Formula 1 Futbol Şöleni

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (Tosfed) Öncülüğünde Nazionale Piloti İşbirliğiyle Türkiye'de İlk Kez Düzenlenen 'Formula 1 Futbol Şöleni', İstanbul Ali Sami Yen Stadı'nda Yapıldı.

Formula 1 Futbol Şöleni

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) öncülüğünde Nazionale Piloti işbirliğiyle Türkiye'de ilk kez düzenlenen ''Formula 1 Futbol Şöleni'', İstanbul Ali Sami Yen Stadı'nda yapıldı.

İstanbul Park'ta hafta sonunda gerçekleştirilecek Türkiye Grand Prix'i öncesinde Formula 1, GP2 ve ralli pilotlarından oluşan F1 Takımı ve Türk futbolunun efsane isimlerinin yanı sıra spor ve şov dünyasının önde gelen ünlülerinin oluşturduğu All Stars takımları arasında oynanan karşılaşma, F1 Takımı'nın üstünlüğü ile sona erdi. Ali Sami Yen Stadı'nda yapılan ve F1 Takımı'nın 8-5 üstünlüğüyle sona eren karşılaşmada Renault'dan Fisichella, McLaren'den Alonso ve Ferrari'den Massa sergilediği performansla

alkış aldı.

Türk futbolunun efsane golcülerinden Tanju Çolak 12 ve 14. dakikalarda attığı gollerle takımını iki farklı üstünlüğe taşırken, F1 Takımı 19. dakikada Renault'nun İtalyan pilotu Giancarlo Fisichella'nın ayağından bulduğu golle farkı bire indirdi. Ferrari'nin Brezilyalı Pilotu Felipe Massa, 26. dakikada eşitliği sağladı. İlhan Mansız ilk yarının sonlarına doğru attığı golle takımını öne geçirirken, F1 Takımı'ndan Giancarlo Fisichella şık bir vuruşla ilk yarının skorunu 3-3 olarak belirledi. Kendisinin 3.

takımının ise 4. golüne imza atan Tanju Çolak, 46. dakikada tekrar takımını 4-3 öne geçirirken, Mehmet Özdilek ise 59. dakikada attığı golle takımını 2 farklı üstünlüğe taşıdı. Negrao 68. dakikada farkı bire indirirken, 74. dakikada kaydettiği golle skoru 5-5'e getirdi. 76. dakikada Fisichella kendisinin 3. takımının ise 6. golüne imza atarak takımını ilk kez öne geçirdi. 85. dakikada F1 Takımı Mert Tahincioğlu'nun golüyle takımını 7-5 öne geçirirken, McLaren'in İspanyol pilotu Fernando Alonso 89. dakikada

attığı golle karşılaşmanın skorunu belirledi.

Bu sonuçla All Stars takımının golleri Tanju (3), İlhan Mansız ve Mehmet Özdilek'ten gelirken, F1 Takımı'nın gollerini ise Fisichella (3), Massa, Andi Negrao (2), Mert Tahincioğlu ve Fernando Alonso kaydetti.

Fatih Gökçe'nin yönettiği ve yardımcılıklarını Erdem Bayık ile Cemal Bingül'ün yaptığı karşılaşmada, All Stars takımının teknik direktörlüğünü Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Polat, F1 Takımı'nın teknik direktörlüğünü ise Nazionale Piloti Başkanı Mario di Natale yaptı.

TOSFED Başkanı Mümtaz Tahincioğlu'nun da F1 Takımı'nda forma giydiği karşılaşma sonrasında, Gençlik Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay tüm futbolculara katılımları nedeniyle madalya, takımlara da kupa verdi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Galatasaray Kulübü'nün katkılarıyla yapılan Formula 1 ve All Stars takımlarını karşı karşıya getiren gösteri maçından elde edilen gelir, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ve Umut Çocukları Derneği'ne aktarılacak.

Karşılaşmada takımların kadrolarında şu isimler bulundu:

"F1 Takımı: Fernando Alonso, Felipe Massa, Giancarlo Fisichella, Sebastian Vettel, Vitantonio Liuzzi, Giorgio Pantano, Luca Filippi, Pastor Maldonado, Khristian Ghedina, Riccardo Patrese, Jason Tahincioğlu, Alan Guimdrdes, Mümtaz Tahincioğlu, Mert Tahincioğlu ve Hakan Dinç.

All Stars Takımı: Cüneyt Tanman, Erhan Önal, Zoran Simoviç, Cevad Prekazi, Hakan Ünsal, Tanju Çolak, Cemil Turan, Rıdvan Dilmen, Nurettin Yıldız, Cem Pamiroğlu, Mehmet Özdilek, İskender Gönen, Kerem Alışık, Serhat Ulueren, İlhan Mansız, Onur Belge, Gökmen Özdenak, Rıza Çalımbay, Mahsun Kırmızıgül, Göktuğ Sevinçli, Fatih Altaylı, Necil Ülgen ve Yılmaz Erdoğan."

(İK-CC-S)