13'üncü Yüzyıl'a Ait Muhteşem Yapı

Batman'da yapılan kazılarda 13'üncü Yüzyıl'a ait yeraltı kanalizasyon ile içme suyu şebekesi gün ışığına çıktı.

12.05.2013 10:11
1
13'üncü Yüzyıl'a Ait Muhteşem Yapı

Batman'ın, yapılacak Ilısu Baraj Gölü'nün altında kalacak olan antik ilçesi Hasankeyf'te sürdürülen kazılarda, 13'üncü Yüzyıl'a ait yeraltı kanalizasyon ile içme suyu şebekesi gün ışığına çıktı.

2
13'üncü Yüzyıl'a Ait Muhteşem Yapı

Hasankeyf kazılarından sorumlu Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdülselam Uluçam, Dicle Nehri'ne atık sularını önleyen filtreli kanalizasyon şebekesinin günümüzde bile olmadığını belirterek, "Atıkları önleyecek filtre sistemiyle mükemmel bir içme suyu ile kanalizasyon şebekesi Artukoğulları ile Eyyübiler döneminde yapılmış" dedi.

3
13'üncü Yüzyıl'a Ait Muhteşem Yapı

Hasankeyf'teki tarihi eserlerin kurtarılmasına yönelik sürdürülen kazılarda 13'üncü Yüzyıl'a ait kanalizasyon ile içme suyu şebekesinin ortaya çıkarılması, kazı ekibini heyecanlandırdı.

4
13'üncü Yüzyıl'a Ait Muhteşem Yapı

28 kişilik kazı ekibiyle kısa bir süre önce Dicle Nehri kenarı yakınında başlatılan kazılarda önemli tarihi buluntuların gün ışığına çıktığını belirten Hasankeyf kazılarından sorumlu Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdülselam Uluçam, "Dicle Nehri'ne nazır evlerde iki dönemin kalıntıları iç içe. Hem Artukoğulları'nın hem de Eyyübi'lerin yapıtları dikkat çekici.'' dedi.

5
13'üncü Yüzyıl'a Ait Muhteşem Yapı

Sözlerini sürdüren Uluçam: ''Bu iki kültür de Selçuklu döneminin devamıdır. Evlerin havuz, havlu ve eyvan ile şömine yerleri dikkat çekici. Kazılarda şehrin kanalizasyon ile içme suyu şebekesi ortaya çıktı. Künkler içinde temiz su şebekesi yapılmış. Bir de Dicle Nehri'ni atıklardan arındıran mükemmel kanalizasyon şebekesine rastladık" dedi.

6
13'üncü Yüzyıl'a Ait Muhteşem Yapı

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Ekim 2020 Perşembe 11:16:56