Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

10 Soruda IŞİD Nedir?

24.07.2015 08:42
1
10 Soruda IŞİD Nedir?

Musul'dan Rakka'ya uzanan alanda hâkimiyetini pekiştiren IŞİD kimdir? 10 soruda IŞİD... IŞİD KİMDİR? / Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede Şeriat'a dayalı bir devlet kurmak istiyor. IŞİD ve lideri Ebu Bekir Bağdadi, ABD, AB ve Türkiye'nin “terörizm listesi”nde yer alıyor.

2
10 Soruda IŞİD Nedir?

NE ZAMAN KURULDU? /

Örgüt 2004 yılında “Tevhid ve Cihat” adıyla Ebu Musa Zerkavi tarafından Irak'ta kuruldu. Sonrasında Usame Bin Ladin liderliğindeki El Kaide'ye katıldı. El Kaide'ye katıldıktan sonra adını “Mezopotamya'da El Kaide” olarak değiştirdi.

3
10 Soruda IŞİD Nedir?

İLK LİDERLERİ KİMLERDİ? /

2006'da yayınlanan bir videoda Zerkavi, “Mücahitler Şurası Konseyi”ni kurduklarını açıkladı. Irak'taki Zerkavi, 7 Haziran 2006'da ABD güçlerince düzenlenen bir operasyonda öldürüldü. Yerine Ebu Hamza el Muhacir geçti. 2006 yılının sonlarında El Kaide'ye yakın Ebu Ömer el Bağdadi ise liderliğini yaptığı “Irak İslam Devleti”ni kurduklarını açıkladı.

4
10 Soruda IŞİD Nedir?EBU BEKİR EL BAĞDADİ DÖNEMİ /

2010 Nisan'ında, ABD ve Irak güçleri, Sisar bölgesinde Ebu Ömer el Bağdadi ve Ebu Hamza el Muhacir'in kaldıkları eve ortak bir operasyon düzenledi. Operasyonda her ikisi de öldürüldü. Ebu Bekir El Bağdadi örgütün yeni lideri oldu.

5
10 Soruda IŞİD Nedir?

Ebu Bekir El Bağdadi, 11 yıl içinde, dünyanın en güçlü cihatçı lideri haline geldi. Pazartesi akşamı ise ona bağlı militanlar bir gecede Musul'u ele geçirdi. Suriye ve Irak'ta çok sayıda yerleşimi ele geçiren, Lübnan'a da kolu uzanan Irak ve Şam İslam Devleti, El Kaide'nin en etkin kolu olarak artık El Kaide liderliğine bile kafa tutuyor.

6
10 Soruda IŞİD Nedir?

IŞİD'i kuran Ebubekir El Bağdadi, küresel terörü yeni bir düzeye taşıdı. Dünyanın bir yıldır takip ettiği Ebubekir Bağdadi, şimdilerde Irak, Suriye ve Ortadoğu'nun geleceğini şekillendirmeye niyetli bir örgütün lideri olarak öne çıkıyor.

7
10 Soruda IŞİD Nedir?

NUSRA CEPHESİ İLE İLİŞKİSİ VAR MI? /

2011 sonlarında Muhammed Colani liderliğindeki Nusra Cephesi, El Kaide'nin Suriye kolu olarak kuruldu. 9 Nisan 2013'te Ebu Bekir Bağdadi'ye ait bir ses kaydında Nusra Cephesi'nin Irak İslam Devleti'nin müttefiki olduğu belirtildi. Aynı yıl, Bağdadi Nusra Cephesi ile Irak İslam Devleti'nin “Irak-Şam İslam Devleti” adı altında bir araya geldiğini açıkladı.

8
10 Soruda IŞİD Nedir?

IŞİD-NUSRA AYRIŞMASI NASIL BAŞLADI /

Kısa bir süre sonra Ebu Muhammed Colani'ye ait bir ses kaydı yayınlandı. Ses kaydında Colani, Irak İslam Devleti ile yakın ilişki fikrine sıcak baktığını söyledi, ancak iki örgütü bir isim altında bir araya getirme fikrini reddetti. Colani ses kaydında El Kaide lideri Eymen Zevahiri'ye bağlılığını ilan etti.

9
10 Soruda IŞİD Nedir?

IŞİD EL KAİDE'NİN BİR KOLU MU? /

2013 Şubat'ında, El Kaide, Suriye'deki IŞİD'i tanımadığını ilan etti ve örgütün Suriye'yi terk etmesini istedi. El Kaide Suriye'deki temsilcisinin Nusra Cephesi olduğunu açıkladı. Nusra Cephesi ve IŞİD arasında birçok cephede çatışmalar yaşandı. En sonuncusu ise IŞİD'in Nusra Cephesi'nin kontrolündeki Deyr Ez-Zor kentinde kontrolü sağlamasıyla son buldu.

10
10 Soruda IŞİD Nedir?SURİYE VE IRAK'TA NERELERİ KONTROL EDİYOR? /

IŞİD, Suriye'de Mumbuc, petrol zengini Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak'ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi'de etkili. Son olarak Musul kentini de ele geçirdi.

11
10 Soruda IŞİD Nedir?

ASKERİ GÜCÜ NE KADAR? /

IŞİD'in Suriye'deki askeri gücünün 6-7 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Savaşçılarının çoğunluğu yabancılar. Irak'taki silahlı üyelerinin sayısının ise 10 binin üstünde olduğu tahmin ediliyor.

12
10 Soruda IŞİD Nedir?

SURİYE REJİMİ İLE İŞBİRLİĞİ VAR MI? /

Suriye muhalefeti IŞİD'in Suriye'de devrimin sabote edilmesi için Şam yönetimince desteklendiğini iddia ediyor. Şam rejimi Suriye'de muhaliflerin elindeki bölgelere düzenli olarak varil bombası atarken, IŞİD'in kontrolündeki bölgelere saldırmıyor. IŞİD, Rakka'da çıkardığı petrolü de Suriye rejimine satıyor.

13
10 Soruda IŞİD Nedir?

ABD TEHDİT OLARAK GÖRÜYOR /

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, IŞİD'in Irak'taki ilerlemesinden son derece endişe duyduklarını belirtti. IŞİD'in Suriye'de de güçlendiğini anımsatan Psaki, "IŞİD Yalnızca Irak ve Suriye için değil, tüm bölge için bir tehdit. Irak'taki ilerlemesi de gösteriyor ki tüm taraflar ortak düşmana karşı mücadele etmeli, bu teröristleri halktan ayırmalı" dedi.

14
10 Soruda IŞİD Nedir?

HALK BÖLGEDEN KAÇIYOR /

Musul'da yaşananlar, 2 milyon nüfuslu kentin boşalmasına neden oldu. Yüz binlerce insan bölgeyi terk ederek kırsal alanlara sığınıyor. Halk, IŞİD'den çok, üniformalarını çıkararak kentten kaçan asker ve polise öfkeli. Bir subay ‘'Onları yenemiyoruz. Çok iyi sokak savaşı eğitimi almışlar, bizse almadık. Hayalet gibiler: Aniden vurup kayboluyorlar'' dedi.

15
10 Soruda IŞİD Nedir?

32 TÜRK'Ü KAÇIRDILAR /

Irak'ın Musul kentinde Irak ordusu ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, İskenderun'dan Musul'un Geyara İlçesi'ndeki termik santrale mazot götüren 32 Türk şoförün IŞİD tarafından rehin alındı.

16
10 Soruda IŞİD Nedir?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Musul'daki şoförlerinin durumuna ilişkin,"Biz, onların bir an önce kurtarılması, en kısa zamanda ailelerine ve ülkelerine kavuşmaları için yoğun bir trafik içindeyiz. Onlarla ilgili bazı temaslar kuruldu. Kurduğumuz temaslarda durumlarının iyi olduğunu haber almış olmak şimdilik bizi teselli etti" dedi.

17
10 Soruda IŞİD Nedir?

18
10 Soruda IŞİD Nedir?

19
10 Soruda IŞİD Nedir?

20
10 Soruda IŞİD Nedir?

21
10 Soruda IŞİD Nedir?

22
10 Soruda IŞİD Nedir?

23
10 Soruda IŞİD Nedir?

24
10 Soruda IŞİD Nedir?

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24 Kasım 2020 Salı 19:18:52