Konya Ovası'ndaki tehlike büyüyor! Yerleşim yerlerine ulaştı

Konya'da Çumra, Karapınar ve Emirgazi ilçelerinde yer altı su seviyesinde azalmaya bağlı oluşan yüzey yarığına Tuzlukçu'da da rastlandı. Devasa yarıklar yerleşim yerlerine ulaştı. Giderek büyüyen tehlike karşısında ise halk tedirgin.

28.09.2021 10:29
1
Konya Ovası'ndaki tehlike büyüyor! Yerleşim yerlerine ulaştı

Konya Ovası'nda son yıllarda hızla artan obruk oluşumlarının yanı sıra yüzey yarıkları da sıklıkla görülmeye başlandı. Küresel ısınma, suyun aşırı kullanımı ve kuraklığın etkisiyle yer altı su seviyesinin düşmesi, zeminin çökmesine ve yüzeyde deformasyona neden oluyor. Yer altı su seviyesindeki azalmaya bağlı oluşan yarıklar, Orta ve Batı Anadolu havzalarının önemli sorunlarından biri haline geldi.

2
Konya Ovası'ndaki tehlike büyüyor! Yerleşim yerlerine ulaştı

Konya'da geçen aylarda Çumra, Karapınar ve Emirgazi ilçelerinde görülen yüzey bozulmaları, yerleşim yerlerinde ve yapılarda deformasyona neden oluyor.
Akşehir havzasında Tuzlukçu'da görülen yarıklar, mahalle sakinlerini de endişelendiriyor.

3

2 metreyi aşan derinlikte yüzey yarıkları görüldü

2 metreyi aşan derinlikte yüzey yarıkları görüldü

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Eren, AA muhabirine, Konya Ovası'ndaki obruk oluşumlarına yönelik araştırmada gözlemledikleri yüzey yarıklarının gün geçtikçe etkisini artırdığını söyledi.

4

Yerleşim yerlerini tehdit ediyor

Yerleşim yerlerini tehdit ediyor

Yer altı su seviyesindeki azalmaya bağlı oluşan yarıkların, bazı kırsal mahalleleri de tehdit ettiğine işaret eden Eren, şöyle konuştu: 2000'li yıllardan bu yana, aşırı su kullanımı ve küresel ısınmaya bağlı olarak yer altı suyunda önemli düşüşler başladı. Yer altı su seviyesindeki düşüşün göstergesi de farklı zemin sıkışmasına bağlı olarak yüzey deformasyonu oluşturması. Bunu Orta ve Batı Anadolu havzaları, Tuzlukçu, Akşehir, Aksaray, Karaman, Niğde, Bolvadin, Manisa ve Aydın'da görüyoruz. Bunları, yüzey deformasyonları, yeryüzünde 1,5-2 metreye varan düşey atımlar oluşturan yüzey faylanmaları şeklinde izliyoruz. Bazen de genişliği 1,5-2 metreyi aşan yüzey yarıkları şeklinde izliyoruz."

5

"Evlerde hasar ve açılma oluşturmuş"

'Evlerde hasar ve açılma oluşturmuş'

Konya Kapalı Havzası'nın kenarlarında yüzey faylanmalarına rastlandığını aktaran Eren, şöyle devam etti: "Tuzlukçu ilçesi Çöğürlü mahallesinde tümünü inceleyemedik ancak 400 metrelik bölümünde yüzey deformasyonlarına rastladık. Burada köyün yakın kesiminde oluşmuş, yerleşim yerinden boydan boya geçiyor. Evlerde hasar ve açılma oluşturmuş."

6
Konya Ovası'ndaki tehlike büyüyor! Yerleşim yerlerine ulaştı

"Vatandaşlar ayrılan bir duvarı köpükle doldurmaya çalışmış. Onlarca yıldır bu durum devam ediyor. Bunu engellemenin tek yolu, yer altı suyunu belirli dengede tutmak ve su seviyesindeki düşüşün önüne geçmek. Bunu bugün sağlayabilsek bile kalıcı deformasyon oluşturduğu için 10 yıl kadar devam ediyor. Bu yarıkların oluştuğu yerlerde binalarda sürekli deformasyon oluşuyor."

7
Konya Ovası'ndaki tehlike büyüyor! Yerleşim yerlerine ulaştı

"Karapınar ve Çumra Adakale'deki gözlemlerimizde yıllık 5-10 santimetre düşey çökme tespit ettik. Yer altı suyundaki azalmayla havzalarımız kelimenin tam anlamıyla çöküyor. Şu anda Orta ve Batı Anadolu havzalarının tamamında bu problem var. Çok fazla düşümün olduğu yerde yüzey deformasyonlarına yaygın şekilde rastlıyoruz. Bu yarıklar, küresel ısınma, aşırı ve yanlış su kullanımı, suyun israfı yer altı su seviyesinde aşırı düşüşe neden oluyor. Bu da farklı zemin sıkışmasına bağlı olarak yüzeyde deformasyona neden oluyor."

8

"Yer altı suları yılda 5-10 metre çekiliyor"

'Yer altı suları yılda 5-10 metre çekiliyor'

Eren, tarımda su kullanımındaki artışla birlikte su seviyesinin azalmasına, kuraklık, küresel ısınma ve şehirleşmenin etkili olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "Yer altı su seviyesindeki düşüş 2000'li yıllardan önce 1 metre düşerken şu anda 5-10 metreden fazla düşümler görüyoruz. Son on yılda bu oran daha da arttı. Hızlanmaya devam edecek gibi de görünüyor. Bunların obruklarla da kısmen ilişkisi var. Yarıklar, büyük çapta olmasa bile yeni obrukların oluşumuna da neden oluyor. Depremlerle ilgisi yok. Emirgazi'de 3 kilometre uzunlukta, Tuzlukçu'da ise 2 kilometre uzunlukta olan yarıklar var. Bu yıl daha da açılma var. "

Yorumlar (3)
CANAN ZAHAL:NE BEKLİYORDUNUZ Kİ DOĞAYA YAPTIĞINIZ BUNCA EZİYETE SESSİZ KALACAĞINI MI ? BİLİNÇSİZ SULAMA YAPIN YER ALTI SULARINI KURUTUN SONRA VAY EFENDİM ŞÖYLE OLDU BÖYLE OLDU GÜN GELECEK Kİ DOĞADAN PARÇA PARÇA ALDIKLARINIZ DOĞA SİZDEN BÜTÜN BÜTÜN ALACAK YAZIKTIR GÜNAHTIR YA ...LÜTFEN İNSANLAR BU KONUDA BİRAZ BİLİNÇLENSİN LÜTFEN BİZE YAŞAM ALANI SUNAN DOĞAMIZA BUNU YAPMAYALIM..
SEYİT CİVANMERT:Bana dokunmayan problem(yılan)den banane mantığının sonucu milli ayrılık ve çözülme. Hakkımızda hayırlısı. Bizim buranın halkı bilinçsiz de, sanki sizin oranın halkı çok bilinçli.
MAHMUT DEMİRER:Halk tedirginse baskasi gelipte bitirmedi o yer alti sularini. Bilincsiz sulamanin ceremesini cekiyorlar. Ne yazik ki hala da devam ediyorlar.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 18 Ekim 2021 Pazartesi 02:21:43