Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

27 Yıl Sonra Tabutta Dönecek

24.04.2009 12:43
1
27 Yıl Sonra Tabutta Dönecek

68 kuşağının tarihe geçen isimlerinden Sinan Cemgil'in Almanya'da yaşamını yitiren eşi Şirin Yazıcıoğlu Cemgil, 27 yıl önce ayrıldığı vatanına dönüyor.

Şirin Cemgil, yarın Karacaahmet Mezarlığı'nda 1971'de vurularak öldürülen eşi Sinan Cemgil'in yanında toprağa verilecek.

2
27 Yıl Sonra Tabutta Dönecek

YIL 1965. ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencisi Sinan Cemgil, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi kız arkadaşı Şirin Yazıcıoğlu'yla Dönüşüm Dergisi dağıtırken, polis tarafından gözaltına alınır. Arkadaşlıkları bununla sınırlı kalmaz. 1969'da Eskişehir'de evlenirler. Sinan 25, Şirin 24 yaşındadır.

3
27 Yıl Sonra Tabutta Dönecek

Genç çift, Ankara Sıhhiye'de her yağmurda su basan bir bodrum katında oturmaya başlar. İkisi de FKF'nin (Fikir Kulüpleri Federasyonu) kurucuları arasındadır ve ikisi de TİP üyesidir. Şirin'in söylediği yanık türkülerin tınısı, o dönem solcu gençlerinin kulaklarından hiç kaybolmaz.

4
27 Yıl Sonra Tabutta Dönecek

Sinan Cemgil, aynı dönemde, Gizli Komünist Partisi kurmak suçuyla Ankara İkinci Ağır Ceza Mahkemesi'nde Deniz Gezmiş, Yusuf Küpeli, Münir Ramazan Aktolga, Aydın Karagözoğlu, Sema Karagözoglu, Bingöl Erdumlu ve Mustafa Kemal Çamkıran'la birlikte yargılanmaktadır.

5
27 Yıl Sonra Tabutta Dönecek

Tarih 24 Aralık 1969'u gösterdiğinde, beş bin lira kefaletle serbest bırakılır. Şirin, 1970'de doğum yapar. Cemgil çifti oğullarına, Beyazıt'ta vurularak ölen ODTÜ'lü arkadaşları Taylan'ın (Özgür) adını verirler.

6
27 Yıl Sonra Tabutta Dönecek

1970'de Sinan Cemgil, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Alpaslan Özdoğan, Deniz Gezmiş ve Cihan Alptekin'le birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu'nun (THKO) kuruluş çalışmalarına başlarlar

7
27 Yıl Sonra Tabutta Dönecek

Çeşitli eylemlere katılan Sinan, 12 Mart 1971 muhtırasından sonra, arkadaşlarıyla Elbistan yakınındaki Nurhak Dağı'na çıkar. 31 Mayıs 1971'de askerle çatışmaya girecekler ve öldürülen Sinan Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecektir. Şirin 26, oğlu ise bir yaşındadır.

8
27 Yıl Sonra Tabutta Dönecek

Türkiye'den 27 yıl önce ayrılan Şirin Yazıcıoğlu Cemgil'in cenazesi yarın (25 Nisan Cumartesi) Karacaahmet Mezarlığı'nda eşi Sinan Cemgil'in yanında toprağa verilecek. Eşinden 38, vatanından 27 yıldır ayrı olan Şirin Yazıcıoğlu, son yolculuğuna devrimci arkadaşlarınca uğurlanacak. Belki de artık olmak istediği yerde olacak. Oral Çalışlar'ın yıllar öncesinden aktardığı kendi sözleri de bunu doğrular gibi:

9
27 Yıl Sonra Tabutta Dönecek

10
27 Yıl Sonra Tabutta Dönecek

Sanan Anne Baba Ve Kardeşi İle

11
27 Yıl Sonra Tabutta Dönecek

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23 Eylül 2020 Çarşamba 18:11:51