Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

07.07.2008 09:20
1
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

ERGENEKON soruşturması nedeniyle dört gün gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakılan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Avrasya Televizyonu’nun (ART) ’Ankara Rüzgárı’ programında, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde 4 gün yaşadıklarını ve sorgusunun detaylarını anlattı. İşte, Balbay’ın yaklaşık üç saat süren programda anlattıklarının geniş özeti:

2
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

Gazeteci, soruşturma kapsamında tutuklu olan Vedat Yenerer’in internet sitesi bana ’Yılın Kuvvası’ ödülü verdi. ’Bana bu ödülü neden aldınız’ diye sordu, savcı. ’Herkesten ödül alır mısınız’ diye sordu. Delillerden biri buydu...

3
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

’Hurşit Tolon’la bağlantın var mı?’ diye sordu. Birinci Ordu Komutanı’yken, makamında ziyaret ettim. Ankara temsilcisi olarak ayda 10 kez bu tür ziyaretler yaparım. Tolon, bir sivil toplum platformunun başında. Yayınlayacakları ilanla ilgili görüşmesinde, ’Balbay bize yardımcı olur?’ diyor. Beni aradı, ’Ne kadar dedi?’ Ben, ’2.5 milyar’ demiştim... ’Biraz indirin’ demiştim, gazeteye. Yani, bir sivil toplum örgütü ilanının gazetede indirimli yayınlanması suçu...

4
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

'Herkes dökülüyor, 4. gün. Biri ’Doktora gideceğim’ dedi; biri için de sedye getirdiler. Sonra doktor yanımıza geldi. Herkesin tansiyonunu ölçtüler. ’Benim ki 14/8 çıkacak’ dedim. Öyle çıktı. Ben, ’Memleketin tansiyonunu da böyle ölçüyoruz’ dedim.

5
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

Gitmiştik, Şener Paşa’nın makamına. Konuştuk,Ülkeyi konuştuk. Levent Ersöz’le de görüşmüştüm. Makam odasında kamera varmış.. O gizli kayıt yapılmış. Savcılığa ulaşmış o kayıt.. Sanırım Şener Paşa’nın arşivinden çıkmış. 15 yıllık Ankara Temsilcisiyim. Herkesle görüştüm. ’Bu medya teslim oldu ne yapacağız. Ortalık çok gergin’ diyor Ersöz. ’Oyun sahası’ diye bir şey geçiyor. Savcı ’Nedir bu oyun sahası’ dedi. Ben bereket, gizli çekimde bile, ’Oyun sahası meclis’ demişim.

6
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

Bütün telefon görüşmelerimiz dinlenmiş. Yarı espri olarak Savcı, ’Bu faturaları kim ödüyor! Telefon görüşmeleriniz çok fazla’ dedi. Ben de, ’Burada kalmamın en iyisi, faturalarımızın düşecek olması’ dedim. Savcılar taraf değil. Önlerine gelen, benimle ilgili suçlamanın etrafı örük mü ona bakıyorlar? Ancak, ’Şöyle bir terör örgütü var, şu suçları işledi, şeması şuydu...’ Böyle bir şey gösterilmedi. Peki beni neden suçluyorsunuz...

7
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

Savcı, ’Mustafa Özbek’i nereden tanıyorsunuz?’ diye sordu; ’Türkiyem Topluluğu nedir?’ Türkiye Topluluğu kendisini kamuoyuna açıklamış, ’Özbek, Türkiye’de bugün 200 bin üyeli bir sendikanın genel başkanı. Gidişattan kaygısı var.. Ve siyasal olarak ne yapabiliriz ona bakıyor’ dedim. ’Ama odanızda Türkiyem davetiyesi bulunmuş’ dedi. Evet! Adı üzerinde davetiye, yoksa ’Darbe yapacağız bu da davetiyesi’, değil ki bu...

8
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

Sonra Mehmet Haberal’ın arayışlarına geldi sıra. Gölbaşı Toplantıları’nı sordular. Haberal’ın kurduğu bir örgüt varmış. Kamuran İnan, yanılmıyorsam bu yılın Ocak ayında, ’Şu tarihte bir toplantı yapacağız, siz de gelin’ diyor. Ben de, arayışlar nedir onu da görmüş oluruz diye gittim. Davetli olmanız da yeterli onlar için. ’Sayın Balbay, bu kadar farklı kesimlerden insanları hangi güç bir araya getiriyor’ diye sordu. ’Sayın savcı, ortak kaygıda olan insanlar’ dedim.

9
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

Gözaltına alınmam, örgüt üyeliği ve darbecilik. ’Bir belge daha göstereceğiz’ dediler. ’Neyle ilgili’ dedim; ’Sezer’in CHP’ye girişiyle ilgili’ dedi. Bir liste, en tepede Sayın Cumhurbaşkanı’nın ismi, sırasıyla iniyor, Emin Çölaşan, Mustafa Özbek, Mustafa Balbay, Mustafa Koç gibi isimler sıralanmış. ’Bu isimler CHP’ye girmedikçe CHP yükselemez’ deniliyor. CHP’ye girmesi istenen isimler listesi, suç delillerimin arasında.. Sabah 6’dan, akşam 17.00’ye kadar bekledim..

10
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

Sinan Aygün de tutuklandığına göre, ’Tamam bize de benzer bir şey olur’ dedim. İki gazeteci serbest; Ufuk Büyükçelebi, Erol Mütercimler. ’Tutuklanırsam nereye gideriz’ diye sordum. Polisler, ’Abi Metris’ dediler. ’Ne kadar kalırım’ diye sordum. ’Abi fazla kalmazsın. Orası dağıtım yeri. Tekirdağ ya da Kandıra’ya gidersin’ dediler. Ben, tahliyeye artık yüzde 20 vermeye başladım. Savcıya verdiğim ifade sırasında ben ’Ergenekon suç örgütüne üye olma zanlısı’ olarak tanımlanıyordum.

11
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

Yargıç şöyle bir soru sordu; ’Jandarma Teşkilatı’nın kendi iç bilgi notunda, Cumhuriyet Gazetesi’ne 100 bin YTL verilip, gazete dağıtmaları sağlanabilir diye bir not var. Nedir bu?’ Bana, ’Cumhuriyet neden az satılıyor’ diye sormuştu Levent Ersöz Paşa. Ben de ’Kışlalara aldınız da satmadık mı?’ dedim. ’Onlar nasıl satıyor’ dedi, Ben de ’Bedava dağıtıyorlar. Cumhuriyet’in gücü buna yetmez’ dedim. Demek ki onlar kendi aralarında ’100 bin YTL, olsa cumhuriyet dağıtılsa’ gibi bir şey demişler.

12
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

Sordular, 'ABD büyükelçisiyle yemek yemişsiniz' diye. 'ABD’de hava değişikliği var, AKP ile ilgili olarak' diye. 'Bu nedir, açıklayın' dedi bana savcı. İbrahim Yıldız’la görüşmelerimi sordu.. ’Hikmet burada’ diyor.. Kim bu ’Hikmet’ diye soruyor. Sorduğu Hikmet, Çetinkaya. Oktay Ekşi, beni Mesudiye’ye davet ediyor. ’Kimse haber yapmıyor, Mesudiye’yi’ diye serzenişte bulunuyor. O konuşma, ’Kimsenin haberi yok’ diye girmiş. Savcı ’Bu ne demek’ diyor...

13
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

’İkinci Yeşil’ denilen biri var. Sağ yanımda o vardı. Hüküm verilirken yan yana durduk. Mustafa Balbay gibi biri onunla yan yana. Suçsuz da olabilir. Hüküm giymedikten sonra kimseye denmemesi lazım. Ki hala ben bu suçla suçlanıyorum; halkı silah yoluyla hükümete karşı isyandan yargılanacağım.

14
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

Ben gizli belge bulundurmaktan suçlanıyorum ve benim gizli ifadem, 4 saat sonra medyaya sızıyor. Bence sızdıranlar oradaki bazı görevliler olabilir. Bu dizgede, AKP’nin görevlendirdiği bir halka var. Bu halka belgeyi alıyor ve şunu Star’a, şunu Sabah’a servis yapıyorlar. Benim ifademi alan savcı ya da hakim yapmıyor bunu... İfadeyi alan, tek hakim. ’Hepiniz dışarı çıkın. 5 dakika sonra çağrılacaksınız’ dediler. Biri demez mi, ’Abi 7,5 yılı geçmez’ diye. ’Ya, buçuğu iyi de yedisi fazla’ dedim.

15
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

Bendeki belge sayısı 10 koli. Bunların içinden şu kadarını seçtiler ve ’Mustafa Balbay’da gizli askeri belgeler de olmak üzere’.. Sanki bende bir tek o belgeler varmışa getiriyorlar. Ben bu işin içinde yaşamış bir kişi olarak söylüyorum, burada hedeflerden biri, çok açık söylüyorum Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yıpratmak ve TSK’da göreve gelen ve göreve gelecek olan komutanları, hepsini, deyim yerindeyse aklımdan geçen tanımı söyleyeceğim, tırnakları sökülmüş olarak masaya oturmalarını sağlamak.

16
Balbay’ın Ağzından Gözaltında Yaşananlar

MUSTAFA Balbay, programda, tutuklananlar arasında bulunan ATO Başkanı Sinan Aygün’le ilgili de şunları söyledi: 'Belki de Sinan Aygün siyasal hareket başlatacaktı.. İlgiliydi siyasete. Bir ara sorguda yan yana oturduk, mırıldanıyordu: ’Bunlar beni zorla başbakan yapacak. Bunlar beni başbakan yapacak’ diye. Zaten belli kafasında siyaset var. Ancak, Aygün’ün mirasına ATO’nun sahiplenmesi lazım.. Aygün’ün toplumsal mirasına sahip çıkmalı.'

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23 Eylül 2020 Çarşamba 20:09:13