Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

9 Soruda Suriye Krizi

19.03.2012 21:35
1
9 Soruda Suriye Krizi

Ortadoğu'daki Arap Baharı'yla birlikte Suriye'de başlayan ayaklanma hala devam ediyor. 9 soruda bakın Suriye'de neler oluyor?

2
9 Soruda Suriye Krizi

Suriye nasıl bir ülke? Esad ailesi, Beşar Esad'ın babası Hafız Esad'ın yönetimi darbeyle ele geçirdiği 1970'ten beri iktidarda. Beşar'ın 2000'de devlet başkanı olmasından sonra bazı liberalleşme adımları atıldı. Ama değişim zamanla hız kesti.

3
9 Soruda Suriye Krizi

Muhalifler hapse atıldı, Suriye medyası sıkı bir denetim altında ve ekonomi politikaları daha çok seçkinlere yarıyor. Suriye insan hakları sicili en kötü olan ülkelerden biri.

4
9 Soruda Suriye Krizi

Suriye'de nasıl bir etnik ve dini yapı var? 21 milyonlu Suriye'de nüfusun 74'ü Sünni. Nüfusun geri kalan bölümünü, Esad ailesinin de mensubu olduğu Arap Alevileri (Nusayriler) ve Hıristiyan azınlık oluşturuyor.

5
9 Soruda Suriye Krizi

Esad ülkenin seküler kimliğini güçlendirme çabası içinde. Ancak yetkililer, ailesi ve diğer Alevilerin elinde toplanmış durumda. Protestolar daha çok Sünnilerin ağırlıkta olduğu bölgelerde.

6
9 Soruda Suriye Krizi

Yaptırımlar sonuç veriyor mu? Arap Birliği, ABD ve Avrupa Birliği'nin uyguladığı yaptırımlar sonucu Suriye ekonomisi için iki yaşamsal sektör; petrol ve turizm çökme noktasına geldi. IMF'ye göre Suriye ekonomisi 2011'de yüzde 2 oranında küçüldü.

7
9 Soruda Suriye Krizi

Suriye'nin parası aşırı değer kaybetti. Ülkede işsizlik çok yüksek ve Şam'da elektrikler kesiliyor. Ülkede fuel-oil ve özellikle süt tozu sıkıntısı yaşanıyor.

8
9 Soruda Suriye Krizi

Ayaklanma nasıl başladı? BBC Türkçe servisinin derlediği bilgilere göre, demokrasi yanlısı gösteriler Mart 2011'de, Dera'da okul duvarlarına yönetim karşıtı sloganlar yazan bir grup gencin gözaltında işkenceye uğradığı haberleriyle başladı.

9
9 Soruda Suriye Krizi

Gözaltıları protesto için yapılan gösteride güvenlik güçleri kalabalığa ateş açtı, dört kişi öldü. Ertesi gün bu kez cenaze törenindeki kalabalığın üzerine ateş açıldı. Halk Esad'ın istifasını talep etmeye başladı.

10
9 Soruda Suriye Krizi

Hükümet nasıl karşılık verdi? Hükümet, hem bir dizi tavizler vererek hem de şiddet kullanarak durumla başetmeye çalıştı.

11
9 Soruda Suriye Krizi

Esad, 48 yıldır devam eden olağanüstü hal uygulamasını kaldırdı, çok partili seçimlere izin veren bir anayasa hazırladı. Bu süreçte silahsız protestoculara karşı kuvvet kullanıldı.

12
9 Soruda Suriye Krizi

Muhalefet ne durumda? Muhalefet bölünmüş durumda. Bazı gruplar Suriye Ulusal Konseyi adı altında bir koalisyon oluşturdu. Ancak bu oluşumda, Sünniler ve sürgündeki muhalifler ağırlıkta.

13
9 Soruda Suriye Krizi

Ulusal Konsey, dış müdahale ve hükümetle müzakereler konusunda Ulusal Koordinasyon Komitesi'yle görüş ayrılığına sahip. Ayrıca bu grubun Esad'ı devirmek isteyen, saf değiştiren askerlerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu'yla arası iyi değil.

14
9 Soruda Suriye Krizi

Askeri müdahale olur mu? Esad yönetimine uluslararası baskılar artıyor. Suriye'nin Arap Birliği üyeliği askıda. AB ve ABD de bu ülkeye yaptrımlar uyguluyor.

15
9 Soruda Suriye Krizi

Bununla birlikte Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde ülkede şiddet son verilmesi çağrsının yer aldığı karar tasarısı konusunda uzlaşma sağlanamadı. Batılı ülkeler askeri müdahele seçeneğini dışlıyor. Ancak muhalefetin silahlandırılması çağrıları artıyor.

16
9 Soruda Suriye Krizi

Kriz nasıl çözülür? Gözlemciler, Suriye'deki krize barışçıl bir çözümün zor göründüğünü söylüyor. Suriye liderliği direnişi bastırmakta kararlı görünüyor. Muhaliflerin çoğu bu rejimin sona ermesini istiyor.

17
9 Soruda Suriye Krizi

Bazıları, Suriye parasının çökeceğini, Esad yönetimin maaşları ödeyemeyecek duruma geleceğini bunun da liderliğin sonunu getireceğini savunuyor. Ama bunun ardından ülkenin uzun sürecek bir kargaşa ortamına sürüklenebileceği endişesi var.

18
9 Soruda Suriye Krizi

Suriye'de ne oluyor? Suriye Hükümeti, Tunus, Mısır ve Libya'dan esinlenen bir ayaklanmayı bastırmaya çalışıyor. Birleşmiş Milletler, isyanı bastırmaya yönelik operasyonlarda binlerce kişinin öldüğünü, çok daha fazla sayıda insanın gözaltına alındığını ve evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

19
9 Soruda Suriye Krizi

"Silahlı terör çeteleriyle" mücadele ettiğini savunan Suriye hükümeti ise yüzlerce güvenlik görevlisinin de öldüğünü söylüyor.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31 Ekim 2020 Cumartesi 02:36:47