Eski Eserler Konseyi Başkanı olan Mostafa Waziri, gerçekleştirilen basın toplantısında, "Mısır'da ilk defa bir aslan yavrusunun mumyası keşfediliyor" ifadelerini kullandı. Bulgular arasında 75 adet süslenmiş ahşap ve bronz kedi heykeli, kuş mumyaları, timsah mumyaları, kedi mumyaları ve kobra mumyaları bulunuyor.

4
Mısır'da 2 bin 600 yıllık ürküten keşif! Mumyalanmış halde bulundular

Aslan yavrularının hemen yanında diğer vahşi kedilerin de mumyaları bulunuyordu. Arkeologlar, bilgisayarlı tomografi yöntemiyle mumyalanmış hayvanların kemiklerinden yola çıkarak boyutlarını ve yapılarını analiz ettiler fakat mumyalanmış diğer vahşi kedilerin cinslerinin ne olduğu hâlâ gizemini koruyor. 20 küçük kedi mumyası da keşif yapılan alan içerisinde yer alıyordu. Açıklamalarına "Bu kedilerin cinsi çita da olsa, leopar da olsa, dişi aslan veya bir panter de olsa eşsiz olacağına hiç şüphe yok" sözleriyle devam eden Waziri, ayrıca bulguların büyük ihtimalle Mısır'ın 26. Hanedanlığı'na (M.Ö 664-525) kadar uzandığını tahmin ettiklerini söyledi. Arkeolojik araştırmalarda kedi mumyalarına sık rastlanıyor olsa da aslan mumyalarına oldukça ender rastlanıyor.

5

Yeni bulgular haricinde şu ana kadar yalnızca bir aslan mumyası keşfedilmişti:

Yeni bulgular haricinde şu ana kadar yalnızca bir aslan mumyası keşfedilmişti:

2004'te Fransız bir arkeoloji ekibi tarafından yapılan çalışmada, Sakkara'da keşfedilen iki aslan mumyasından çok da uzak olmayan bir konumda yetişkin bir aslanın iskeleti keşfedilmişti. Yaklaşık 2000-3000 yıl önce aslanlar, Mısır'ın vahşi doğasında özgürce dolaşıyor hatta Ramses ve Tutankamon gibi firavunların evcil hayvanı olarak saraylara bile alınıyordu. Zaman içinde iklim daha sıcak ve kuru bir hâl alınca aslanlar da Nil Nehri'nin güneyine göç etti.

Yorumlar (6)
TESTERE OSMAN:vay geri zekalılar onlar da bizim gibi geleceğine bi şey bırakacaklarını sanıyolardı abi
MİRA:Ingilterede muzeye gitmiştim gecen yıl yeminle açık hava mezarlgı sanki heryer ceset ilginc evet ama şunu da anlıyosun ingilizler ülkeleri iyi soymuşlar nekadar degerli eşya varsa onlarca ülkede orada sergileniyo
USA LİVİNG:kesinlikle haklısın ülke sağdan soldan aldıkları ile sergi yapıyorlar,ne yazık ki Tarih kaçakçıları önüne geçilmiyor.
0 0
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 06 Aralık 2020 Pazar 02:04:00