Dünyaca Ünlü İsmi Tekrar Canlandırdılar

Yüz yapılandırma ile iskelet kalıntılarından üç boyutlu yüzler yaratılabiliyor.

30.05.2013 08:18
1
Dünyaca Ünlü İsmi Tekrar Canlandırdılar

Yüz yapılandırma ile iskelet kalıntılarından üç boyutlu yüzler yaratılabiliyor. Buna bilim, sanat ve tarih ortaklık ediyor. İşte bu canlandırmaların en güzel örnekleri:

2
Dünyaca Ünlü İsmi Tekrar Canlandırdılar

III. Richard: Kısa bir süre önce, III. Richard'ın iskeleti İngiltere'de bir otoparkın altında bulunmuştu. 1485 yılında savaşta hayatını kaybeden III. Richard'ın cesedi bu alana gömülmüştü. Canlandırılan yüz 32 yaşında, genç ve narin bir yüzü yansıtıyor. Shakespeare tarafından yaratılan çocuk katili profilinden uzak duruyor. Bilinen tek şey ise kralın gerçekten de kamburu olabileceği.

3
Dünyaca Ünlü İsmi Tekrar Canlandırdılar

Tutankamon: Sadece 19 yıl yaşayan ve " Çocuk Kral" lakabı ile bilinen kral Tutankamon, üç boyutlu yapılan heykele göre yüksek bir çeneye, ince bir burna ve küçük dişlere sahip. Garip bir yapıya sahip olan kafası muhtemelen babası Akhenaton'dan kalan bir genetik miras. Ayrıca Tut'un iskeletinde kırık bir bacak vardı, bu da onun bir attan düşerek ölmüş olabileceğini gösteriyor.

4
Dünyaca Ünlü İsmi Tekrar Canlandırdılar

Nicolaus Copernicus: Güneşin dünyanın etrafında döndüğü fikrine karşı çıkan Nicolaus Copernicus, 1543 yılında 70 yaşında hayatını kaybetti. Yakın zamanda iskeleti Polonya'da bir kilisede bulunduğunda ve kitaplarında bulunan saçlarıyla yapılan DNA testi ile kimliği kanıtlandığında Polonyalı polisler tarafından bu portresi çıkarıldı.

5
Dünyaca Ünlü İsmi Tekrar Canlandırdılar

Johann Sebastian Bach: Bach'ın büstü yıllarca piyanoların üzerlerini süslemiştir, ama o hayatında sadece bir kere büst için poz verdi. Kafatasının bronz bir modelinden yapılan bu canlandırma ise onun tam bir yüz profilini çıkarıyor. Aynı kalın boyun ve kalın kaşlar duruyor fakat bakışlarda biraz ruh eksikliği mevcut.

6
Dünyaca Ünlü İsmi Tekrar Canlandırdılar

Shakespeare: Shakespeare'in yüzü hakkında hiçbir şey bilinmiyor. Öyle ki bazı insanlar eserlerinin kendisi tarafından yazıldığına bile inanmıyor. Dolayısıyla Almanya'da öldükten sonra yapılan bir maskenin üzerinden yapılan bu canlandırma gerçeği yansıtmıyor olabilir. Fakat eğer o ise hüzünlü çünkü yüz kanserli ve ruhsuz bir yüzü yansıtıyor.

7
Dünyaca Ünlü İsmi Tekrar Canlandırdılar

Dante: Çoğu zaman eserlerinde günahın çirkinliğini işlemiştir ve yazılara göre sivri çenesi, şekilsiz gözleri ve büyük kancalı burnuyla kendisi de biraz çirkinliği yansıtıyor. Fakat bu canlandırma onun abartıldığı kadar da çirkin olmadığını gösteriyor. Daha çok karakterli bir yüz ortaya çıkmış.

8
Dünyaca Ünlü İsmi Tekrar Canlandırdılar

IV. Henry: Fransa kralı IV. Henry'nin kafa mumyası Fransız devriminde kaybolmuştu fakat geçtiğimiz günlerde bir memurun bodrumundan çıktı. Kral kendi devrinde Katolikler dışında herkes tarafından sevilirdi ki Katolikler tarafından öldürüldü. Yüz canlandırmasından 56 yaşına göre daha yaşlı gibi görünen bir sima ortaya çıkıyor fakat gözlerinde bir enerji görülebiliyor. Modelin yansıtmadığı şey ise kralın ne kadar kötü koktuğu.

9
Dünyaca Ünlü İsmi Tekrar Canlandırdılar

Cleopatra'nın kardeşi: Cleopatra, Arsinoe'den o kadar nefret ediyordu ki onu Artemis tapınağından çıkarttırıp öldürttü. Araştırmacılar geçenlerde çeşitli verilerin ışığında onun mezarını bulduklarını söylüyorlar. Ortaya çıkan yüz canlandırması ise Avrupa ve Afrika karışımı genç bir kız yüzü ortaya çıkarıyor. Kleopatra'nın kalıntıları kayıp olduğundan onun neye benzediğini belki de en iyi bu yüz yansıtıyor.

10
Dünyaca Ünlü İsmi Tekrar Canlandırdılar

Santa Claus: Aziz Nicholas'ın yani Santa Claus ya da diğer adıyla Noel Baba'nın kalıntıları 1087'de Türkiye'den çalındığından beri İtalya'da bir kilisede saklanıyordu. Vücudu yeniden canlandırıldığında ortaya küçük bir gövde fakat iri ve kaslı bir kafa ortaya çıktı. Ayrıca kalıntılarda kırık bir burnu vardı.

11
Dünyaca Ünlü İsmi Tekrar Canlandırdılar

Kraliçe Nefertiti: Bu yüzün Kraliçe Nefertiti'ye ait olduğu kesin değil fakat araştırmacı Joann Fletcher bulduğu mühürlü mezardaki verilere dayanarak o olduğunu iddia ediyor. İki İngiliz bilim adamı kalıntılardan bu yüzü ortaya çıkardı. Nefertiti büstü ile paralellik gösteren yüz, güzel kemikleri, dolgun dudakları ile güzel bir kadına ait olduğunu kanıtlıyor.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21 Ekim 2020 Çarşamba 00:08:18