Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Dünyanın Gözü Onda

28.01.2013 08:27
1
Dünyanın Gözü Onda

Oluşumu milyonlarca yıl öncesine uzanan, son yıllarda popüler ticari araç haline gelen ve şöhreti tüm dünyaya yayılan Himalaya Tuzu, Himalaya dağlarının 300 kilometre güneyinde Pakistan'ın Kherva bölgesindeki tuz madenininden çıkarılıyor.

2
Dünyanın Gözü Onda

Himalaya Tuzu'nun, yerkürenin şekillendiği dönemde Hint kara parçasının Asya kıtası ile çarpışması sırasında arada kalan deniz kütlesinin zaman içinde buharlaşarak tuzunu bırakmasıyla oluştuğu tahmin ediliyor.

3
Dünyanın Gözü Onda

Milyonlarca yıl toprak altına hapsolmuş, yüksek basınç altında katılaşarak kübik mineral formlar kazanan tuz, zararlı dış etkenlerden korunarak günümüze kadar geldi.

4
Dünyanın Gözü Onda

Khevra Tuz Havzası'nın ilk olarak Hindistan'ı fethetmek için bölgede konaklayan Büyük İskender'in askerleri tarafından bulunduğu ve buradan Avrupa'ya götürüldüğü ileri sürülüyor.

5
Dünyanın Gözü Onda

Önceleri çok daha kıymetli ve ticari değeri olan bu tuz, yüz yıllar boyunca Baharat Yolu ile ya da gemilerle doğuya ve batıya taşınmış.

6
Dünyanın Gözü Onda

Günümüzde Pakistan ve bölge halkı için önemli bir gelir ve istihdam kaynağı olan tuz, özellikle son 10 yılda dünya pazarlarında "Himalaya Tuzu" olarak alıcı buluyor.

7
Dünyanın Gözü Onda

Önceleri gıda ve koruma gibi sınırlı amaçlar için kullanılan Himalaya Tuzu şimdi sağlıktan mimariye, aydınlatmadan süslemeye, sanayiden uzay teknolojisine çok sayıda alanda değerlendiriliyor.

8
Dünyanın Gözü Onda

Yeryüzünde bulunan ve suda çözülebilen çok sayıda minerali barındıran Himalaya Tuzu, çevresel kirlenmeye maruz kalmadığı ve rafine edilmeden kullanıldığı için içeriğindeki zengin minerallerin insan sağlığına çok sayıda faydasının olduğu belirtiliyor.

9
Dünyanın Gözü Onda

Araştırmalara göre, Himalaya Tuzu 84 mineral içeriyor, havadaki nemle birlikte elektromanyetik dalgaları, radyasyonu ve ağır yüklenmiş iyonları kendi üstüne çekerek absorbe ediyor.

10
Dünyanın Gözü Onda

Bazı araştırmacılar, Himalaya Tuzu'nun vücudun su dengesinin sağlanmasına, hücrelerin asit-baz dengesinin düzenlenmesine, zararlı maddelerin vücuttan atılmasının hızlandırılmasına, kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olduğunu ileri sürüyor.

11
Dünyanın Gözü Onda

Himalaya Tuzu'nun ayrıca, astım, diyabet, dolaşım bozukluğu ile bazı alerjik hastalıklar, hormonel bozukluklar ve kemik hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı belirtiliyor.

12
Dünyanın Gözü Onda

Birçok ülkede olduğu gibi Pakistan'daki tuz mağaralarında da alerjik hastalıklar, astım ve solunum rahatsızlıklarının tedavisi için kullanılıyor.

13
Dünyanın Gözü Onda

Öte yandan, son yıllarda küresel bazda gittikçe tanınan ve tüketilen Himalaya Tuzu bazı araştırmalara göre, diğer tuzlardan fazla farklılık göstermiyor.

14
Dünyanın Gözü Onda

Bu görüşü ileri süren araştırmacıların iddialarına göre, sofralarda tüketilen herhangi bir tuz ile benzer özellikler gösteren Himalaya Tuzu, ticari bir metaya, profesyonelce pazarlanan bir malzemeye dönüştürülmüş durumda.

15
Dünyanın Gözü Onda

Buna göre, Almanya'daki Bavyera Sağlık ve Gıda Güvenliği Kurumu (Bayerisches Landesamt für Gesundheit und Lebensmittelsicherheit) Himalaya tuzu adı ile satılan 15 farklı tuzu inceleyerek, bu tuzda bazı farklı mineraller tespit etti, fakat tuzun yüzde 98'lik kısmının herkesin sofrasında kullandığı tuz olan sodyum-klorürden oluştuğunu ortaya koydu.

16
Dünyanın Gözü Onda

Kurum, bu tuzun pazarlayıcılarının iddia ettiklerinin aksine piyasada bulunan tüm diğer sofra tuzlar ile aynı özelliklere sahip olduğunu, şifa düşüncesiyle fazla tüketildiği durumlarda birçok hastalığın kaynağı olan yüksek tansiyon gibi etkilerinin olacağı, bu gerekçeyle tüketicilerin dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

17
Dünyanın Gözü Onda

18
Dünyanın Gözü Onda

19
Dünyanın Gözü Onda

20
Dünyanın Gözü Onda

21
Dünyanın Gözü Onda

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30 Ekim 2020 Cuma 02:40:50