İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

08.04.2009 09:08
1
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

Gözaltına alındığı 2001 yılında polisler tarafında yapılan mülâkatlarda çekilen görüntü kayıtlarında, Tuncay Güney, sakin ve rahat tavırlarıyla dikkat çekiyordu. Ancak, Tuncay Güney, yaptığı konuşmalarda gözaltına alındığı sırada verdiği ifadelerin işkence altında alındığını söylemişti.

2
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

Güney'in işkence altında alındığını iddia ettiği o ifadeler Ergenekon'un birinci iddianamesinin en önemli dayanağı olmuş hatta Milli İstihbarat Teşkilatı o ifadelerden bir Ergenekon şeması bile çıkarmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde sürpriz bir gelişme yaşandı.

3
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

MİT Ergenekon Davası'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bir kaset gönderdi. O kasette Tuncay Güney'in Emniyet'teki sorgusunda işkence gördüğünü ispatlayan ses kayıtları vardı. MİT daha önce 32. Gün'de defalarca işkence gördüğünü iddia eden Tuncay Güney'i doğrulamış oldu.
Ergenekon'un kara kutusu Tuncay Güney bir kez daha 32. Gün'e konuk oldu ve yaşadığı işkencenin ayrıntılarını anlattı.

4
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

'Benim cinsel organlarımı sıktılar. Arkadan da Ahmet bey jopla taciz ediyordu. Ve küfür ederek. Ve 'biraz sonra zevk almaya başlarsın' diyerek de.
Bunları ben gazetecilere konuştuğumuzda da anlattım. En son ben dedim ki, 'Roma'yı da ben yaktım, ne getirirseniz imzalayacağım.'

5
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

Bana sünger yatak getirdiler, akşam 8 ya da 9'tu. Bana 'tuvaletin var mı' dediler, ben de 'var' dedim, gittim tuvalete. Oradan havanın karanlık olduğunu demirlerden gördüm. Saat akşam 8 ya da 9'tu ve beni sünger yatağa yatırdılar, gözlerimi kapattılar.

6
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

İki tane adam, onlar o şubeden değildi, başka yerden, poşetten cihaz çıkardılar ve benim cinsel organıma taktılar ve ben bunu hissettim ve o zaman ben ağlamaya başladım. Ve dedim ki 'Roma'yı da ben yaktım, ne istiyorsanız konuşacağım ve ne istiyorsanız imzalayacağm.'

7
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

İşte ondan sonra odaya geçtik ve video kasetleri ondan sonraki gün başladı. Video kasedinden önce bana dediler ki 'üstünü düzelteceksin', zaten gömleği falan verdiler. Dikkat edin benim gömleğim kirli değildir video kasette, pantolonumun ütüsü gayet güzel duruyor, o kadar işkenceden sonra...'

8
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

Bizi her gün hastaneye getiriyorlardı. Erkek doktorlar vardı. Doktorlara bir şey diyemedim. Bir gün bir bayan doktor çıktı. Baktım bu bayan Anadolulu, makyajı olmayan Haseki Hastanesi'nde doktor, ben dedim ki 'doktor hanım bize işkence yapıyorlar, zorla konuşturmaya çalışıyorlar. Bana tacizde bulundular'. Onun evrakları da vardır. .Bu hanımefendi polisin birini çağırdı. Polis beni tekrar minibüse getirdi yeniden işkence yaptılar, sen doktora bunu nasıl söylersin diyerek.

9
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

Ben sistematik işkenceye maruz kaldım. Avukatım dedi ki 'İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidebilriz.' Ben dedim ki 'hayır, ben ülkemi Avrupa Birliği Mahkemesi'ne şikayet etmeyeceğim. Benim ülkemin puanı İnsan Hakları Mahkmesi'nde düşmesin. Ben yıllardır bu acıyı yaşıyorum. Ben yaralarımı, acılarımı Amerika'da, Kanada'da kapatıyorum.'

10
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

İşe Tuncay Güney'in işkence gördüğünü doğrulayan o kasetlerden bazı satır başları

11
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

S2: Ertuğrul Özkök
T.G: Ertuğrul Özkök var hiçbir zaman (...) Olduktan sonra çıkmaz, Bekir Coşkun gibi birkaç insan vardır onlarda orda Veli Küçük'ün kendi şeyleri vardır, bir tek Veli Küçük'ün kontrol edemediği bir yer var. Milliyet gazetesi, daha çok Radikal'deki Tuncay Özkan onlarda Milliyet gazetesindeki ve Radikal niye diyeceksiniz? Aydın Doğan'dan dolayı mı hayır generalleri Aydın Doğan tehdit etmişti. Ben o zaman Milliyet'te çalışıyor idim.

12
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

S2: Sen Milliyet'te de çalıştın mı?
T.G: Evet iki sene çalıştım, Oscar TV deki künyemi belli bir yere koyamadılar. OscarTV'ye adımı koymuşlardı, ben illa da künye de künye diye tutturmuştum, adım da olsun benim de bir yerde, oraya koymuşlardı. Milliyet'te yeni binadaydık... Biliyorsunuz Veli Küçük Amerika ile zıtlar, Milli Ongan var, Ruşen Çakır var, Mehmet Yılmaz var, Tuncay Özkan var, bunlar Mithat Alto'ya yakınlar, şimdiki Şenkal Atasagun'a yakınlar

13
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

S1: Onlarla arası iyi değil, ama Tuncay Özkan ayrıldıktan sonra, hemen insanlardansa
T.G: General Veli Küçük aleyhine de Tuncay Özkan çok yazılar yazdı
S1: Hayır, bir şey diyorlar generaller
T.G: Yok, biz Tuncay Özkan'la görüşmüyoruz. Tuncay Özkan görüşmedik. Adnan Akfırat ve Doğu Perinçek aracılığı ile.

14
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

Tuncay Güney'in işkenceye maruz kaldığı ilk yer, sorgucuların sorduğu, “Veli Küçük ve ekibinin telefon dinlemelerini yaptığı yer neresiydi?” sorusuna istedikleri yanıtı alamamalarının ardından başlıyor.
Ses kaydının çözümüne göre, gelen telefon ile bir sorgucu dışarı çıkıyor. 2 dakika 40 saniye boyunca Tuncay Güney'e, işkence yapıldığı anlaşılıyor. İşte ses kaydı çözümündeki o an:

15
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

(Bilirkişinin notu: Sorgu sırasında bir telefon geldi. 2 dakika 40 saniye boyunca anlaşılamayan sesler, yürüme sesleri, daha sonra ah sesi, bağırma sesi, kusma sesi ve “sık ta...ını, yazık adama” şeklinde sesler duyuldu.
S2: Şunun işkencesi bitsin, buna başlayacağız. Oğlum konuşuyor musun, konuşmuyor usun?
S2: Tuncay
TG: Efendim
S: Ne oldu. Niye ağlatıyorsunuz ulan Tuncay'ı
S: Ha, başka hangi nokta da irtibat var
TG:(Ağlamaklı bir sesle) Drej Ali, Sami Hoştan

16
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

S: Drej Ali, Drej Ali... nin yediği b.kları anlat bakalım, ne yapıyorlar. Drej Ali ile irtibatları var da kardeşim, ne yapıyorlar. Ben somut olay soruyorum, beni sinirlendirme şimdi ya.
TG: Peki, Drej Ali ile
S: Ben bir çıkıyorum buradan, bak hemen saldırıyorlar sana, bak haberin olsun ha. Ben senin yerinde olsam, beni burdan hiç çıkarmam yani
TG: Drej Ali ile petrol. Kaçak petrol işi yapıyorlar.

17
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

Sorgunun ilerleyen kısmında telefon dinlemeleri yapıldığı yer konusundaki soruya tekrar gelen sorgucular, istedikleri yanıtı alamayınca bu sefer de Tuncay Güney'e hakaret ediyorlar. Veli Küçük'ün silahlı kanadı kim şeklindeki soruya da yanıt alamayınca hakaretler sertleşiyor.
S: Hiç bu ara, peki Veli Küçük'ün silahlı kanadı kim?
TG: Bilmiyorum onu ben
(Bilirkişinin analizi: Anlamsız kelimeler, cık cık şeklinde sözler, dalga geçme)

18
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

S3: İtirafçılar (diye bağırdı) doğru konuş lan oğlum benim ağzımı açtırma
TG: İbrahim Babat'ları söyledi. Ben Sami Demirkıran diye bir çocukla tanıştım. O çocukla ilgili doğuda İsmail Yediyıldız diye Veli Paşanın da tanıdığı birisiyle çalışmış. İbrahim Babat, Sami Demirkıran
S: Kim bunlar
TG: İtirafçı efendim
S3: (aç aç haline bak diye bağırdı) aç, aç, aç
Sorgunun ilerleyen kısımlarında Tuncay Güney ağlamaya başlıyor. Burada da şöyle bir diyolog gelişiyor.

19
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

20
İtiraf Kasetlerinde İşkence Sesleri!

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20 Eylül 2020 Pazar 14:12:30