Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Bir Derin Portre!

10.01.2009 14:06
1
Bir Derin Portre!

İbrahim Şahin'i Susurluk Davası'nda cezaevinde yatmaktan kurtaran hafıza kaybı raporunu veren Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu'nun Başkanı Nur Birgen'in daha önce meslekten men cezası aldığı ortaya çıktı...

2
Bir Derin Portre!

ESKİ özel harekatçı İbrahim Şahin, Susurluk Davası'nda yargılanmış, 6 yıl ağır hapis ve ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklanması cezalarına çarptırılmıştı. Ancak 8 Mart 2000'de Bursa-Yalova yolunda trafik kazası geçirerek ağır yaralanınca Şahin'de geçici hafıza kaybı oluştuğu ve karısıyla çocuklarının dahi isimlerini hatırlamadığı açıklandı.

3
Bir Derin Portre!

Bunun üzerine Adli Tıp Kurumu'na sevk edilen Şahin'in başkanlığını uzman doktor Nur Birgen'in yaptığı Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu'nun, 27 Haziran 2003 tarihli raporuyla sürekli hasta olduğu belirlendi. Kaza sonrası ortaya çıkan duyma sorunu ve beynindeki şikayetlerin sürdüğü, psikolojik sorunlar yaşadığı belirtilen Şahin'in kalan cezası dönemin Cumhurbaşkanı Sezer tarafından kaldırıldı.

4
Bir Derin Portre!

Nur Birgen, adı daha önce de medyanın gündemine sık sık gelen bir isim. Birgen, 1995'te Yeni Demokrasi Hareketi binasını işgal ettikleri için gözaltına alınan yedi gence, işkenceye uğradıkları halde ‘sağlam' raporu vermiş, bu nedenle meslekten 6 ay geçici olarak men cezası almıştı. Ancak Birgen'in bu olayla ilgili ceza alması beklenirken, ödül gibi sürpriz bir kararla Adli Tıp Beyoğlu Şube Müdürlüğü'nden Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu Başkanlığı'na atandı.

5
Bir Derin Portre!

Birgen'in adı daha sonra cezaevinde açlık grevi nedeniyle Wercnicke-Korsakof hastalığına yakalanan Aslıhan Gençay ile Bekir Balyemez'e önce “Cezaevinde iyileşemez”, sonra da “İyileşti, cezaevinde kalabilir” raporu verdiği için gündeme gelmişti. Türk Tabibler Birliği İstanbul Şubesi, bu olaylar nedeniyle Birgen'e Şubat 2005'te 1 ay meslekten men ve 300 milyon lira para cezası vermişti.

6
Bir Derin Portre!

Nur Birgen'in Nisan 2006'da hâkim ve savcıların işkenceye karşı eğitilmesi için düzenlenen AB destekli projenin başına atanması birçok çevreyi rahatsız etti. AB tarafından 3 milyon euro'luk maddi yardımla desteklenen projenin sorumlusu olunca, Türk Tabipler Birliği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı tepki göstererek projeden çekildi.

7
Bir Derin Portre!

Adı 'Derin Devlet' söylemleriyle sık sık gündeme gelen ve iki gün önce Ergenekon kapsamında gözaltına alınan İbrahim Şahin evinde ele geçirilen krokilerle bir anda olay adam oldu.

Hayatı didiklendiğinde gerçekten de olayların içinde yaşamış
"Derin adam"ın hayatını özetledik.

8
Bir Derin Portre!

1993 yılında Mehmet Ağar'ın emniyet genel müdürlüğü döneminde vekaleten Özel Harekât Daire Başkanlığı'na getirildi

9
Bir Derin Portre!

Susurluk skandalının ardından firari hükümlü Abdullah Çatlı ile yakın arkadaş olduğu ortaya çıktı.

10
Bir Derin Portre!

Ömer Lütfi Topal'ın öldürülmesi olayına adı karıştı. Hakkındaki adli soruşturma nedeniyle açığa alındı.

11
Bir Derin Portre!

Kendisinin de dahil olduğu 14 sanık hakkında çıkan 27 Ocak 1997 tarihli tutuklama kararından sonra firar etti.

12
Bir Derin Portre!

6 Mart 1997'de 'cürüm işlemek amacıyla silahlı teşekkül oluşturmak ile yakalama ve tevkif müzekkeresi bulunan kişiyi yetkili mercilere haber vermemek' suçundan haklarında dava açıldı.

13
Bir Derin Portre!

11 Mart 1997'de teslim oldu ve altı ay sonra tahliye edildi. Mart 1999'da, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne hibe edilen ve kaybolduğu öne sürülen silahlarla ilgili olarak 'görevi ihmal' iddiasıyla hakkında dava açıldı.

14
Bir Derin Portre!

28 Mart 2000'de Bursa-Yalova yolunda trafik kazası geçirerek ağır yaralandı.

15
Bir Derin Portre!

Susurluk Davası'nda eski MİT görevlisi Korkut Eken'le birlikte 6 yıl ağır hapis cezasına mahkum oldu. Sağlık sorunları sebebiyle cezası ertelendi.

16
Bir Derin Portre!

Avukatlarının talebi üzerine dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Şahin'in cezasını 2002 senesinde affetti

17
Bir Derin Portre!

Şahin cezaevinden çıktığında kendisini karşılayanlardan biri de Danıştay saldırısını azmettirmekle suçlanan Muzaffer Tekin'di Tekin, Tuzla Piyade Okulu'nda özel harekât eğitimi
verdiği Şahin'in, Susurluk'tan sonraki cezaevi ve hastane sürecinde yanında oldu.

18
Bir Derin Portre!

İbrahim Şahin de “Komutanım” dediği Tekin'in bu ‘dostluğunu'
unutmayarak Danıştay saldırısı ardından ‘bağlılığını' cep telefon mesajıyla şöyle bildirdi: “Danıştay olayları böyle bitmez komutanım. Bu şarkı böyle bitmez yeni (yazıdan aynen) sloğımız ‘Bu da bizim türkümüz Muzaffer Tekin gerçek liderimizdir' Saygılar komutanım.”

(Yeni Şafak'tan alıntı )

19
Bir Derin Portre!

Ergenekon” soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in evinde ele geçirilen krokilerdeki yerlerde bulunduğu iddia edilen lav silahları ile ilgili de “Böyle bir şey yapmam. Niye oraya gömeyim? Elmadağ'da daha ıssız yerler var, oraya gömerdim” dediği öne sürüldü.

20
Bir Derin Portre!

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24 Eylül 2020 Perşembe 05:53:29