150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

Kanserin tedavisi ne zaman bulunacak?

11.07.2013 16:45
1
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

İnsanların yaşam ömrü tıp ve teknoloji geliştikçe her on yılda bir artmaya devam ediyor. Dijital teknolojiler, insanların kilometrelerce uzunluğundaki gökdelenlerde yaşayacağı, havada ve karada gidebilen araçlara binecekleri, hastalanmayacakları bir geleceğe giden yolda ilk gelişmeler olabilir mi? Bilim insanları, dünyanın 2163 yılında nasıl bir yer haline geleceğini tartıştı.

2
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

Discovery News'in haberine göre; Gelecekte insanlar doğumdan önceki tedaviler sayesinde 150 yıl yaşayabilir. Gelişen gen terapisi, doğum öncesinde mitokondriyal hastalıkları ortadan kaldıracak. Bir yüzyıl sonra, insanları kansere veya Alzheimer gibi hastalıklara yakalanmayacak. Gelişen kök hücresi tedaviler, insanların ‘yenileme' özelliği kazanmasına, kaybettikleri kol ve bacakların yanı sıra organlarını yenilemelerini sağlayacak.

3
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

Robotlar: Robot teknolojisi geliştikçe, insanların iş bulma imkanı da tehdit altına giriyor. Peki, insan ömrünün 100 yıla ulaşacağı gelecekte, bu kadar uzun süre insanlar çalışmayacaksa ne yapacak? Futurist.com sitesinin kurucusu Glen Heimstra, “Eğer gıda ve ürünlerin üretilmesinde insanlar çok az yer alacaksa, o zaman hizmetler üzerinde odaklanma artacak” diyor.

4
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

Hizmet sektörü patlama yaşayabilir. Özellikle de eğlence sektörü, robotlar sayesinde boş zamanı artacak insanların taleplerini karşılamaya çalışacak

5
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

Enerji: Fotovoltaik teknoloji geliştikçe, güneş enerjisi geleneksel enerji kaynaklarını daha da fazla zorluyor. Ancak petrolün alternatifi olan başka seçenekler de mevcut. Nükleer santralleri daha güvenli inşa etmek ve nükleer atıktan kurtulmanın yollarını geliştirmenin yanı sıra, tıpkı Güneş'teki tepkimeler gibi enerji üretecek füzyon reaktörleri de tasarım aşamasında.

6
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

Enerji

Bu reaktörler, yüksek seviyeli radyasyon olmadan çok yüksek miktarlarda enerji üretilmesine imkan verecek. Dahası, Dünya'nın alt yörüngesine gönderilmesi planlanan solar-uydular, yörüngeden Dünya'ya enerji ışınları yollayacak. Kısaca, gelecekte fosil yakıtlardan kurtulmak sanıldığından daha kolay olabilir.

7
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

Şehirler: Eğer atmosfere bugün olduğu kadar karbondioksit yaymaya devam edersek, sıcaklık gelecek yüzyılda 3-5 derece yükselebilir. NASA'nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nde iklimbilimci olan Gavin Schmidt, ‘deniz seviyesinin yaklaşık 1 metre yükselmesini beklediklerini' belirtti. Schmidt, “Bu durum her yerin Venedik gibi bir görünüm kazanması demek” derken, sel ve fırtınaların neden olacağı sonuçlara işaret etti.

8
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

Biyoçeşitlilik: İnsanların Dünya'da sürekli artan faaliyetleri hem yaşam alanlarının azalması, hem de binlerce canlı türünün tehdit altına girmesi demek. Gelecek, 65 milyon yıl öncesindeki Kretase Çağı'ndan bu yana en büyük canlı türü imhasıyla karşılaşabilir.

9
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

ABD'nin California Üniversitesi'nden biyolog Anthony Barnosky'e göre, ‘300 yıl içinde Dünya'da yaşayan memeli türlerinin yüzde 75'inin yok olabilecek.' Kısaca, gelecekte 150 yıl yaşayacak biri ömrü boyunca fil, kaplan, şempanze gibi hayvanları görmeyebilir.

10
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

İnsan beyni: Yüzyıl sonra, klavye ile yazı yazmak kuş tüyü kalemlerle parşömene yazı yazmak kadar eski bir yöntem olarak kabul edilecek. İnsanlar, konuşmalarının sanal ekranlar üzerinde belirmesiyle değil, doğrudan beyinleriyle bilgisayarlara bağlanarak yazı yazabilecek.

11
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

Makineler: Süperbilgisayarlar her yıl işlem kapasitelerini artırıyor. Çin'in Tianhe-2 süperbilgisayarı, geçtiğimiz ay dünyanın bir numaralı bilgisayarı oldu. Tianhe-2, saniyede 33,860 trilyon hesaplama yapabiliyor. Peki, insanlar ne zaman beyinlerini bilgisayarlara aktaracak? Bu çalışma Rus milyarder Dimitri Istkov'un 100 kişilik bilim insanı ekibiyle yürütülüyor. Amaç, 2045'te insan zihnini dijital ortama aktarabilmek ve ölümsüzlük kazanmak.

12
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

Uzay kolonileri: Dünya'nın ardından insana neresi ev olacak? Ay, Mars, Titan veya yörüngemize yakın zararsız bir asteroit? Apollo programlarıyla 1960'larda hız kazanan uzay keşfi, özel şirketlerin desteklediği yörünge altı projeler ve kargo taşımacılığıyla giderek hız kazanıyor. Gelişen roket teknolojisi, bir gün nükleer güçlü roketlerin inşa edilmesiyle insanları Mars'a taşıyabilir.

13
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

Dahası, Dünya için son derece önemli madenler içeren asteroitlerde madencilik yapılması, insanlığın ömrünü uzatmak için gereken bir diğer önemli adım olacak. Sadece 50 yıl sonra, Ay veya Mars'tan Skype ile Dünya ile chat bile yapabilriz?

14
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

Dünya dışı varlıklar: Sadece Samanyolu'nda Dünya benzeri 100 milyar gezegen olduğu tahmin ediliyor. Bu gezegenlerin sadece 10'da 1, yıldızlarının yaşanabilir bölgesinde yer alırsa, su bulunduran, yani yaşama olanak veren gezegen sayısı en az 10 milyar civarında olacak.

15
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

California Üniversitesi'nden gökbilimci olan Andrew Siemion, “Gelecek 25-50 yıl içinde, gökyüzündeki elektromanyetik spektrumları çok geniş açıdanm gözlemleyebileceğiz" diyor. Kısaca; radyo veya televizyon kullanan bir ‘E.T' varsa, sinyallerini yakalama şansımız çok daha yüksek olacak.

16
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

Farklı kişilikler: Giderek yaygınlaşan sosyal ağlar, insanların giderek etkileşimlerinin arttığı bir ağ yapısı kuruyor. Güvenlik kameraları her tarafımızı sarmış durumdayken, Google ve Facebook tüm bilgilerimizi topluyor. İnsanlar, bu durumda farklı kişiliklere bürünerek, dijital dünyada birden fazla kimlikle yaşamaya başlayabilir.

17
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

Artırılmış insanlar: İnsanları bilgisayarlarla birleştiren teknolojinin yanı sıra, geleceğin insanları genetik mühendislikten geçecek, biyolojik özellikleri artırılacak. Fütürist Jamais Cascio'e göre; “Biyolojik gelişmeler, oldukça tehlikeli ve pahalı olacak... Ancak gelecekte insanlar için yaşamak sıkıcı bir hale gelecek... Gelecekte insanların yapacağı biyolojik değişiklikler saçını yaptırmak gibi olmayacak..."

18
150 Yıl Sonra Dünya Bu Hale Gelecek

"Bir gün erkek, bir gün kadın olabilecekler... Ekstra kollar, yaşayacağımız tuhaf yeni yaşam alanlarına uyum sağlamak için kullanılacak ve yeni insan, bugünün insanı için çok tuhaf görünecek” diyor. 80 yıl yaşayabilirsek, en azından fütürist geleceğin neye benzeyeceği hakkında net bir görüş elde edebiliriz."

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30 Kasım 2020 Pazartesi 10:53:02