Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Cezaevinden Liderliğe...

24.05.2010 15:29
1
Cezaevinden Liderliğe...

Bu liderleri diğerlerinden ayıran çok önemli ortak bir özellikleri var. Halkları adına büyük mücadeleler veren bu liderler, cezaevlerinde yıllarca acı çektikten sonra direnişi kazandı ve ülkelerinin başına geçmeyi başardı.

2
Cezaevinden Liderliğe...

Nelson Mandela - Güney Afrika'da vatan hainliğiyle yargılandı, hapse atıldı. Tam 27 hapis yatarak bu alandaki rekoru elinde bulunduran Mandela daha sonra "Devlet Kahramanı" olup devlet başkanlığı koltuğuna oturdu.

3
Cezaevinden Liderliğe...

Güney Afrikalı siyaset adamı Nelson Mandela (1918), ülkesinde ırk ayrımına karşı uzun yıllar mücadele etti. 1962'de, Beyaz Yönetim tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

4
Cezaevinden Liderliğe...

En güzel yıllarını cezaevinde, işkenceler içinde geçiren Mandela, 11 Şubat 1990'da Cape Town'daki cezaevinden çıkarak, 28 yıl sonra özgürlüğüne kavuştu.

5
Cezaevinden Liderliğe...

Mandela'nın başında bulunduğu Afrika Ulusal Kongresi'nin ırk ayrımına karşı uzun yıllar süren mücadelesi, 1992'de sonucunu verdi; siyahlara eşit vatandaşlık hakkı tanıyan anayasa değişikliği halkoylamasıyla kabul edildi.

6
Cezaevinden Liderliğe...

Mandela, 10 Mayıs 1994'de Güney Afrika'nın ilk siyah devlet Başkanı oldu.

7
Cezaevinden Liderliğe...

Yaser Arafat - Senelerce, Filistin Kurtulu Örgtününü bölücü terör başkanı olarak ilan edildi tüm ülkelerden kovuldu, kaçak yaşadı ve sonuçta yine "Devlet Kahramanı" olup bünlerde bağımsızlığının muhasebesi yapılan "Filistin Devlet'ine başkan oldu.

8
Cezaevinden Liderliğe...

Filistin davasına adayan ve Filistin'i geri almak için arkadaşları ile birlikte 1958′de El Fetih'i kuran Arafat, 1967 yılındaki Arap-İsrail Savaşı'na fiilen katılmış ve savaş sonrasında liderlikten öteye bir efsane olmuştur.

9
Cezaevinden Liderliğe...

1987′de, Filistinlilerin direnişini sokağa dökerek İntifada, yani “direniş” hareketini başlatmış ve bu hareketin en sıcak günlerinde, tarihi bir adım atarak 1988′de Filistin Devleti'nin kurulduğunu ilan etmiştir.

10
Cezaevinden Liderliğe...

2004 yılının sonlarında Ramallah'da bulunan binalarda iki yılı aşkın bir süredir İsrail Ordusu tarafından zorla ev hapsinde tutulmaktayken Arafat hastalandı ve komaya girdi. Arafat 11 Kasım 2004'te 75 yaşında öldü. Ölümünün İsrail'in zehirlemesi ile olduğu iddialar arasında.

11
Cezaevinden Liderliğe...

Mahatma Gandhi 1942'de İngiliz sömürüsü altındaki Hindistan'da Britanyalılara açık çağrıda bulunarak Hindistan'ı terketmelerini istedi. Hem Güney Afrika hem de Hindistan'da bir çok kere hapsedildi.

12
Cezaevinden Liderliğe...

Gandi, 1915'te Güney Afrika'daki hak mücadelesini Hindistan'a taşıdı. Polis tarafından huzursuzluk yaratma nedeniyle tutuklanıp eyaleti terketmesi istendiğinde ülkede ayaklanmalar başgösterdi. Yüzbinlerce insan hapishane, karakol ve mahkemelerin önünde protesto gösterilerinde bulunarak Gandi'nin salınmasını istedi. Mahkeme isteksizce Gandi'yi salmak zorunda kaldı.

13
Cezaevinden Liderliğe...

30 Ocak 1948'de, Yeni Delhi'de bulunan Birla Bhavan 'ın (Birla Evi) bahçesinde gece yürüyüşünü yaparken vuruldu ve öldü.

14
Cezaevinden Liderliğe...

Şanana Guzmao - Endonezya-Doğu Timor adasında azınlık olan Portekiz asıllı halkın bölücü başı olarak ilan edildi, yakalanıp hapse atıldı, senelerden sonra hapisten çıkartıldıktan sonra Doğu Timor'un devlet başkanı oldu.

15
Cezaevinden Liderliğe...

Guzmao, Doğu Timor'da Silahlı ayaklanmanın bir önderi olarak işgalciler tarafından yakalandı ve ömür boyu hapse mahkum edildi. Ancak zamanı gelince, muhatap alınarak kendisiyle görüşmeler yapıldı; ev hapsine çıkarıldı ve sonra da serbest bırakıldı.

16
Cezaevinden Liderliğe...

O, daha o zamanlar köyüne yerleşip, sıradan bir hayat yaşamak istiyordu; ancak halkı bırakmadı, devlet başkanı oldu.

17
Cezaevinden Liderliğe...

Yaşadıklarından dolayı O'na 'Uzak Doğu'nun Mandela'sı dendi. Gerçekten de onun izinden gidip, ikinci kez devlet başkanlığı koltuğunda oturmak istemedi. Şimdi iktidarı sessizce bir başka yoldaşına devretmeye hazırlanıyor.

18
Cezaevinden Liderliğe...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan- Ziya Gökalp'in bir şiirini okuduğu için 10 ay hapis cezasına çarptırılan Erdoğan, 4.5 yıl sürdürdüğü İstanbul Belediye Başkanlığını bırakarak 26 Mart 1999 günü Pınarhisar Cezaevine girdi. Erdoğan 2001'deki seçimlerden bir süre sonra ise Başbakan oldu.

19
Cezaevinden Liderliğe...

12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra 1983 yılında kurulan Refah Partisi ile siyasi hayatı tekrar başlayan Erdoğan, Refah'ın kapatılmasıyla 2001'de AK Parti'yi kurdu.

20
Cezaevinden Liderliğe...

AK Parti, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde %34.29 oy alarak birinci oldu ve Erdoğan da genel başkan seçildi ve böylece başbakanlığa giden yol açılmış oldu. Erdoğan hala başbakan.

21
Cezaevinden Liderliğe...

Fidel Castro- 1953 başlarında Batista diktatörlüğünü yıkmak amacıyla küçük bir grup oluşturan Castro, 26 Temmuz'da Santiago'daki Moncada Kışlasına 125 arkadaşıyla birlikte bir baskın düzenledi ama başarısızlığa uğrayarak tutuklandı.

22
Cezaevinden Liderliğe...

Giderek siyasi desteğini yitiren ve bir dizi askerî yenilgiye uğrayan Batista, 31 Aralık 1958'de Dominik Cumhuriyeti'ne kaçtı. Castro 1959'un ilk günlerinde Havana'ya girdi ve ülkesine başbakan oldu. Sonraki yıllarda Castro yarım asıra varan bir liderlik yaptı.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25 Kasım 2020 Çarşamba 05:58:52