Foto Galeri Foto Galeriler Resimler

Turistlerin ulu orta yabancılarla ilişkiye girdiği koskoca ada yok olmaya başladı

İspanya'nın Gran Canaria adasındaki Dunas de Maspalomas adası geçtiğimiz günlerde yapılan ve CNN Travel'ın aktardığı bir araştırmaya göre turistlerin hareketli cinsel hayatı nedeniyle yok olmanın eşiğine geldiğine işaret ediyor.

29 Kasım 2021 Pazartesi
1

Turistlerin ulu orta yabancılarla ilişkiye girdiği koskoca ada yok olmaya başladı - Resim 1

Aşırı turizm genellikle tarihi şehirleri boğmakla, dünyanın önemli noktalarını çöplerle kaplamakla ve dünyanın dört bir yanındaki turistik noktalarda yerel yaşamı yok etmekle suçlanıyor.

2

Turistlerin ulu orta yabancılarla ilişkiye girdiği koskoca ada yok olmaya başladı - Resim 2

İspanya'ya bağlı Büyük Kanarya adasında bulunan Las Dunas De Maspalomas Özel Doğal Koruma Alanı, kıyıya kurumuş deniz fenerinin arkasında göz alabildiğine uzanan kum tepeleriyle biliniyor.

3

Turistlerin ulu orta yabancılarla ilişkiye girdiği koskoca ada yok olmaya başladı - Resim 3

1982'den beri yasal olarak korunan kumulları, Avrupa'da kalan son hareketli kumul sistemlerinden biridir ve Afrika ile Avrupa arasında göç eden kuşlar için dinlenme yeri sağlar. Ancak şimdi bu eşsiz kum tepeleri turistler için ilişki yapmak için mesken tuttukları yer.

4

Turistlerin ulu orta yabancılarla ilişkiye girdiği koskoca ada yok olmaya başladı - Resim 4

Journal of Environmental Management'ta yayımlanan bir makaleye göre, kumulların bir cinsel ilişki alanı olarak kullanmasının doğal etkileri üzerine yapılmış ilk araştırma.

5

Turistlerin ulu orta yabancılarla ilişkiye girdiği koskoca ada yok olmaya başladı - Resim 5

Saha çalışması Mayıs 2018'de gerçekleştirilen araştırmayı yürütenler, kumullar üzerinde 5763,85 metrekarelik alana yayılmış tam 298 "cinsel ilişki noktasını" kayıt altına aldı. Bu seks noktalarının özellikle çalıların ve bitkilerin ve 'nebkha'ların yoğun olduğu alanlarda toplandığı belirtildi. Nebkha kumun bitkilerin etrafında toplanıp birikmesiyle oluşan kumullara deniyor.

6

Turistlerin ulu orta yabancılarla ilişkiye girdiği koskoca ada yok olmaya başladı - Resim 6

Turistler bu bitkileri ayaklarıyla eziyor hatta kökünden söküp atıyor, kumların yerlerini değiştiriyor. Kendi 'yuvalarını' oluşturup etrafını çiftle çeviren turistler bile var. Bu da yetmezmiş gibi sigara izmaritlerini, kullanılmış prezervatiflerini, tuvalet kağıtlarını, ıslak mendillerini ve teneke içecek kutularını da ortalığa atıp gidiyorlar.

7

Turistlerin ulu orta yabancılarla ilişkiye girdiği koskoca ada yok olmaya başladı - Resim 7

Uzmanlar turistlerin kumulları tuvalet gibi kullandığını belirterek "idrar ve dışkı noktaları" bulduklarını da ifade ediyor.

8

Turistlerin ulu orta yabancılarla ilişkiye girdiği koskoca ada yok olmaya başladı - Resim 8

Uzmanlar ayrıca daha gözden uzakta olan seks noktalarının daha sık kullanıldığını, bunun sonucunda buralarda çöp birikiminin de daha fazla olduğunu vurguluyor. Yetkililerin kumulların çeşitli noktalarına yerleştirdiği çöp torbalarının da dolu olduğu belirtiliyor.

9

Turistlerin ulu orta yabancılarla ilişkiye girdiği koskoca ada yok olmaya başladı - Resim 9

Tüm bu olumsuzluklara karşın yerel tatil köyü sahipleri kumulları korumak için harekete geçti. İspanya hükümetinin başlattığı MASDUNAS projesi kapsamında çok sayıda büyük temizleme operasyonu gerçekleştirdi.

10

Turistlerin ulu orta yabancılarla ilişkiye girdiği koskoca ada yok olmaya başladı - Resim 10

Bu operasyonlarda büyük miktarda atık madde ve ölü bitki kumullardan toplandı. Bazı tatil köyü sahipleri de kumullar üzerinde seks yapmanın olumsuz etkilerine dair misafirlerini uyarmaya başladı.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title