Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

12.09.2010 22:44
1
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

Türkiye'deki Referandum dünya basınında çok büyük yankı buldu. BBC'den Al Jazeera'ye, Fransız Le Figaro'dan İspanyol El Mundo'ya, The New York Times'tan Fox News'e kadar Dünya'nın bütün saygın haber kaynakları referandum sonucunu haber sitelerinin manşetinden verdi ve neredeyse bütün ayrıntıları ziyaretçilerine açıkladı. Sonucu genel olarak hükümetin zaferi olarak yazan dünya basını, yeni maddelerin Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne yaklaştırdığı konusunda hemfikir.

2
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

CNN: Dünya'nın en ünlü haber ajanslarından CNN, Türkiye'deki referandum sonucunu ana sayfasından verdi. Referandum sonucunu “Erdoğan'ın zaferi” başlığıyla veren CNN, referandumun öncesine, sonrasına, Başbakan'ın konuşmasına ve diğer bütün gelişmelerin ayrıntılarına geniş yer verdi. Yukarıdaki resim, CNN'nin sana sayfasındaki nadir büyük resimli haberlerin en başındaydı.

3
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

BBC: Türkiye referandumunu yine manşetinden veren başka bir dünyaca ünlü ajans ise BBC oldu. BBC başlığını ise “Türkiye yeni bir yapılanmaya gitti” şeklinde verdi. CNN gibi referandumun tüm ayrıntılarına odaklanan BBC, çoğunluk olarak referandumun 1980 darbe ana yasasına karşı yapıldığına ve Türkiye'yi Avrupa Standartlarına taşımaya yönelik olduğuna vurgu yaptı. BBC haberden ayrı olarak bir de video yayınladı. Büyük boyutlu olmasa da BBC de ana sayfasının en başında yukarıdaki resmi kullandı.

4
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

Reuters: Dünya'ca ünlü haber ajanslarının başında gelenlerden biri olan Reuters da referandum sonucunu manşetten verdi. Reuters'in başlığı ise “Erdoğan Türkiye'si referandum zaferiyle reform yaptı” oldu. Haberinde ilginç şekilde Kenan Evren'in oy kullanırken çekilmiş fotoğrafını -yukarıda- yayınlayan Reuters, çoğunluk olarak Tayyip Erdoğan'ın konuşmasına ve Türkiye'nin Avrupa birliği standartlarına yükselme mücadelesine ağırlık verdi. Reuters haberden ayrıca bir de videoya yer verdi.

5
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

Al Jazeera (El Cezire): Türkiye referandumuna en çok önem verenlerden biri Al Jazeera oldu. Referandumu daha başlamadan manşetine koyan Al Jazeera, sonucu da en “tarafsız” şekilde veren kaynak oldu. Al Jazeera haberine: “Türkiye evet dedi” başlığını attı. Sitesinde, videolu -yukarıdaki resim- dahil birkaç farklı haber yapan Al Jazeera, yeni maddelerin orduyu kısıtlayacağına, yargı sistemini değiştireceğine ve Türkiye'yi Avrupa Birliği yolunda yeni bir sürece sokacağına vurgu yaptı.

6
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

Fox News: Referandum haberini en ilginç şekilde veren haber kaynaklarından bir tanesi Fox News oldu; çünkü referandum hakkında birkaç farklı haber yapan Fox News, Türkiye'de gerçekleşen Anayasa değişikliklerini en ayrıntılı şekilde verdi. Haberlerinde fotoğraf kullanmayan Fox News, haberlerini kısa kısa metinler şeklinde yaptı.

7
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

New York Times: Dünya'nın en ünlü gazetelerinden biri olan Amerika'lı The New York Times, haber ajansı Reuters'ten aldığı haberi değiştirmeden yayınladı, Reuters'in başlığı “Erdoğan Türkiye'si referandum zaferiyle reform yaptı” şeklindeydi. New York Times, Reuters'in aksine Kenan Evren'in fotoğrafını yayınlamadı.

8
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

The Wall Street Journal: Amerika'lı bir başka dünyaca ünlü gazete The Wall Street Journal ise birkaç farklı haberle sitesine taşıdığı 2010 Referandumu ile alakalı belki de “hayır cephesine” en yakın yorumu yaptı. Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının bir kısmını yayınlayan Wall Street Journal, Türkiye'nin İslam merkezli bir devlet olmaya yaklaştığını yazdı. Wall Street Journal'ın haberlerinden bir tanesinin başlığı “Türkiye'nin referandum sonucundan çıkan kaygıları” şeklindeydi...

9
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

Le Figaro & Le Monde: Fransa'nın dünyada en ünlü haber kaynakları Le Figaro ve Le Monde ise sitelerinde hemen hemen benzer içerikli iki haber yayınladı; ancak Le Monde farklı olarak referandumun “Evet” ve “Hayır” kampanyalarıyla ilgili fotoğraflarını yayınlayarak, bir de Fransız gazetecinin konuyla ilgili görüşlerini ses kaydı şeklinde verdi sitesinde. Le Figaro Türkiye'nin hukuk yapısının değişmesini ayrı bir başlık olarak yayınladı.

10
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

El Mundo: İspanyol El Mundo'nun sitesinin en başında bir tek fotoğraflı manşet var, 12 Eylül gecesi o fotoğraf Türkiye Referandum'uyla ilgiliydi. Haberini uzun bir metinle veren El Mundo, Türkiye'nin illeri ve “İstanbul / Fatih” gibi marjinal ilçelerinin sonuçları, yeni anayasa maddelerinin ne getireceği ve hukukla ilgili maddenin ne değiştireceği gibi bir çok ayrıntıyı açıkladı. -El Mundo, sitesinin ana sayfasının en başında yukarıdaki fotoğrafı kullandı.

11
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

Ria Novosti: Rus haber ajansı Ria Novosti de, manşetten olmasa da Referanduma sitesinde geniş yer verdi. Halkın Erdoğan'ın reform paketine destek verdiğini belirten kaynak: "Temmuz 2011'de yapılacak parlamento seçimleri öncesi yapılan referandum büyük stratejik önem arz edecek" tespitinde bulundu. Ria Novosti, paket reddedilmiş olsaydı Erdoğan kabinesinin pozisyonunun zayıflayacağını savundu.

12
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

De Volkskrant: Hollandalı gazete De Volkskrant, "Evet" sonucuyla ilgili şunları yazdı: "Muhalefet son haftalarda anayasa değişikliklerine karşı şiddetli kampanyalar yaptı. Ana muhalefet partisi CHP, Erdoğan'ın bir manevra gücüyle yargıyı kontrol altına almak istediğini iddia ediyor. Fakat Erdoğan için sonuç büyük bir zafer. Referanduma katılım oranı yüksek oldu. Seçmenlerin yüzde 77'si sandığa oy kullanmak için gitti. Ancak Türkiye'nin güneydoğusundaki birçok ilde katılım çok düşüktü."

13
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

De Telegraaf: Bir başka Hollanda gazetesi De Telegraaf'ın ise yorumu şu şekilde: "Referandumda yüzde 58 çoğunluk, yargıç ve asker gücünü azaltmak için, yüzde 42 ise askeri diktatörlüğü savunmaktan yana oy kullandı. Bu sonuç, MHP açısından büyük bir hayalkırıklığı oldu. Hollandalı Türkler de gümrük kapılarında oy verdi. Hiç de azımsanacak sayıda değillerdi."

14
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

The Guardian: Referandum sonucunu geç de olsa sitesinin en üstünden veren ingiliz The Guardian, "Türkiye, Çığır Açan Bir Dönüşümün Eşiğine Geldi" başlığını kullandı. Kılıçdaroğlu'nun oy kullanamamasını 'küçük düşürücü' olarak niteleyen The Guardian'da, "Referandum sonuçları CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu için kişisel bir yenilgi oldu. Daha da küçük düşürücü olanı da, Kılıçdaroğu'nun Oyunu kullanamamasıydı" ifadeleri yer aldı. -The Guardian yukarıdaki resmi kullandı-

15
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

Deutsche Welle: Referandumu sitesinin manşetinden veren Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle de "Sandıktan evet çıktı" başlıklı haberinde "Türk seçmen, yüzde 58'le anayasa reformunu onayladı. Hayır oylarının oranı yüzde 42'de kaldı. Başbakan Erdoğan darbeci anlayışın kaybettiğini söyledi. Güneydoğu illerinde boykot çağrısı destek buldu. Akdeniz ve Ege'nin sahil kentlerinde sandıktan ağırlıkla 'Hayır' çıktı" yorumunu yaptı. Deutsche Welle, sayfasının en başında yukarıdaki fotoğrafı kullandı.

16
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

El Pais: İspanya'nın en büyük gazetesi El Pais, "Türkiye, Erdoğan'ı güçlendiren anayasal reformu onayladı" başlığıyla verdiği haberde "Seçmenlerin yüzde 58'i, yargıyı değiştiren, sivil haklarını güçlendiren ve ordunun imtiyazlarını azaltan yeni metne "evet' dedi" yorumunu yaptı. Gazete, internet sitesinde manşetten fotoğrafsız verdiği haberinin içeriğinde, yukarıdaki fotoğrafı kullandı.

17
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

The Daily Telegraph: Referandum sonuçlarını yorumlayan İngiliz Gazetesi The Daily Telegraph, Recep Tayyip Erdoğan'ın Liderliğindeki iktidar partisinin oylamadan zaferle ayrıldığını; ancak bazı kesimlerin rejimin tehlikeye girebileceği yönünde kuşkuları olduğunu aktardı. Hazırlayan: Bilal TEYMUR.

18
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'nın abonelerine geçtiği referandum haberi, Çin'in basınında geniş yer buldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın referandum sonrası, halkın yüzde 58'inin ''Evet'' yüzde 42'sinin ''Hayır'' oyu kullandığı açıklamasına ve burada verdiği mesajlara yer veren Çin medyası, Erdoğan'ın yeni bir anayasa hazırlıklarına başlayacağı söylemine değindi.

19
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

Los Angeles Times'da Borzou Daragahi imzalı yazıda da referandumla Başbakan Erdoğan'ın büyük bir zafer kazandığı ifade edildi. Yazıda, referandum sonuçlarının Erdoğan için gelecek yılki seçime yönelik itici güç olacağı yorumunda bulunuldu.

20
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

Washington Post'un internet sitesindeki haberinde de ''referandumdan 'evet' oyu çıkmasıyla Türk halkının askeri dönemin kanunlarını reddettiği'' belirtildi.

21
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

Corriere della Sera gazetesi internet sayfasında, "Türkiye: Anayasa reformuna Evet" başlığıyla duyurulan haberde, "En önemli kanun değişikliğinde kadın, çocuk, engelli ve yaşlılara yönelik pozitif ayrımcılık var" altbaşlığı kullanıldı. Haberde ayrıca, "Türk seçmenler AKP'nin teklif ettiği, Anayasanın 26 maddesindeki değişikliği onayladı" ifadesi kullanıldı.

22
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

La Repubblica gazetesi internet sayfasında ise, "Türkiye'deki referandumu Evet yendi. Anayasa reformlarının önü açıldı" başlığı altında, "Askeriyenin gücü değişecek. Askerler sivil yargılanacak. Yargı değişecek" ifadesinin yanında, "Referanduma Evet diyerek Türkler daha demokrat bir ülke olmayı seçti" iddiası yeraldı.

23
Dünya Basını Türkiye'yi Yazıyor

İsveç gazeteleri, Avrupa Birliği yetkililerinin seçim değerlendirmelerini aktararak, Türkiye'deki referandumda 'Evet' çıkmasını AB yolunda doğru bir adım olarak değerlendirdi. İsveç'in çok satan gazetelerinden Aftonbladet, "Türkiye, anayasanın değiştirilmesine 'Evet' dedi" başlığıyla verdiği haberde, Türkiye'nin yüzde 58'inin referandumda 'evet' dediğini belirterek, "Bu sonuç, AB'nin ve Türk hükümetinin umut ettiği sonuçlardı." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25 Ekim 2020 Pazar 11:11:59