Ford, 'Krizde Önümü Göremiyorum' Dedi Gölcüklü Yeni Transit'i Askıya Aldı

ABD'li Ford, Avrupa'da Ağırlıklı Olarak Kocaeli Fabrikasında Ürettiği Hafif Ticari Modeli Transit'in 2011 Yılında Piyasaya Sunacağı Tamamen Yenilenecek Versiyonunu Kriz Nedeniyle Ötelediğini Açıkladı. Ford Otosan, Projenin Piyasalardaki Belirsizlik Kalkınca Yeniden Devreye Gireceğini Duyurdu.

Ford, 'Krizde Önümü Göremiyorum' Dedi Gölcüklü Yeni Transit'i Askıya Aldı
07.02.2009 01:31 | Son Güncelleme: 07.02.2009 01:31

ABD’li Ford, Avrupa’da ağırlıklı olarak Kocaeli fabrikasında ürettiği hafif ticari modeli Transit’in 2011 yılında piyasaya sunacağı tamamen yenilenecek versiyonunu kriz nedeniyle ötelediğini açıkladı. Ford Otosan, projenin piyasalardaki belirsizlik kalkınca yeniden devreye gireceğini duyurdu.

GLOBAL krizin hem dünyada hem Türkiye’de otomotiv sektörüne etkileri derinleşerek devam ediyor. Otomotiv sektöründe bir taraftan krize bağlı olarak zorunlu işbirlikleri ve konsolidasyonlar gerçekleşirken diğer taraftan da ekonomik tedbirler artarak devam ediyor. Amerika’da yaşadığı sıkıntılar nedeniyle oldukça zor günler geçiren Ford, en kárlı operasyonu olan Avrupa’da da krize bağlı acil önlemler almaya başladı. Özellikle üretimin tek vardiyaya düştüğü İngiltere fabrikasında önlemleri artıran Ford Avrupa, Türkiye operasyonunu da ilgilendiren önemli bir karar aldı. Ford, Avrupa’da ağırlıklı olarak Kocaeli fabrikasında ürettiği hafif ticari modeli Transit’in 2011 yılında piyasaya sunacağı tamemen yenilenecek versiyonunu kriz nedeniyle ötelediğini açıkladı. 2011 yılında Avrupa’da sadece Türkiye’de üretilmesi planlanan yeni Transit’in ne zaman devreye gireceği hakkında ise bir açıklama yapılmadı.

1200 kişi çıkartılıyor

Önceki gün Ford Avrupa’dan yapılan açıklamada, ertelenen yeni Transit projesine bağlı olarak, İngiltere fabrikasından 850, yeni modelin geliştirildiği İngiltere’deki Duncan Teknik Merkezi’nden ise 350 kişinin işten çıkartılacağı belirtildi. Tamamen yenilenerek yepyeni bir araç olacak yeni nesil Transit, Ford’un ilk global ticari modeli olacaktı. Avrupa’da Ford Otosan’ın Gölcük fabrikasında üretilecek yeni Transit’in Amerika’da ise V363 kod ismiyle üretiminin yapılması planlanıyordu. Ekonomik önlemler nedeniyle alınan erteleme kararı sonrasında yeni Transit’in ne zaman piyasaya sunulacağı, Amerika’da ise üretilip üretilmeyeceğine henüz karar verilmedi. Ford Avrupa Başkanı John Fleming, otomotiv talebinin düşmeye devam ettiğini belirterek, "Böyle bir ortamda maliyetleri düşermek için acil ve önemli önlemler almak zorunda kalıyoruz. Doğru kararları alarak hızlı hareket eden şirketler bu büyük durgunlukta daha güçlü olacaklardır" dedi.

Ford Otosan’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise kararın yanlızca bir erteleme olduğu, herhangi bir iptalin sözkonusu olmadığı belirtildi. Açıklamada şunlar yer aldı: "Yeni Transit tamamen yepyeni bir araç olacaktı. Yani 2 yıl önceki değişim mevcut araç üzerinde yapılan önemli bir makyaj operasyonuydu. Ford Avrupa, krize bağlı olarak önünü daha iyi görebilmek için projeyi şimdilik öteledi. Daha doğrusu zamanlamasını gözden geçiriyor. Biz bu süreçte pazar lideri olan mevcut Transit’i üretmeye devam edeceğiz. Alınan öteleme kararı bizi değil İngiltere’yi olumsuz etkileyecek. Bizden bu projeyle ilgili bir işten çıkarma söz konusu değil. Yeni Transit belirsizlik kalktıktan sonra yeniden devreye girecek. Yeni modelin Türkiye’de üretileceği kesin. Çünkü biz Transit’in ana üretim merkeziyiz. Aracın İngiltere ve Amerika’da üretimi için ise şu an verilmiş bir karar yok" denildi.

Ford’un İngiltere fabrikası kapanabilir

FORD Avrupa, geçtiğimiz Eylül ayında yaptığı açıklamada, zarar eden İngiltere Southampton fabrikasının kapanabileceği sinyallerini vermişti. Şirketten yapılan resmi açıklamada, Transit üretimi yapan İngiltere fabrikasında üretimin tek vardiyaya inerek 2011 yılına kadar yılda 35 bin adetlik üretim yapılacağı kaydedilmişti. Açıklamada şunlar yer almıştı: "Southampton fabrikasında yılda 75 bin adetlik Transit üretimi 35 bin adede inecek. 2011 yılına kadar tek vardiyayla üretim yapılacak. 2011 yılından itibaren ise İngiltere’de Transit üretilmeyecek, tüm Transit üretimi Kocaeli fabrikasına kayayacak. Bu doğrultuda İngiltere fabrikasında sadece yeni Transit’in şaseleri üretilecek." Ford’un aldığı son kararla krize bağlı olarak yeni Transit projesi ertelendi ve bu projeye bağlı olarak İngiltere’de ilk etapta 1200 kişinin işten çıkartılmasına karar verildi. Şimdi Ford Avrupa’nın İngiltere operasyonuna ilişkin ne karar vereceği merak ediliyor.

ABD’ye ihracat nisanda başlıyor

FORD Otosan’ın Transit gibi yine Gölcük’te ürettiği Transit Connect modelinin Nisan ayında ABD’ye başlayacak ihracatında ise bir ertelemenin söz konusu olmadığı belirtildi. Üretimine başlandığı 2002 yılından bu yana toplam 600 bin adedin üzerinde üretilen ve bunun 448 bin adedi ihraç edilen Ford’un hafif ticarisi Transit Connect, ABD yolunda en önemli engellerden biri olan güvenlik testlerinden de başarıyla geçti. Ford’un ABD’deki zor günlerine çözüm olacak küçük araçlardan biri seçilen Connect, Avrupa’dan daha farklı kurallara sahip ABD’deki Federal Motor Vehicle Safety Standart (FMVSS) kuruluşunun 92 zorlu testine girerek, bu testlerden geçer not almayı başardı. Amerikan pazarı için 2.0 litre benzinli motora kavuşan Connect’in bu motorlara kombine otomatik şanzımanı da oldu. Ayrıca iç mekanında da çok sayıda kola ve kahve koyacak bardaklıklara yer verildi.

2002 yılında Ford Otosan’ın Gölcük’te kurulan yeni tesislerinde Transit ile birlikte üretilmeye başlayan Connect, Ford’un 1998 yılında geliştirdiği ama daha sonra rafa kaldırdığı bir proje. O günden bu yana 601 bin adet üretilen Connect’in 153 bin adedi Türkiye yollarına çıkarken, 450 bin adede yakın kısmı ihraç edildi.

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Ford, 'Krizde Önümü Göremiyorum' Dedi Gölcüklü Yeni Transit'i Askıya Aldı - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.8.2020 17:32:20. #1.14#
title