Dünyanın En İlginç Paralarına Sahip 10 Ülke

Para keşfinden beri insanların önem verdiği bir unsur olmuştur. Fakat bazı ülkelerde para önemli olduğu kadar ilginç olmayı da başardı. İşte tarih boyunca kullanılmış en ilginç paralar...

01.05.2017 15:46
1

Zimbabve'nin 100 trilyon dolarlık banknotu

Zimbabve'nin 100 trilyon dolarlık banknotu

Zimbabve'nin II. Kongo Savaşı'na girmesinden hemen sonra ülkedeki hiperenflasyon, Kasım 2008'de zirve yaptı ve enflasyon yüzde 79,6 milyar oldu. Tam da bu sıralarda üzerinde 14 (yazıyla on dört) sıfır bulunan 100.000.000.000.000 Zimbabve doları piyasaya sürüldü.

2

Almanya'nın ahşap banknotu

Almanya'nın ahşap banknotu

1. Dünya Savaşı'ndan sonra büyük bir finansal krizin içine giren Almanya, "acil durum parası" olarak resmi olmayan bir para birimi geliştirdi. Böylelikle, değeri oldukça düşen Alman Markı'nın yerine, ağaç ve alüminyum parçalarından oyun kartlarına kadar her şeyin üzerine baskı yaparak, para olarak kullanmaya başladılar.

3

Fiji'nin meteorlu gümüş madeni parası

Fiji'nin meteorlu gümüş madeni parası

2012 yılında, Fiji Cumhuriyeti'nin içinde "Neuschwanstein" adlı meteorun gerçek parçaları bulunduktan sonra çok yaratıcı bir şekilde 999 adet 10 dolarlık madeni para üretilmiş. Uzaktan bakıldığında şeker kutusunu andıran örnekleri de tabii ki koleksiyonerler tarafından hemen kapılmış.

4

Paskalya Adası'nın açılan kafalı madeni paraları

Paskalya Adası'nın açılan kafalı madeni paraları


Paskalya Adası ise paralarını eğlenceli ve orijinal hale getirmek için değişik bir yol izlemiş ve ülkenin sembolü olan heykeller, onları üç boyutlu hale getiren bir sistemle paraların üzerine işlenmiş.

5

Dünyanın bilinen ilk banknotu

Dünyanın bilinen ilk banknotu

Bilinen en eski banknot, özel notlar niteliğinde -tahminen 1380'lerde- Çin'in Tang Hanedanı tarafından kullanılmış. Avrupa'nın 17. yüzyılda banknotları kullanmaya başlamasından 300 yıl kadar önce kullanılmaya başlanan bu özel not kâğıtları (Çin'in Kuan notları), bugün dünyanın bilinen en eski banknotları konumunda.

6

Zaire'nin Mobutu banknotları

Zaire'nin Mobutu banknotları

1997 yılında Afrika ülkesi Zaire (bugünkü adıyla Demokratik Kongo Cumhuriyeti), ülkenin diktatör lideri olan Joseph Mobutu'nun rejimini yıktı. Fakat yeni yönetim, yeni para bastıracak finansal gücü olmadığı için -ironik bir şekilde- eski rejimin banknotlarını kullanmaya devam etme kararı aldı ve müthiş bir yaratıcılık örneği göstererek eski lider Mobutu'nun kafasını paraların üzerindeki kaldırdı.

7

5 pound değil, "Best" pound

5 pound değil, 'Best' pound

Bu 5 poundun özelliği, üzerinde Manchester United'ın Kuzey İrlandalı futbolcusu George Best'in resminin ve imzasının bulunması. Futbolcunun Kasım 2005'teki ölümü üzerine 2006 yılında Ulster Bankası tarafından basılan banknotla futbolcu ölümsüzleştirilmek istendi.

8

Moğollar'ın konuşan parası

Moğollar'ın konuşan parası

Moğolların 2007 yılında piyasaya sürdüğü 500 tuğriklik madeni para, "Money talks/ Para konuşur" sözünü birebir hayata geçiriyor. Üzerinde eski Amerikan Başkanı John F. Kennedy'nin resmi bulunan parada bir de ufak düğme var. Bu düğmeye basıldığında, başkanın, 26 Haziran 1963 tarihinde Batı Berlin'de yaptığı konuşmada söylediği ünlü "Ich bin ein Berliner" sözü duyuluyor. Sıradan bir madeni paradan ziyade oyuncağa benzeyen bu paralar, piyasaya sürülür sürülmez kartal gözlü koleksiyoncular tarafından süpürülmüş.

9

Korku filmi gibi banknot

Korku filmi gibi banknot

Banknotların da çoğunlukla ülkede yaşanan olaylara yer evren Almanya, bir çılgınlık yapıp 50 pfenniglik banknotun üzerinde yukarıda görüldüğü üzere değişiklik yapmış.

10

İsrail'in Einstein'li banknotu

İsrail'in Einstein'li banknotu

1952'te İsrail' in ilk başbakanı David Ben-Gurion, Albert Einstein'a, paralarının üzerinde resminin bulunmasını teklif etti. Einstein teklifi reddetse de İsrail yine de Einstein'ı onurlandırmak istedi ve 1968'de İsrail Merkez Bankası ilk para birimleri olan lirotu yaratırken 5 lirotun üzerinde Einstein'a yer verdi.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Eylül 2020 Pazar 10:49:30