124 yıl önce çekilen ilk röntgendeki ilginç detay ortaya çıktı!

Vücudunuzda hissettiğiniz bir ağrı ya da teşhis edilmiş bir hastalığın takibi için çektirdiğiniz röntgenin nasıl ortaya çıktığını biliyor muydunuz? İşte günümüzden tam 124 sene önce ortaya çıkan röntgen ve hikayesi...

13.11.2019 15:28
1

İlk röntgen filmi 1895 yılında çekildi

İlk röntgen filmi 1895 yılında çekildi

Bugün, röntgen teknolojisi çok yaygın olsa da, ilk keşfedildiğinde tıbbi teknoloji için şaşırtıcı ve radikal bir adımdı. Zira doktorların ve bilim insanlarının, insan vücudunun içini açmadan incelemesini sağladı. Bu da, o dönem için inanılmaz bir ilerleme anlamına geliyordu. Tarihin ilk röntgen filmi 1895 yılında çekildi. Hemen aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere, bugünün röntgenleri kadar net bir görünüm sunmuyor; ancak buna rağmen tıp dünyasını değiştiren bu teknolojinin nerede başladığını görmek bir hayli ilginç.

2
124 yıl önce çekilen ilk röntgendeki ilginç detay ortaya çıktı!

Elektromanyetik radyasyonla görüntü yakalamayı keşfeden ilk kişi Alman Fizik Profesörü Wilhelm Röntgen'di. İndüksiyon bobinden kısmen boşaltılmış bir cam tüpten geçen elektrik ışınlarının yolunu araştıran bilim insanı, insan vücudu dahil olmak üzere tüm nesnelerin ışınlardan etkilenebileceğini keşfetti. Çektiği ilk röntgen, eşinin eliydi. Bir kez daha yukarıdaki fotoğrafa bakarak, eşinin alyansını yüzük parmağında görebilirsiniz.

3
124 yıl önce çekilen ilk röntgendeki ilginç detay ortaya çıktı!

Röntgen'in keşfedilmesinden bir yıl sonra 1896'da, Glasgow Royal Infirmary'de bir röntgen bölümü kuruldu. Burada doktorlar ilk böbrek taşı röntgenini ve bir kurbağanın bacaklarının hareket halindeki görüntüsünü elde etmeyi başardı. Ayrıca aynı yıl içinde Dr. John Hall-Edwards, röntgenle tanı koyan ilk doktor olarak kayıtlara geçti.

4
124 yıl önce çekilen ilk röntgendeki ilginç detay ortaya çıktı!

En sonunda x ışınlarına sürekli maruz kalmanın insanlar için zararlı olduğu keşfedildi, ancak bu, hastalıkların tanımlanmasına ve tedavilerin bulunmasına yardımcı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Yorumlar (11)
.:Aslında biz bulduk almanlar bizden çaldı kuranda yazıyor zaten
ŞAŞKIN:Vaybe adamlar 1800lü yıllarda neller yapmış biz hala ali gel
ATARABACI OSMAN:Aklınıza tüküreyim sizin, tez halinde insan iletken elektromanyetik ya da robot eleman değildir, bünyesinde bulunan tuz iletkenlik yaratır, organik maddeye kana metal enjekte ediyorlar, tedavi mi ediyolar araştırmaya mı alıyolar abi, yüksek güçlü elektromanyetik ve x ray ışınları hücre üzerinde ve dna sında ters etki bozulma yaratacağına inanıyorum
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26 Kasım 2020 Perşembe 02:35:02