İnsanların gitmeye korktuğu dünyanın en soğuk yeri! -89 derece sıcaklıkla rekor kırdı

Dünyada öyle yerler var ki soğuk kelimesi bu yerleri tanımlamaya yetmez. Kış severleri bile bıktıracak olan bu bölgelerin bazılarında yaşam var, bazılarında ise yok. İşte dünyanın en soğuk yerleri.

07.09.2021 09:25
1

Grönland

Grönland

Dört mevsim karlarla kaplı Grönland'da kış aylarında sıcaklık -70 dereceye kadar düşüyor. Yaz aylarında ise sıcaklık en yüksek -7 dereceye ulaşıyor. Yaşamın oldukça güç olduğu ülkede, sıcaklık sıfırın üzerine çıkmadığı için buzlar erimiyor ve yıl boyu ülke buzlarla kaplı oluyor. Grönland'ın bu zor şartlarına rağmen yaklaşık 57 bin kişilik bir nüfusu var.

2

Laponya (Finlandiya)

Laponya (Finlandiya)

Finlandiya'nın en büyük bölgesi olan Laponya, kış sezonunda -40 dereceyi görürken yaz aylarında 20 dereceyi görüyor. Kuzey ışıklarının izlenebildiği bölge, turistler tarafından oldukça ilgi görüyor.

3

Montana (ABD)

Montana (ABD)

Kış aylarının oldukça soğuk geçtiği Amerika'da kışı en sert geçiren bölgelerden biri Montana eyaleti. Sıcaklığın -57 dereceye kadar düştüğü Montana, yaşamak
için oldukça zorlu şartlara sahip. Ancak bu zorlu şartlara rağmen Montana'nın nüfusu 1 milyonu aşıyor.

4

Oymyakon (Rusya)

Oymyakon (Rusya)

Rusya'nın Oymyakon bölgesi, dünya üzerinde yaşanabilen en soğuk yer olarak biliyor. -71 dereceye kadar düşen sıcaklık adeta hayatı donduruyor. Dünyanın en soğuk köyü olarak geçen Oymyakon'da yaşayan kişi sayısı 500'ü geçiyor.

5

Snag, Yukon (Kanada)

Snag, Yukon (Kanada)

Büyük bölümü soğuk hava iklimine sahip olan Kanada'da, hayat şartları bir hayli zor geçiyor. Özellikle Snag'de kışın ölçülen en düşük sıcaklık -63 derece olarak kayıtlara geçmiş.

6

Prospect Creek, Alaska (ABD)

 Prospect Creek, Alaska (ABD)

ABD'nin anakarasına bağlantısı olmayan Alaska, Amerika'nın en soğuk bölgesi olarak biliniyor. Özellikle Alaska eyaletinin Prospect Creek şehrinde sıcaklık -62
dereceye kadar düşüyor. Nüfus yaklaşık 55 bini buluyor.

7

Fort Selkirk (Kanada)

Fort Selkirk (Kanada)

Kanada'nın en soğuk yerlerinden biri olan Fort Selkirk'de kışın sıcaklık -60 dereceye kadar iniyor.

8

Vostok (Antarktika)

Vostok (Antarktika)

Dünya üzerinde insanların yaşamadığı tek kıta olan Antarktika, en az insan ziyaretine uğrayan bölgelerden biri. Antarktika'nın Vostok bölgesinde ölçülen -89,2 derece sıcaklıkla, bu bölge dünyanın en soğuk bölgesi olarak kayda geçti. Kaynak: Onedio

Yorumlar (1)
CAN 555:- geçtiği zaman soğuk olur
geçtiği zaman sıcak olur, bilginize
mesela 0 olduğu zaman su donar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26 Eylül 2021 Pazar 15:22:58