Formula 1 Davası'na Devam Edildi

Formula 1 Davası'na Devam Edildi

Formula 1'in Türkiye'de Gerçekleşen Etabında Yarış Kompleksinin Yapımını Üstlenen Firmaya Faiş Ödemelerde Bulunarak 'Emniyeti Suistimal' Suçunu İşlediği İddia Edilen İstanbul Ticaret Odası (İTO) Eski Başkanı Mehmet Yıldırım ve Beraberindeki Sanıklar Mahkemede İfade Verdi.

Formula 1 Davası'na Devam Edildi

Formula 1'in Türkiye'de gerçekleşen etabında yarış kompleksinin yapımını üstlenen firmaya faiş ödemelerde bulunarak 'emniyeti suistimal' suçunu işlediği iddia edilen İstanbul Ticaret Odası (İTO) eski başkanı Mehmet Yıldırım ve beraberindeki sanıklar mahkemede ifade verdi.

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Fazıl Mehmet Yıldırım, Zülfikar Tunç, Ahmet Zülküf Kuşçulu, Macit Akman, Tolga Er, Hayati Siper, Engin Karagözlü ve Abdullah Bülent Barlak katıldı. Suçlamaları kabul etmeyen Fazıl Mehmet Yıldırım, mahkemeye verdiği ifadesinde, "Formula 1 Tuzla Yarış Kompleksi'nin Formula İstanbul Yatırım A.Ş. tarafından ihale edilip yaptırıldığı doğrudur. Bu projeyi gerçekleştirirken bir firmaya değil, 20 ayrı firmaya ihaleler yapılmıştır. Şirketler yapacakları iş yönünden İhale Kanunu'na tabi değildirler. Şirket kendi belirlediği koşulları ortaya koyar ve uygun gördüğü firmalara ihaleyi yapar. Şirket olarak yönetim kurulu olarak biz gerekli özeni gösterdik. Yapabilecek şirketleri detaylı şekilde inceleyip tespit ettikten sonra ihaleleri yaptık. İhalelerde ve şirket seçiminde hata yaptığımızı sanmıyorum. Keza daha sonra da yapılan işler, sürekli olarak bizim belirlediğimiz teknik heyetçe denetlendi. Yaptığımız iş ortadadır. Keza şirketin yaptırdığı yarış pisti dünya standartlarındadır. Şirket yaptığı iş nedeniyle 5 kez genel kurul yapmıştır. Ve tümünde şirket yönetimi ibraz edilmiştir. İddianamede gerçekten hak edişlerin fazla hesaplandığı, yüksek ödemeler yapıldığı iddiaları vardır. İddialar doğru değildir" diye konuştu.

Duruşma, dava dosyasındaki eksiklerin tamamlanması için bir ileri tarihe ertelendi.

(FD-AS-OK-Y)