Birinde para kullanmak diğerinde silahsız gezmek yasak! İşte dünyanın en geç keşfedilmiş yerleri

İnsanlık tarih boyunca bulunduğu yerle yetinmemiş ve yeni yerler keşfetmek için ellerindeki imkanlarla dünyaya açılmış. Etiyopya'dan başlyan yolculuk binlerce yıl sürmüş Afrika'dan Orta Doğu'ya oradan Asya ve Avrupa'ya daha sonrasında da dünyanın geri kalanına ulaşılmış. İşte insanlığın bu yolculuğunda en geç keşfettiği muhteşem yerler.

11.03.2020 16:49
1

İzlanda

İzlanda

Günümüzde dünyanın en müreffeh ülkelerinden biri olarak kabul edilen İzlanda 874 yılında Viking denizcileri tarafından keşfedildi. Bu tarihten öncesinde adada insana dair herhangi bir ize rastlanmamıştır. Ülke, huhteşem doğası ve kuzey ışıkları ile keşfedildiği günden itibaren insanların görmek için can attığı yerler arasında yerini aldı.

2

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda

Dünyanın öbür ucunda bulunan Yeni Zelanda, meraklı denizciler tarafından 1250 yılında keşfedildi. Adanın batılılar tarafından keşfiyse 18. yüzyılın sonlarında gerçekleşti.

3

Azor Adaları

Azor Adaları

Atlas Okyanusu'nun ortasında yer alan bu doğa harikası adalar Portekizli denizciler tarafından 1439 yılında keşfedildi. Sonrasında Azorlar, Portekizlilerin coğrafi keşifler yaparken önemli bir durağı haline gelecekti.

4

Svalbard

Svalbard

Norveç'e ait bu takım adalar dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yeri olarak kabul edilir. Svalbard'a ilk kez 1604 yılında Norveçli denizciler geldi. Ülkede silahsız dolaşmak yasak.

5

Bermuda

Bermuda

Civarında yaşanan uçak kazaları nedeniyle Bermuda Şeytan Üçgeni olarak anılan bölgeyi ilk kez 1609 yılında İngilizler buldu.

6

Mauritius

Mauritius

Hint Okyanusu'ndaki bu olağanüstü güzelliğe sahip ülkeyi Hollandalılar 1638 yılında keşfetti. O tarihe kadar bu adalar hakkında bir bilgi yoktu.

7

Falkland

Falkland

80'li yıllarda İngiltere ile Arjantin'i karşı karşıya getiren Falkland Adaları ilk olarak 1690 yılında keşfedildi. Penguenleri seviyorsanız eğer burada binlercesini bulmanız mümkün.

8

Tristan de Cunha

Tristan de Cunha

İngiliz toprağı olan Tristan de Cunha, dünyanın en izole yeri. Adaya en yakın kara parçası binlerce kilometre uzaklıkta. Atlas Okyanusu'nun güneyindeki bu yalnız ada 1642 yılında keşfedildi. Adanın en dikkat çekici yönü, burada yaşayanların para kullanmamaları.

9

Seyşeller

Seyşeller

Günümüzde özellikle balayı için sıklıkla tercih edilen rotalardan biri olan Seyşeller, 1770 yılında keşfedilebildi. O tarihten öncesinde Seyşellerde herhangi bir yerleşim izine rastlanmamaktadır. Ancak bu gözde tatil mekanı son dönemlerde korsanların insanları tehdit etmesinden dolayı popülerliğini kaybetti.

10

Antarktika

Antarktika

Dünyanın en güney ucunda bulunan Antarktika'yı ilk olarak 1820 yılında Rus denizciler keşfetti ama kıyıya çıkamadı. Bu soğuk kıtaya ilk ayak basanlar ise 1895 yılında Norveçliler oldu.

Yorumlar (4)
TARAFSIZ TARAFTAR ::Muhteşem yerler... Çok param ve imkânım olsa hiç düşünmeden giderim...!!!
SANSASYONELİST YORUMLAR:O bu şu değilde bence şu bu o
MALSİN:Malmisin
0 0
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22 Ekim 2020 Perşembe 20:32:54