İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes Kesiyor

05.04.2016 08:56
1
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes Kesiyor

Dört bir yanı demir ağlarla çevrili İsviçre'de tren, halkın en çok tercih ettiği ulaşım aracı. Her gün yüz binlerce kişi işlerine ve evlerine trenle gidip geliyor. İşte İsviçre'nin muhteşem demiryollarından bazıları...

2
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes Kesiyor

3
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorPilatus Dağı Tren Hattı: İsviçre'nin Pilatus Dağı zirvesine trenle çıkmak bir zamanlar imkansız görülüyordu. Ancak bir mühendislik harikası sonucu kurulan tren sistemiyle 125 yıldır dimdik dağa, heyecan dolu bir yolculuk yapılıyor.


4
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorPilatus hattı dünyanın en dik demiryolu.


5
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorDar hatlı tren yüzde 48'lik eğilimleri geçebiliyor ve yarım saaat içinde bin 600 metre yükseklik farkına ulaşıyor.


6
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorPilatos treninden önce zirvede yılda 3 bin müşterinin geldiği bir otel vardı ve müşteri sayısı arttırılmak isteniyordu. Mühendisler ortaya cesurca bir fikir atarak demiryolu inşaa etmek istediler ve yeni bir sisteme imza attılar.


7
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes Kesiyorİki yatay dişli çarkla dönen bir dişli ray tasarladı. Tekerleklerin dimdik yukarıya çıkışlarda kopmaması için altlarına yuvarlak bir disk monte etti.


8
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorYapım süreci oldukça zorlu geçti. Tonlarca ağırlıktaki malzemeler yukarıya taşındı ve tüneller kazıldı.


9
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorBuna rağmen her şey 400 iş gününde tamamlandı.


10
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorBuharlı tren 1889 yılında hizmete açıldı ve dağın zirvesindeki otelin müşterileri 10 kat arttı.


11
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes Kesiyor1937 yılında tren elektrikle donatıldı.


12
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorO günün vagonları hala ziyaretçileri dağın tepesine çıkarıyor.


13
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorTrende hala orijinal dişli raylar kullanıyor.


14
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorÖte yandan makinistlerin günde 5-6 kez 2 bin 130 metre yükseklik farkına dayanabilmek için formda olması gerekiyor.


15
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorJungfraujoch Demiryolu: İsviçre'nin en güzel şehirlerinden biri olan Interlaken'de yer alan Jungfrau tren yolu görenleri büyülüyor.


16
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorJungfrau, Peru'dan sonra dünyada en yüksek tren istasyonunun kurulu olduğu ikinci yer.


17
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorAvrupa'nın Çatısı olarak da adlandırılan Jungfrau'ya trenle iki ayrı koldan çıkılabiliyor.


18
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorJungfrau demiryolu, 7,5 kilometrelik tünelde bin 500 metre irtifa kazanılıyor.


19
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes Kesiyor1896 yılında zengin bir Zürihli iş adamı bu bölgeye tatile gelir. Gördüğü güzellikten çok etkilenir ve bu manzarayı herkesin görmesi için birşey yapmaya karar verir. Ertesi gün Zürih'e döndüğünde iş adamları ile görüşür ve Jungfrau Demiryolu projesi için finansman bulur. Projenin 1,5 yılda tamamlanacağını ve 1,5 milyon frank gerektireceğini öngörür. Proje 16 yılda tamamlanır ve 15 milyon frank harcanır. 7,5 kilometrelik tünelin yapım aşamasında çalışma şartlarının zorluğu (soğuk,nem ve karanlık) nedeniyle onlarca insan hayatını kaybeder ve demiryolu 1912'de tamalanır.


20
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorBugün günde ortalama 5 bin kişi tarafından ziyaret edilen Avrupa'nın en yüksek tren istasyonu Jungfraujoch'un (3454 m) eşsiz bir mühendislik ürünü olduğu ortada.


21
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorAlbula ve Bernina Demiryolu Hattı: 2008 Yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine eklenen Rhaetian Tren Yolu, Albula ve Bernina bölgelerinden geçerek İsviçre Alpleri'ni aşan 2 tren yolunu birleştiriyor.


22
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes Kesiyor1904 yılında açılan Albula hattı 67 km uzunluğunda, 42 tünel ve 144 viyadükten oluşuyor.


23
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorBernina hattı ise 13 tünel ve 52 viyadükten oluşutor.


24
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorUNESCO Dünya Mirasları sayfasında bu hatlar ile ilgili şöyle denilmiş: Albula ve Bernina bölgelerinden geçen Rhaetian Tren Yolu gerçekten müthiş bir teknik, mimari ve çevresel denge sağlarken inşaat mühendisliğinin ve mimarinin doğa ile bütünleşmiş muhteşemliğini temsil ediyor.


25
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes KesiyorLandwasser Viyadüğü: İsviçre: Dağlık ve zorlu koşullara sahip olan İsviçre'de seyahat etmek oldukça zordu. Tüm bunları aşmak için cesur tasarımların yapılması gerekiyordu. 1902 yılında inşa edilen İsviçre Landwasser viyadüğü dünyanın en ünlü demiryollarından biridir ve İsviçre'nin turistik tanıtımlarında da görülür.


26
İsviçre Dağları Arasındaki Tren Yolculuğu Nefes Kesiyor

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 01 Ekim 2020 Perşembe 03:38:33