Hamilelikle İlgili 10 Şehir Efsanesi

Hamilelik, her kadın için en güzel ve duygusal zamandır. Ancak bu konuda birçok şehir efsanesi türemiştir. Örneğin, birçok insan hamile bir kadının 2 kişilik yemek yemesi gerektiğini söyler. Sağlıklı bir hamilelik için günde sadece 300 ekstra kaloriye ihtiyaç vardır, daha fazla yemek sağlık sorunlarına ve kilo almanıza neden olabilir. Bunun gibi bilimsel geçmişi olmayan, hamilelikle ilgili en yaygın 9 şehir efsanesini sizin için derledik.

11.10.2018 18:15
1

HAMİLE KADINLAR BANYO YAPMAMALI

HAMİLE KADINLAR BANYO YAPMAMALI

Exeter Üniversitesi ile yakın zamanda yapılan bir çalışmada, gebe kadınların banyo keyfini sürmesi gerektiği belirtiliyor. Ancak akılda tutulması gereken şeyler var. Her şeyden önce, banyolar 20 dakikadan daha uzun olmamalıdır, uzun süre banyoda durmak enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilir. İkinci olarak ise, su sıcaklığı 36°'den fazla olmamalıdır. Çünkü daha yüksek sıcaklıklar bebeği strese sokup, bebeğe giden kan akışını azaltabilir.

2

HAMİLE KADINLAR ŞARKÜTERİ ÜRÜNÜ YEMEMELİ

HAMİLE KADINLAR ŞARKÜTERİ ÜRÜNÜ YEMEMELİ

Şarküteri etiyle ilgili en önemli konu Listeria'dır ve enfeksiyon riski hamileler için daha yüksektir. Bu nedenle şarküteri etinden, yumuşak peynirlerden, pastörize edilmemiş sütlerden vb. kaçınmak daha iyidir. Ancak bu bir sosisli sandviç ya da sandviç yiyemeyeceğiniz anlamına gelmez, sadece iyi pişmiş (165° C) olduğundan emin olun.

3

KADINLAR HAMİLEYKEN UÇAĞA BİNEMEZ

KADINLAR HAMİLEYKEN UÇAĞA BİNEMEZ

Çalışmalar hava yolculuğunun hamile bir kadına ve bebeğine zarar vermeyeceğini kanıtlıyor. Bir kişinin tek bir gidiş-dönüşte aldığı radyasyon miktarı, güvenli seviyelerin üst sınırının altındadır. Ancak anormal bir hamileliğiniz varsa uçmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var. 36. hafta veya daha fazla hafta gebeliğiniz varsa, solum ve kalp hastalıkları gibi durumlarda da uçmamanız gerekir.

4

HAMİLELER TATLI YEMEMELİ

HAMİLELER TATLI YEMEMELİ

Hamileler için en doğru seçenek dengeli bir diyete sahip olmak ve şeker alımını sınırlamaktır (özellikle işlenmiş şeker). Ancak bunu, gerçekten istiyorsanız arada bir ufak kaçamaklar yapmaktan zarar gelmez.

5

HAMİLELER EGZERSİZ YAPAMAZ

HAMİLELER EGZERSİZ YAPAMAZ

Bu efsane uzun zamandır popüler olmuştur, ancak anormal bir hamileliğiniz yoksa veya ciddi sağlık problemleriniz olmadıkça bu doğru değildir. Çalışmalar, hamilelik sırasında egzersizin hem anne hem de çocuk üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.

6

HAMİLELER KAHVE İÇEMEZ

 HAMİLELER KAHVE İÇEMEZ

Hamile kadınlar için tehlikeli olabilecek şey kahve değil, aynı zamanda çay, kola ve çikolatada da bulunan kafeindir. Araştırmalar, günlük kafein tüketiminin artmasının fetüsü olumsuz etkileyebileceğini gösteriyor. Diğer araştırmalar ise, kahve veya çay içmenin (günde 300 mg'dan fazla kafein değilse) hem anne hem de bebek için herhangi bir sağlık sorununa neden olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yok. Kahve içme isteğiniz çoksa günde bir fincanı geçmemek kaydıyla tüketebilirsiniz.

7

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLMEZ

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLMEZ

Yaygın kanının aksine sağlıklı bir hamilelik sürecinde cinsel ilişki bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir. Hamilelikte embriyo, rahim boşluğunda bir kese içerisinde yer almaktadır. Bu kese de rahim içi sıvılar yer almaktadır. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında bebeğe herhangi bir temas söz konusu olmamaktadır. Hamilelik sürecinde yaşanabilecek enfeksiyonlar oldukça tehlikelidir. Bu enfeksiyonların oluşmasına fırsat vermemek için cinsel ilişkiye girerken erkeklerin prezervatif kullanması önerilmektedir. Cinsel ilişki sırasında ise kayganlaştırma amaçlı jeller ya da kremler ise enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

8

HAMİLELER DENİZ ÜRÜNÜ YEMEMELİ

 HAMİLELER DENİZ ÜRÜNÜ YEMEMELİ

Hamilelik sırasında balık yemek güvenlidir. Omega-3 yağ asitleri gibi birçok vitamin ve mineral içerir. Önemliş olan içerisinde yüksek civa bulunan deniz ürünlerinden kaçınmaktır. Ayrıca ton balığı, somon, alabalık, ringa balığı ve sardalya gibi belirli balık türlerini de sınırlı tüketmelisiniz. Belirtilen noktalara dayanarak bir şey yapmadan önce doktorunuzu görmeli ve profesyonel tavsiyeler almalısınız.

9

HAMİLELER SIRTÜSTÜ UYUMAMALI

HAMİLELER SIRTÜSTÜ UYUMAMALI

Sırtüstü uyumanın sağlık sorunlarına neden olduğunu ve bebeği olumsuz etkilediğini belirten bir bilimsel kanıt yoktur. Hamileliğin ilk ve ikinci üç aylık döneminde, doktorunuz aksini söylemediği sürece sırtüstü uyumak oldukça güvenlidir.

10

HAMİLE KADINLAR SAÇLARINI BOYAMAMALI

 HAMİLE KADINLAR SAÇLARINI BOYAMAMALI

Kanada Aile Hekimleri Komitesi'nin araştırması, kadınların hamilelik sırasında saçlarını boyayabildiklerini belirtmektedir. Cildimizin emdiği saç ürünlerindeki kimyasal madde miktarı çok sınırlıdır ve fetusun zarar görmesine neden olmaz. Sadace saçlarınızı boyamak için ikinci üç aylık döneme kadar bekleyin.

Yorumlar (1)
QWER:HAMİLELİKLE İLGİLİ 9 ŞEHİR EFSANESİ KALANI NERDE PEKİ
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23 Eylül 2020 Çarşamba 20:00:30