Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

İşte Karara İlk Tepkiler

30.07.2008 19:02
1
İşte Karara İlk Tepkiler

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, gazetecilerin AKP hakkında verdiği kararla ilgili yorum yapamayacağını söyledi.
'Ben Anayasa Mahkemesi'nin kararını nasıl tahlil edeyim. Benden bu konuda bir yorum beklerseniz üzülürüm, beklememeniz lazım. Bu konudaki düşüncemiz hiçbir zaman değişmez. TSK'nın laiklik konusundaki görüşü, duruşu düşüncesi hiçbir zaman değişmez.' dedi

2
İşte Karara İlk Tepkiler

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi’nin 11 üyesinden 10’unun, AKP’nin, 'Laikliğe karşı fiillerin odağı' haline dönüştüğünü tespit ettiğini belirterek, 'Bu ciddi bir krizdir. Anayasa Mahkemesi krizi çözmemiş, krizi tespit etmiştir' yorumunu yaptı.

3
İşte Karara İlk Tepkiler

Yargıtay onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu:
''11 üyeden 10'unun odak olma hususunda görüş birliğine vardığı anlaşılmaktadır. Bu ne sevinilecek ne de yerinilecek bir karardır. Bu İktidar Partisi'nin bundan ders alması gereken bir karar.Karar bu yönüyle, eğer bu ders alınmış ise Türkiye'nin lehine olacaktır ve Türkiye'yi iyi günler bekleyecektir. Ben her durumda bu kararın saygı ile karşılanması gerektiğine inanıyorum.''

4
İşte Karara İlk Tepkiler

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün: Türk toplumunun bu kararı saygıyla karşılaması, Türkiye’nin de artık gerçek gündemi olan ekonomiye ilişkin sorunlara odaklanması lazım. Demokrasi denince akla hukuk geliyor.

5
İşte Karara İlk Tepkiler

Yekta Güngör ÖZDEN (Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı)

6 oy kapatılsın diyor, 5 oy kapatılmasın diyor. Burada davanın reddi yok. Kapatılmaya yeterli oy sağlanamadığından kapatma kararının verilmemesi

6
İşte Karara İlk Tepkiler

CHP'Lİ Mustafa Özyürek
Türkiye'de laikliği savunan milyonlar var. Sayın Başbakan 16 milyon oy aldık istediğimizi yaparız anlayışıyla geldi. Bu sonucu iyi değerlendirmesi lazım. Laikliği ve laik demokratik cumhuriyetin sahibinin millet olduğunun Başbakanın artık görmesi lazım.

7
İşte Karara İlk Tepkiler

DTP Ahmet Türk
Burada bir genel değerlendirme yapmak lazım. Önemli bir karar olarak değerlendiriyoruz. Türkiye ve demokrasi için çok önemli. Karar ötesinde Sayın Başkan'ın yaptığı açıklamalar çok önemli. Anayasa Mahkemesi'nin hiç bir üyesi kapatılmasını istemez. Ortak bir diyalog ve ortak aklı ortaya koyarak bu yönde adımlar atılmalıdır. Parti kapatılmasına karşıyız.

8
İşte Karara İlk Tepkiler

SABANCI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı: 'Anayasa Mahkemesinin bu konuya ilişkin olarak 4.5 ay gibi kısa bir zamanda karara varması, belirsizlikleri uzatmaması, memleketimiz için her bakımdan hayırlı olmuştur. '

9
İşte Karara İlk Tepkiler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: 'Yüce mahkemenin verdiği karar, büyük milletimizin demokrasiye olan inancının tezahürü olarak kabul edilmelidir. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Siyasi partilerin kolaylıkla kapatılması Türk demokrasisine zarar vermektedir. Artık işe yeniden koyulma zamanıdır. '

10
İşte Karara İlk Tepkiler

Başkanlığını Arzuhan Doğan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) başkanı:
'Türk demokrasisi olgunluk sınavını başarıyla tamamladı. Yaşanan bütün gerilimlere, toplumsal kutuplaşmayı artıran ve siyasi çatışma ortamına zemin hazırlayan gelişmelere karşın, Türk demokrasisi önemli bir olgunluk sınavını başarıyla tamamladı.'

11
İşte Karara İlk Tepkiler

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş:
'Yüksek Mahkeme Türk halkının beklentileri yönünde tarihi bir karara imza attı. İş dünyası olarak bu karardan büyük memnuniyet duyduk'

12
İşte Karara İlk Tepkiler

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Anayasa Mahkemesinin AK Parti'nin kapatılmaması yönündeki kararı üzerine, ''Kendimi çok rahatlamış hissediyorum'' dedi.

13
İşte Karara İlk Tepkiler

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı: Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bu karar Türkiye’nin demokrasi konusunda ne kadar olgunlaştığının bir kanıtı oldu. Bundan sonraki süreçte Türk ekonomisinde önemli gelişmeler beklemek mümkün.

14
İşte Karara İlk Tepkiler

Köksal Toptan

Demokrasi çıtası bir yukarı düzeye çıkmıştır. Önemli, olumlu bir karardır. Birlik bütünlük içinde olmalıyız. Toplumsal olarak bir nefes almayı sağlar. Demokrasi için olumlu bir karar. Milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

15
İşte Karara İlk Tepkiler

Anadolu Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan: Herkesin bu çıkan neticeden gerekli dersi çıkaracağına inanıyorum. Memleketin huzura ihtiyacı var. Davayla birlikte başlayan süreçte ortamda çok bilinmeyenler vardı. Karar verme aşamasında olan yatırımcılar önünü görememesi durumunda adım atamıyordu. Karar bu konuda yatırımcıların adım atmasına katkıda bulunacaktır.

16
İşte Karara İlk Tepkiler

Mesut Yılmaz
Bugün AKP için kurtuluş nedeni. Başkanın yaptığı açıklamaya göre ara çözüm aramışlar. Bir
demokraside siyasi partilerin kapatılması o demokrasi için bir zaaftır. AKP'nin bu durumdan bir sonuç çıkaracağını ve ileriki dönemde ona göre hareket edeceğini düşünüyoruz.

17
İşte Karara İlk Tepkiler

Vahit Erdem / AKP Milletvekili
Anayasa Mahkemesi enine boyuna düşünerek çeşitli faktörleri göz önünde tutarak bir karar vermiştir. Biz de bu kararı çok iyi değerlendirmemiz lazım. Partimizin oturup bir durum değerlendirmesi yapıp aynen seçimlerden sonra olduğu gibi bir konuşma yapmasını bekliyoruz.

18
İşte Karara İlk Tepkiler

Fevzi İşbaşaran / AKP Elazığ Milletvekili
Anayasa Mahkemesi üyeleri de bu ülkede yaşıyorlar. Karşı görüşte olan kişilerin görüşlerini de göz ardı edemeyiz.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 01 Ekim 2020 Perşembe 03:58:44