Foto Galeri Foto Galeriler Resimler

İnanması güç görüntüler! Van Gölü'nün üzerinde yürüdüler

Van Gölü'nde, kuraklığa bağlı olarak çekilme nedeniyle birçok noktada adacıklar oluştu. Çekilmenin yaşandığı noktalardan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi sahilinde öğrenciler, sığ suda yaklaşık 200 metre kadar açığa yürüyerek fotoğraf çekildi.

1 Aralık 2021 Çarşamba
1

İnanması güç görüntüler! Van Gölü'nün üzerinde yürüdüler - Resim 1

Dünyanın en büyük sodalı gölü, Türkiye'nin de en büyük gölü olan Van Gölü'nde, kuraklık nedeniyle son yılların en büyük çekilmesi yaşandı. Yağışlar geçen yıllara oranla azalıp, sıcaklık ve buharlaşma artınca Van Gölü'nün su seviyesi düştü.

2

İnanması güç görüntüler! Van Gölü'nün üzerinde yürüdüler - Resim 2

Çekilmenin yaşandığı bölgelerde adacıklar oluştu. Bu noktalardan biri olan Van YYÜ sahilinde öğrenciler, sığ suda yürüyerek yaklaşık 200 metre açığa gitti. Öğrenciler burada fotoğraf çektirdi.

3

İnanması güç görüntüler! Van Gölü'nün üzerinde yürüdüler - Resim 3

YYÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü'nde görev yapan Bülent Menteşe, bu yıl Van Gölü'nde çekilmenin çok fazla olduğunu ve buna dikkat çekmek için kısa bir video paylaştıklarını söyledi.

4

İnanması güç görüntüler! Van Gölü'nün üzerinde yürüdüler - Resim 4

Paylaştıkları videonun kısa sürede büyük ilgi gördüğünü belirten Menteşe, "Van Gölü'ndeki su seviyesinin düşmesi gündemde. Üniversitedeki hocalarımızın da aslında kuraklığın Covid-19'dan daha tehlikeli olduğu yönünde açıklamaları var. Seviyenin düşmesiyle birlikte Van Gölü'nde adacıklar oluşuyor."

5

İnanması güç görüntüler! Van Gölü'nün üzerinde yürüdüler - Resim 5

"Burası öğrencilerin ilgi odağı oldu. Fotoğraf ve video çekiyorlar. Van Gölü'nde yürüyormuş gibi bir görsel şölen oluyor. Tabi görsel şölen desek de bu dramatik ve üzücü bir durum. Temennimiz bu kışın göl seviyesinin yükselecek kadar yağış almasıdır" dedi.

6

İnanması güç görüntüler! Van Gölü'nün üzerinde yürüdüler - Resim 6

Van YYÜ Kamu Yönetimi 4'üncü sınıf öğrencisi İslam Cindioğlu ise gölde adacıkların oluştuğunu belirterek, "Bir yandan güzel bir manzara fakat gölün, balıkların ve hayvanların geleceği için sıkıntı teşkil ediyor" diye konuştu.

7

İnanması güç görüntüler! Van Gölü'nün üzerinde yürüdüler - Resim 7

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title