İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

11.02.2015 14:37
1
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Terör örgütü IŞİD'in kontrolü altındaki bir çarşaf fabrikasında çekilen görüntüler internette bir bloga yüklendi.

2
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Irak'ın kuzeyinde IŞİD'in Ninova Eyaleti olarak adlandırdığı bölgede, terör örgütünün kontrolü altındaki bir çarşaf fabrikasında çekilen görüntüler internette hızla yayıldı.

3
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Fotoğraflarda kadınlar çarşaf dikerken fabrikada oynayan çocuklar görülüyor.

4
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Daily Mail'de yer alan habere göre, “Besmele” başlığı altında yayınlanan fotoğraflar, “Ninova Bilgi Bürosu” adlı grup tarafından paylaşıldı.

5
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Aynı grubun daha önce de IŞİD'in infazlarının görüntülerini paylaştığı bilinirken, fotoğrafların altında, “Müslümanlara dağıtmak üzere İslamî örtüler hazırlanıyor” ifadeleri yer aldı.

6
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Fotoğraflarda, çarşafların dağıtılmak üzere plastik torbalar içine koyulduğu ve kıyafetleri almak için kadınların sıra olduğu görülüyor.

7
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

8
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

9
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!İngiltere'den 50 ila 60 arasında genç kadının Türkiye üzerinden Suriye'ye geçerek IŞİD'e katıldığı tahmin ediliyor.
10
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Okul çağındaki Yusra Hüseyin'in, üniversiteye giden Aksa Mahmud'un ve ikiz kardeşler Selma ve Zehra Halane'nin basında çıkan haberleri İngiltere'de Müslüman kadınların radikalleşmesi konusunu gündeme taşıdı. Bu kadınlar Suriye'ye varınca ABD, Avusturya, Fransa, Hollanda, Kanada, Norveç ve İsveç gibi diğer Batılı ülkelerden kadınlarla bir araya geliyorlar. Yusra Hüseyin'in Suriye'ye gidip gitmediği henüz kesinlik kazanmamış olsa da, polis buna ihtimal veriyor. Diğerlerinin hikayelerini ise Twitter, tumblr, LinkedIn ve ask.fm gibi sosyal medya sitelerinde doğrudan takip etmek mümkün.
11
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Sosyal medyanın etkisinin büyük olduğu açıkça ortada. İslami hayat tarzını ve cihada katılmayı idealize eden ve IŞİD propagandası yapan internet sayfaları genç kadınlara Suriye'ye seyahat konusunda yardım ve destek sağlıyor. İlk başlarda Suriye'ye giden Müslüman kadınların kayda değer çoğunluğu, IŞİD saflarında savaşan eşlerinin yanına gidenlerden oluşuyordu.
12
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Örneğin 22 yaşında bir Londralı olan Hatice Dare, İsveçli IŞİD savaşçısı Ebu Bekir ile evlenme kararını verdikten sonra Suriye'ye gitti. Attığı tweet'lerde bir Batılı rehineyi öldüren ilk kadın mücahit olmak istediğini övünerek söylüyordu. Bu gibi durumlarda aile, Suriye'ye yapılan yolculuğun ana etmenlerinden biri. Ama yakın zaman için haberlere yansıyan başka vakalar da var. İnternet üzerinden kurulan bağlar vasıtasıyla Suriye seyahatinin planlamasını yapıyor, gittiklerinde kendilerini karşılayacak ve diğerleriyle tanıştıracak olan kişileri kolayca bulup ayarlayabiliyorlar.
13
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Batı medyasında konan adıyla 'cihat gelinleri' adlarını bu şekilde giderek daha çok duyurmaya başladı. Erkek IŞİD militanlarının internet hesaplarının kendileriyle evlenmek isteyen Batılı Müslüman kadınların istekleriyle dolup taştığı bildiriliyor. Kızları Suriye'ye gitmiş olan Fransız aileler, evlilik izni almak için kendilerini Suriye'den arayan adamları anlatıyor.
14
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Massachusetts Lowell Universitesi'nin Terör ve Güvenlik Çalışmaları Merkezi'nden Mia Bloom, ''saf'' bir İslam devleti kurma ideolojisi çerçevesinde bu kadınların adeta ''bebek fabrikası'' olarak muamele gördüğünü söyleyerek tartışma yaratmıştı. Fakat sözkonusu kadınların Suriye seyahatini sadece eş bulma amacıyla gerçekleştirdiğini düşünmek doğru görünmüyor. ''Cihat gelini'' kavramı, hikayenin sadece bir kısmı.
15
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Bu kadınların IŞİD'e katılmasının nedeni, cihada ve yeni bir İslam devletine katkıda bulunmalarını sağlayan ütopik bir siyasetin çekim gücü. IŞİD, hareketin sadece savaşçılardan oluşmadığını vurgulayarak ilan ettikleri İslam devletinin doktora, mühendise ya da inşaat işçilerine de ihtiyacı olduğu çağrısını yaptı.
16
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Şeriat hukukuna ve belirli bir İslam anlayışına dayalı bu yeni siyasi projede ''doğru hayat yolunu'' bulduklarını söyleyen kadınların anlatılarında romantize edilmiş bir dünya tanımlanıyor.
17
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Kurdukları İslam devletinde kadınlara düşen birçok iş ve görev var. Örneğin Suriye'nin Rakka kentinde bir İslami polis gücü olarak düşünülen ve iddia edildiğine göre bir İngiliz kadının fikri olan El Hansa tugayına katılabiliyorlar. Suriye'den gelen fotoğraflarda kalaşnikof taşıyan, üzerlerinde bombalı intihar ceketleri bulunan ve ellerinde kesik bir başla poz veren kadınlar görülüyor. Ama aynı zamanda yemek yaparken, ev işleriyle uğraşırken, birbirlerine kahveye oturmaya giden, annelik yapan kadınların görüntüleri de var.
18
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Ev kadınlığını kalaşnikofla buluşturan bu toplumsal manzara, gözlemcilerin aklını karıştırıyor. Ümmül Baraa adıyla bilinen Malezyalı kadın doktor geçen Ocak ayında attığı Twitter mesajında ''Boynumda steteskop, omzumda kalaşnikof, en büyük hayalim şehit olmak.'' diyordu.
19
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Batılı Müslüman kadınları ''çeken'' siyasi gerekçeler olduğu kadar, onları ''iten'' gerekçeler de mevcut. Kadın cihatçıların internet forumlarındaki görüşlerini okuyunca, Batılı devletlerin genç Müslüman vatandaşlarına bir aidiyet hissi, yaşama hedefi ve değerleri sunmakta anlaşıldığı kadarıyla başarısız kaldığı gözlemleniyor.
20
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Suriye'de bulunan Hatice adlı Hollandalı bir kadın, ''Ben her zaman Şeriata göre yaşamak istedim. Avrupa'da bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek.'' diyor örneğin. IŞİD'li kadınlar, Batı toplumlarının siyasi sistemini eleştiriyor, Fransa'da burkaya konan yasak gibi İslam'ı istedikleri biçimde yaşama özgürlüğünün sınırlandığından şikayetçi oluyorlar.
21
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Fakat öte yandan, anlatılarında Kuran'dan ayetlere yer verseler de, internet forumlarında Şeriat, İslam ya da Suriye'deki kriz hakkında derin bilgi sahibi olduklarına dair çok az işaret var.
22
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Batılı ülkelerden IŞİD'e katılan Müslüman kadınların bu adımı neden attıklarının ardında, aralarında saf bir romantizmin de yer aldığı toplumsal ve bireysel farklı sebepler yatıyor.
23
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Londra King's College Savunma Çalışmaları bölümünde öğretim görevlisi olan Dr. Katherine Brown, kadınların terör, terörle mücadele ve şiddete dayalı siyasetteki rolü ve yansıtılış biçimini ve radikal siyasi hareketlerde Müslüman kadınları inceliyor.
24
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

25
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

26
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

27
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

28
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

29
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Dünyanın son aylardaki ortak gündemi, Suriye ve Irak'ta terör estiren IŞİD.
30
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Peki Türkiye'nin yeni komşusu olduğunu iddia eden IŞİD'in halife ilan ettiği Ebu Bekir Bağdadi hakkında gözden kaçan bu detayları biliyor musunuz?
31
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Tam adı: İbrahim bin Avad bin İbrahim el Bedri el Radavi el Hüseyni el Samarrai. Kısaca Ebu Bekir Bağdadi olarak anılıyor. Ayrıca "Ebu Dua" olarak da biliniyor.
32
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Bağdadi'nin 2 eski fotoğrafı ve 5 Temmuz 2014'de yayınlanan video kaydı dışında hiçbir görüntüsü bulunmuyor.
33
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Ebu Bekir Bağdadi'nin 1971'de Bağdat'ın 125 km kuzeyinde bulunan Samarra'da doğduğu düşünülüyor.
34
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Bağdat İslam Üniversitesi'nden ilahiyat okuyan Bağdadi, aynı zamanda İslam üzerine doktora yaptı. Bu yüzden bazen Dr. İbrahim olarak da anılıyor.
35
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Ayrıca, raporlara göre, ABD'nin Irak'ı işgal ettiği 2003'de Bağdat bölgesindeki bir camide imamlık yapıyordu.
36
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Ebu Bekir Bağdadi, 2005-2009 arasında Irak'ta bir ABD toplama kampında esir olarak yaşadı.
37
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Bağdadi'nin, 2009'da esareti bittiğinde Iraklı yetkililere teslim edilirken, ABD'li askerlere “New York'ta görüşürüz” dediği kayıtlara geçmiş.
38
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Bağdadi, Usame bin Ladin'in 2011'de ABD ordusu tarafından öldürülmesi ardından "öcünün" alınacağına dair and içmiş.
39
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

Ebu Bekir Bağdadi'nin, hilafetini ve IŞİD'in kuruluşunu ilan ettiği videodaki bir detay herkesi hayrete düşürdü.

40
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Zira kolundaki saatin James Bond'un da meraklı olduğu ve değeri 15.000 TL'yi bulan bir İsviçre markası olduğu iddia ediliyor.
41
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Kimileri ise saatin aslında bir başka marka olduğunu savunuyor.
42
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Bağdadi'nin aslında “Şimon Elliot” adlı, Musevi ve Mossad'a çalışan bir ajan olduğu iddia ediliyor.
43
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Özellikle Arap internet sitelerinde bu yönde haberler bulunuyor ve bu iddialar Edward Snowden'in 1.7 milyon sayfadan oluşan Wikileaks belgelerine dayandırılıyor.
44
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Ancak bu yönde henüz somut bir belge yok. İddialar arasında Bağdadi'nin bir CİA ajanı olduğu da var.
45
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!IŞİD'in en az 2 milyar dolarlık bir parasal gücü olduğu tahmin ediliyor.
46
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Başta Musul olmak üzere ele geçirdiği şehirlerdeki bankaları yağmalayan IŞİD aynı zamanda petrol kaçakçılığı yapıyor.
47
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!ABD Yönetimi, Bağdadi'nin ölü veya diri ele geçmesine yol açacak bilgi verebilecek kişi veya kişilere 10 milyon dolar (22 milyon TL) ödül taahhüt ediyor.
48
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Dünyada şu anda bu miktarın üzerine çıkabilmiş tek aranan, 25 milyon $ (55 milyon TL) ile El-Kaide lideri Eymen el Zevahiri.
49
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Ailesi Pakistan'da yaşayan Bağdadi'nin gerilla eğitimi aldığına kesin gözüyle bakılıyor.
50
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Bağdat İslam Üniversitesi'nde doktora yapan ve geçmişte Dr. İbrahim Avad diye tanınan vaiz, şeriat, fıkıh, İslam tarihi ve şiir uzmanı olarak da biliniyor.
51
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Bağdadi'nin yükselişi, Irak'taki El Kaide'nin liderleri öldürüldükten sonra başladı, örgütün başına geçti.
52
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!O dönem örgüt çok zayıflamıştı. Suriye'de 2011'de isyan başlayınca örgüt yeniden dirildi.
53
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Aynı zamanda ABD ordusunun 2011 sonunda Irak'tan çekilmesiyle oluşan boşluk da ona ve örgütüne yaradı. 2011'de 800 olan militan sayısı, 2012'de 2 bin 500'e, 2013'te 10 bine ulaştı.
54
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!El Kaide lideri Eymen El Zevahiri geçen yaz Bağdadi'ye bir mektup yazarak, IŞİD'in lağvedilip El Nusra Cephesi'ne katılmasını emretti. Bağdadi ise Zevahiri'ye başkaldırdı.
55
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Şu an örgütü Suriye'de hem rejime, hem Özgür Suriye Ordusu'na hem de El Nusra'ya karşı savaşıyor. Lübnan'da da Şiilere karşı intihar saldırıları düzenliyor ve Irak'ta Maliki hükümetine karşı silahlı isyanın başını çekiyor.
56
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Arkadaşlarına göre Bağdadi, az konuşan biri. Gizliliğe büyük önem veriyor. Çok az kişi nerede olduğunu biliyor. Birlikte çalıştığı örgüt üyeleri bile onu tanımıyor. Görüşmelerde yüzüne maske takıyor.
57
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Örgütün yeni 'Bin Laden'i olarak tanımlanan Bağdadi'nin sert kimliği öne çıkıyor. Girdiği her toprakta bulunanlardan kendi örgütüne biat etmesini isteyen Bağdadi'nin örgütü, kendisi dışındaki çoğu grubu islamdan çıkmış olarak tanımlıyor.
58
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!"Duvarları Yıkmak" başlıklı mesaj, bir yıl sürecek saldırı fırtınasını haber veriyordu. Bundan sonraki 12 ay içinde Bağdadi, Irak'ta 24 bombalı araç saldırısı ve 8 hapishane baskını organize etti.
59
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Bağdadi'nin en kritik kararı, Irak'ın en iyi korunan hapishanesi olan Ebu Garib'e saldırmak oldu. ABD'nin hapsettiği, aralarında bomba yapımcılarının da bulunduğu 500 kadar El Kaideci böylece serbest kaldı hemen hepsi Bağdadi ile birlikte Suriye'ye aktı.
60
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Silah arkadaşlarına göre Bağdadi, az konuşan biri. Hava saldırısı sırasında bile "sakin ve ikna edici bir sesi" olduğu söyleniyor, kimseye güvenmiyor. Hatta örgütteki ilk yıllarında hep maske takarak yüzünü en yakınlarından bile gizlediği belirtiliyor.
61
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Batılı uzmanlar, El Kaide içinde mezhep savaşını körükleyenlerin lideri olarak sivrilen Bağdadi'yi, "örgütün yaramaz çocuğu" diye anıyor.
62
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Mezhep savaşına karşı olan Zevahiri'nin başına 25 milyon dolar ödül koyan ABD, Bağdadi'yi yakalatana ise 10 milyon dolar öneriyor.
63
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!IŞİD yönetim konseyinde bulunan 13 kişinin tamamı Iraklılardan müteşekkil. Bağdadi, Iraklılardan başkasına güvenmediği için kimseyi üst kadroda istemiyor. Bu Iraklılardan 3 tanesi, Saddam dönemi Irak ordusu komutanları.
64
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Bu konsey, Irak ordusunda eski bir albay olan Hacı Bekir lakaplı kişi tarafından idare olunuyor.
65
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Hacı Bekir, 2010 yılında öldürülen Ebu Ömer el-Bağdadi zamanında IŞİD'e katılmış bir isim ve Irak ordusu hakkında sahip olduğu askeri detaylar nedeniyle ona danışmanlık yapmış birisi.
66
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Örgüt, her ne kadar yapı olarak Ebu Ömer el-Bağdadi zamanındakinden farklı bir yapılanmaya gitmiş değişim göstermişse de finansal kaynak noktasındaki sıkıntıyı giderme noktasında Ebu Ömer'in kurduğu sistemi devam ettiriyor.
67
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!Ebu Ömer'in kurduğu sistem, kendilerinden olmayanların mallarına el koyma yolunu tercih ediyordu. Kendince vergi toplayıp, otoyollar üzerinde haraç kesiyordu.
68
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

69
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

70
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

71
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

72
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

73
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

74
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

75
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

76
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

77
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

78
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

79
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

80
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

81
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

82
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

83
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

84
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

85
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

86
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

87
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

88
İşte IŞİD'in Çarşaf Fabrikasından Görüntüler!

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Eylül 2020 Pazar 11:13:04