Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Dünyanın En İlginç Mezarları

Dünyanın her bir yerindeki mezarlıkların en ilginçlerini sizler için sıraladık.

27.06.2013 10:52
1
Dünyanın En İlginç Mezarları

Dünyada bir çok din ve inanış var ve bu inanışlar mezarlara da yansımış durumda. Dünyanın her bir yerindeki mezarlıkların en ilginçlerini sizler için sıraladık. İşte o mezarlıklar:
(kaynak: listemiste)

2
Dünyanın En İlginç Mezarları

Toprak Askerler (Çin): Çin'in batısındaki Xi'an kentinde bulunan Qin Shihuang Mezarlığı, dünyanın en büyük çaplı, ilgi çekici ve zengin içeriğe sahip imparator mezarlıklarından biridir. Mezarlıkta Qin Shihuang'e eşlik eden heykel ordusu çukuru, Mısır piramitleriyle kıyaslanarak, “Dünyanın 8. Harikası” olarak adlandırılıyor.

3
Dünyanın En İlginç Mezarları

Tana Toraja (Endenozya): Dünyanın en karmaşık cenaze törenlerinin düzenlendiği yer. Birisi öldüğünde cenazesine bütün şehir katılırdı. Cenaze törenleri günlerce hatta aylarca sürerdi. O tarihte yaşayanlar ahiret hayatının kademeli olarak başladığına inanırdı.

4
Dünyanın En İlginç Mezarları

Sedlec Ossuary (Çek Cumhuriyeti): Katolik kilisesi'ne bağlı olan bu küçük şapelin son derece ilginç bir özelliği, dünya çapında pek çok kişinin kendisinden haberdar olmasını sağlıyor. Şapel, döşeme ve dekorasyonunda kullanılan 40 bin kadar insan iskeleti ile tanınıyor.

5
Dünyanın En İlginç Mezarları

Mısır Piramitleri (Mısır): Piramitler, firavunun mumyası ile hepsi birbirinden değerli eşsiz nitelikteki sanat eserlerini; kral, kraliçe, prens heykellerini de içlerinde saklıyordu ve bu eşsiz hazineleri saklamak için yapılmışlardır. Piramit Eski Mısırlılar tarafından kraliyet mezarları olarak inşa edilen kare tabanlı, üçgen kenar yüzleri en zirvede birleşen tipik bir duvar işçiliğine sahip mimari yapıt.

6
Dünyanın En İlginç Mezarları

Merry Mezarlığı (Romanya): Oldukça neşeli bir mezarlık olan Merry Mezarlığı, pek çok ağaç işçisinin mezarından oluşmaktadır. Mezarlığı ilginç kılan durum ise mezar taşlarının üzerinde ölenlere ait renkli resimlerin hatta hayatlarıyla ilgili şiirlerin bulunması.

7
Dünyanın En İlginç Mezarları

Krallar Vadisi (Mısır): Mısır'da bulunan Krallar Vadisi dünyanın bilinen en eski arkeolojik alanıdır. 1922′de keşfedilen buradaki mezarlarda Firavunlar bulunuyordu. Lahitler açıldığında içerisinde zehirli gazlar bulunduğu ortaya çıktı. Bu gazlar lahitleri açanların zehirlenmesine neden oldu.

8
Dünyanın En İlginç Mezarları

Highgate Mezarlığı (İngiltere): Bu mezarlığın belki de en inanılmaz özelliği her yerinin ağaçlarla kaplı olmasıdır. Mezar taşları ve heykeller, yabani çiçekler, sarmaşıklar ve dev ağaçların arasında adeta saklanmışlardır. Bu durumu düzeltmek için pek çok grup bölgede çalışmışsa da özellikle sadece turla gezilebilen mezarlığın batı yakası hala oldukça vahşi durumdadır. Pek çok Viktorya dönemi ünlüsünün yaşadığı bu mezarlığın en önemli sakini ise Karl Marx'dır.

9
Dünyanın En İlginç Mezarları

Eski Yahudi Mezarlığı (Çek Cumhuriyeti): Bu listedeki en eski mezarlık olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. 1439′a kadar uzanan mezar taşları sayesinde bu mezarlığı diğerlerinden net bir şekilde ayrıbiliriz. 1787′ye kadar açık kalan Yahudi Mezarlığı bu listede adı geçen pek çok mezarlık daha açılmadan kapanmıştı. Bu mezarlık için bilinmesi gereken belki de en ilginç şey soykırım zamanında neredeyse bütün Yahudi Mezarlıkları tahrip edilmişken Hitler yalnızca bu mezarlığın kalmasını istemiştir.

10
Dünyanın En İlginç Mezarları

Capuchin Catacombs (İtalya): italya'nın Sicilya bölgesinde bulunan ve 16. yy'da kurulan kilisede bulunan rahipler 19.yüzyıla kadar görülmedik bir uygulama başlattılar. Ölülerin mumyalayarak bir kısmını raflara dizen rahipler bazılarını da duvarlara astı. Kasabanın önemli ve zengin insanlarının giysileri her yıl yenilenirken fakirlere dokunulmadı.

11
Dünyanın En İlginç Mezarları

Barış Vadisi (Irak): Dünyanın en büyük mezarlığının Irak'ta bulunduğunu pek az kişi bilir. Asırlar boyunca varlığını sürdüren El Necef şehri yakınındaki “Vadi El-Selam” (Barış Vadisi) mezarlığında 5 milyondan fazla kişinin mezarı bulunuyor. Yüzeyden 10 metre derinde ikinci ve üçüncü yer altı bölümleri var.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24 Kasım 2020 Salı 19:20:39