Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Dehşete Düşüren Deney

Cambridge Üniversitesi, evrim teorisinin öncüsü Charles Darwin'in "akşam yemeği aktivitelerinden" birini inceledi.

24.09.2013 23:10
1
Dehşete Düşüren Deney

İngiltere'nin dünyaca ünlü Cambridge Üniversitesi, evrim teorisinin öncüsü Charles Darwin'in "akşam yemeği aktivitelerinden" birini inceledi.

2
Dehşete Düşüren Deney

Yüzü şekilden şekle giren bir adamın fotoğraflarını misafirlerine gösteren Darwin, bu ifadeleri tanımlamalarını istiyordu. Evrim teorisinin babası böylece yüz ifadelerinin evrensel olup olmadığını belirlemeye çalışıyordu.

3
Dehşete Düşüren Deney

Fransız nörolog Duchenne de Boulogne'un çektiği fotoğraflarda, yüzündeki çeşitli kasları ufak miktarda elektrikle uyarılan bir erkek görülüyor. Darwin'in arkadaşları bu ifadenin ''kederlenerek ağlamak'' olduğunu söylüyordu. Ancak günümüz insanları bu ifadeyi ''kafası karışmış.'' olarak tanımladı.

4
Dehşete Düşüren Deney

Boyun deri kası ile çenenin ön kısmının uyarıldığı bu ifadeyi Darwin “korku” olarak tanımladı. Bugün fotoğrafa bakanlar ise “korkmuş veya şaşırmış ve korkmuş” birini gördüklerini söylediler.

5
Dehşete Düşüren Deney

Bu fotoğrafta da “corrugator supercilii” adı verilen, kaşların altında bulunan kaslar uyarılarak, ''acı çekme'' ifadesi yaratılmaya çalışılıyor. Modern insanlar bu ifadenin “üzgün, endişeli ve ümitsiz birine ait olduğunu söyledi.

6
Dehşete Düşüren Deney

Darwin'in “acı çekmek, işkence görmek ve korkmak” olarak tanımladığı ifadelere günümüz insanları “kızgın/şok olmuş” dediler.

7
Dehşete Düşüren Deney

Fotoğraftaki adamın “korkmuş ve acı çeker.” şekilde göründüğünü söyleyen Darwin'e karşılık, modern gözler bu ifadeyi “korkmuş ya da şok olmuş” olarak değerlendirdi.

8
Dehşete Düşüren Deney

Darwin bu ifade için “kahkaha” derken, günümüz insanları bunu “mutluluk” olarak tanımladı.

9
Dehşete Düşüren Deney

Fotoğraf deneyini yapan Duchenne de Boulogne adamın kaşlarını kaldırıyor. Hem Darwin hem de modern insanlar bu ifadeyi ''şaşırmış'' olarak tanımladı.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23 Eylül 2020 Çarşamba 20:13:35