Bu nasıl güzellik! Hürrem Sultan'ın torunu olan 10 Osmanlı prensesi

Osmanlı İmparatorluğu'nun şüphesiz en tanınan sultanlarından olan Hürrem Sultan'ın güzelliği de kişiliği de dillere destan. Peki asırlar sonra dahi adından söz ettiren Hürrem sultanın zarafetini torunlarına da aktardığını biliyor muydunuz? İşte birbirinden güzel 10 Osmanlı prensesi.

06.01.2021 13:37
1

Dürrüşehvar Sultan

Dürrüşehvar Sultan

26 Ocak 1914'te doğdu. 7 Şubat 2006'da vefat etti. Son Osmanlı halifesi II. Abdülmecid'in kızı ve Berar Prensi Navab Azam Şah'ın eşi. Babası Abdülmecid Efendi vefat ettiğinde Türkiye'ye geldi. Babasının Türkiye'de gömülmesi için devlet yetkilileriyle görüştü. Babasının naaşı 10 yıl Paris'te bir camide bekledi. İzin çıkmayınca babası Medine'de gömüldü.

2

Neslişah Sultan

Neslişah Sultan

Sultan Vahideddin ile Halife Abdülmecid'in torunu 1921'de Nişantaşı'nda bir konakta doğdu. 2 Nisan 2012'de vefat etti. Babası, son halife II. Abdülmecid'in oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi; annesi ise son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin'in kızı Sabiha Sultan'dır.

3

Mihrimah Sultan

Mihrimah Sultan

Sultan Reşad'ın torunu olan Mihrimah Sultan, hanedanın 'yeşil gözlü prensesi' olarak biliniyor. 1923'te babası Şehzade Ziyaeddin Efendi'nin Çamlıca'daki köşkünde doğdu ve 1 yaşında hanedanın diğer üyeleriyle birlikte sürgüne gönderildi. 2000 yılında Amman'da vefat etti.

4

Bala Sultan

 Bala Sultan

Tam adı Bala Hodo. 1955'te doğdu. Sultan Reşad'ın torunu Rukiye Sultan'ın torunu. İstanbul'da yaşıyor, çalışmıyor, evlenmedi, çocuğu yok.

5

Fazile İbrahim Sultan

Fazile İbrahim Sultan

Tam adı Fazile İbrahim Bernard. Sultan Vahdettin'in torunu. 1941 yılında doğdu. Aynı zamanda Mısır Prensi Mehmet Ali İbrahim'in kızı. Nişanlı olduğu Irak Kralı ile evlenmeden iki hafta önce darbe oldu ve nişanlısı öldürüldü. Şu an yaşamını Paris'te sürdürmektedir.

6

Kenize Murad

Kenize Murad

1940 yılında Paris'te doğdu. Anneannesi Hadice Sultan, Sultan V.Murad'ın kızıdır. Sonradan Türk vatandaşlığına geçerek ''Rajkumari Kenize de Kotwara'' olan adını Kenize Murad olarak değiştirmiştir.

7

Hanzade Özbaş

Hanzade Özbaş

Sultan Vahdeddin'in kızı Ulviye Sultan'ın torunu olan Hanzade Özbaş 1953'te dünyaya geldi. Okul yıllarında bir müsamerede büyük büyükannesi Hürrem Sultan'ı canlandırdı.

8

Ayşe Gülnev Sultan

Ayşe Gülnev Sultan

Tam adı Ayşe Gülnev Osmanoğlu Sutton. Sultan v.Murad'ın torunun torunu. 1971 İngiltere doğumlu. Tarih ve politika eğitimi almış. Türkçe biliyor ama iyi konuşamıyor.

9
Bu nasıl güzellik! Hürrem Sultan'ın torunu olan 10 Osmanlı prensesi

10

Lara Adra

Lara Adra

II. Abdülhamid'in torununun torununun kızı olan Lara Adra 1986'da Lübnan'da doğdu. Fransa'da eğitimini aldı ve şimdi Paris'te bir bankada çalışıyor. Türkçe bilmiyor.

11
Bu nasıl güzellik! Hürrem Sultan'ın torunu olan 10 Osmanlı prensesi

Yorumlar (35)
WOLF:ŞURAYA BAK JÖN TÜRKLER ANASINI BELLE Dİ ÜLKENİN OSMANLI HANEDANIN ÜYELERİNE BAK HEPSİ SÜRGÜNDE YAZIK TÜRKÇE BİLMİYOR ÇOĞU :
TEBAAÜL ALİ OSMAN:Asaletine kurban olduğum Osmanlı Hanedanlığının zarif ve güzel sultanlarına saygı ve hürmetlerimi arz ederim.
İYİ Kİ AKRABA DEGİLİM:Özür dilerim, 2 Neslişah Sultan olacak... Dün 3 numaraydi bugü 2 ye terfi etmis...
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 16 Ocak 2021 Cumartesi 03:54:15