Dünyaca Ünlü Mona Lisa Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Mona Lisa tablosunun sahibi Da Vinci'nin, göz hastalığı (şaşılık) nedeniyle o muntazam perspektif ve üç boyutlu çizimleri ortaya koyduğu söyleniyor.

23.10.2018 10:21
1
Dünyaca Ünlü Mona Lisa Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Göz kayması diğer adıyla şaşılık yaşayanlar binoküler; yani her iki gözünü de birbirinden bağımsız kullanarak görebilme şansına sahip. Bu durumun da kişide görüş alanı ve derinlik hissini artırabileceği düşünülüyor. Da Vinci'de olduğu söylenen 10.3 derecelik göz kaymasının doktorlarca "orta dereceli bir kayma" şeklinde değerlendirilidğine dikkat çekilirken dergide "Ekzotropi'nin (dışa doğru göz kayması) varlığı, Da Vinci'nin tuval üzerinde olağanüstü alan yakalama yeteneğine katkıda bulunmuş olabilir" denildi. Da Vinci'nin sahip olduğu bu durumun "objelerin ve yüzlerin üç boyutlu kesinliğini ve dağ tablolarındaki alan derinliğinin gerilemesini tasvir etmek için" etkili olabileceği ifade ediliyor.

2
Dünyaca Ünlü Mona Lisa Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Araştırmanın sahibi Londra Şehir Üniversitesi'nde Profesör Christopher Tyler "Rembrandt'tan Picasso'ya birçok büyük ressamın şaşı olduğu düşünüldü ve görünüşe bakılırsa Da Vinci de onlardan biri. Dünyayı bir gözle görebilmek, resmedilen iki boyutlu kopya ile direk mukayeseye imkan tanıdığından şaşılığın koşulları bir ressam için oldukça uygun" yorumunu yaptı.

3

Mona Lisa Hakkında Bilinmeyenler...

Mona Lisa Hakkında Bilinmeyenler...

16. yüzyılda ressam Leonardo da Vinci'nin yağlı boya portresine konu edindiği o gizemli kadın hakkında birçok şey söylendi. İtalyan Kültür Mirası Komitesi ise eser için bir erkek ve bir kadının ünlü ressama modellik yapmış olabileceğini iddia etti. Bunların arasında en yaygını, modelin Floransalı bir ipek tüccarının eşi Mona Lisa um Lisa del Giocondo olduğuydu.

4
Dünyaca Ünlü Mona Lisa Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

16. yüzyılın sonuna kadar Fransız krallarının kişisel sanat kolleksiyonları arasında yer alan tablo, Fransız Devrimi'nden sonra, Napolyon Bonapart'ın yatak odasının duvarında yerini buldu.1815'ten itibaren Louvre Sarayı'nda kamuya açıldı. Tablo için birçok şiir ve mektup yazılmış ve müzeye bunların saklanabilmesi için özel bir posta kutusu yerleştirilmiş.

5
Dünyaca Ünlü Mona Lisa Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Uzun süredir Madrid'deki Prado Müzesi'nde sergilenen Mona Lisa tablosunun, orijinaliyle aynı anda yapılmış olduğu ikizi ilk kez 2012 yılında ortaya çıktı. Restorasyon çalışmalarıyla tablonun ikiziyle aynı arka plan manzarası ve düzeltmelerini ortaya çıkardı. Bu durum iki eserin aynı anda yapılmış olduğunu ve ressamının da muhtemelen Leonardo da Vinci'nin öğrencilerinden Francesco Melzi olduğunu gösteriyor.

6
Dünyaca Ünlü Mona Lisa Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Mona Lisa tablosu aslında kaybolana kadar meşhur değildi. Paris'te yaşayan bir İtalyan, tabloyu 1911 yılında çalarak onu ülkesine götürmeyi planladı. Polis adamı bulup yakalayana kadar tablo kayıptı. Resmin Paris'e geri dönmesiyle Louvre Müzesi ziyaretçi akınına uğradı.

7
Dünyaca Ünlü Mona Lisa Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Mona Lisa her ne kadar masum bir tablo gibi görünse de birçok duyguyu harekete geçiriyor ve sadece olumlu duygular değil. 1956 yılında tablo iki kez saldırıya uğradı. Bir kişi resme asit fışkırtarak zarar verirken, Bolivyalı bir turist de tabloya taş attı. O zamandan bu yana Mona Lisa kurşun geçirmez bir camın arkasında korunuyor. Bu önlem 2009 yılında resme kahve kupası atan bir kişiye karşı etkili oldu.

8

Sfumato Tekniği

Sfumato Tekniği

Şu ana kadar sayısız bilim insanı ve sanat tarihçisi resmi inceleyerek ilginç bulgular elde etti. Mona Lisa'nın esrarengiz gülümsemesinin ardındaki gizem 2008'de çözüldü. Sfumato efekti adı verilen teknikte da Vinci resmi birkaç ince katman halinde boyuyor ve böylece renkler iç içe geçip bulanık bir hal alıyor. Böylece özellikle yüz hatlarına zengin ancak kestirmesi zor bir hava katıyor.

9
Dünyaca Ünlü Mona Lisa Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Mona Lisa tablosu sayısız sanatçıyı çeşitli versiyonlarını yapmaya teşvik etti. 20. yüzyılın bir medya sembolü olarak, kendine birçok alanda yer buldu. Bob Dylan bir keresinde tablo hakkında "Mona Lisa'nın sefil bir yaşam yolu olmalı, gülümsemesinden de bunu anlarsın" demişti.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23 Eylül 2020 Çarşamba 20:39:14