Flörtle Evlenenler Boşanmaya Daha Yatkın

Flörtle Evlenenler Boşanmaya Daha Yatkın

Denizli Belediyesi ve Kadın Gelişim ve Kültür Derneği (Kaged), Eş Seçiminde ve Evlilikte Nelere Dikkat Edilmesi Gerektiği Konularının Ele Alındığı Toplantı Düzenledi.

Flörtle Evlenenler Boşanmaya Daha Yatkın

Denizli Belediyesi ve Kadın Gelişim ve Kültür Derneği (KAGED), eş seçiminde ve evlilikte nelere dikkat edilmesi gerektiği konularının ele alındığı toplantı düzenledi.

Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'ndaki toplantıya, üniversite öğrencileri, yeni çiftler ve davetliler katıldı. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Herken, evlilikte eş seçimi konusunda yapılan yanlışlıları ve evliliğin ilk yıllarında çiftlerde görülen sorunları anlattı. Erkek ve kadınların eş seçerken ne istediğini bilmeden hareket ettiğini ifade eden Doç. Dr. Herken, "Bir çok erkek evlenmeye karar verdiğinde eş mi yoksa anne mi aradığını bilmiyor. Bunun farkına varamamış. Eş aradığını söylüyor ama farkına varmadan anne arıyor. Ya da kız koca mı arıyor, baba mı arıyor belli değil. Hem korusun, sevsin, saysın, hem de her isteğini karşılasın. Bunu baba yapar koca yapmaz. Onu hatırlattığımızda travma geçiriyorlar. Baba ve koca anne ve kadın farklı şeylerdir. Her ikisinin de benzer yanı yok aslında. Bunun farkına varmak gerekiyor. Bunun farkına varılmadan yapılan evlilik girişimi ciddi sorunlara yol açıyor. Birçok çift, farklı olmadan kendi ailesi gibi aile kurmak istiyor" dedi. Türk toplum yapısında 3 değişik aile yapısının bulunduğu kaydeden Doç. Dr. Herken, "Bizde, babanın sözünün dinlendiği bir yapı, ya da anaerkil dediğimiz anne sözünün geçerli olduğu aile yapısı var. Bunun dışında ataerkil başlayıp ana erkil bitmede var. Evliliğin ilk döneminde erkekler baskın iken çocuklar büyüdükçe çocuklar baskın hale geçiyor. Yaşamın sonlarına doğru erkekler evde muhalefete düşüyor. Birde çok psikoloji kitabı okuyup Avrupa'daki aile yapısını uygulamaya çalışan aileler var. Burada ne annenin ne babanın sözü geçiyor. Burada çocukların her dediği yapılıyor. Ama burada anne baba kaybolmuş çocuk aileyi yönetiyor. Üstelik çocuğu da memnun edemiyorlar. Etmeleri de mümkün değil" dedi. Eş seçiminde, her iki tarafında evleneceği kişinin aile yapısına bakması gerektiğini belirten Herken, "Anasına bak kızını al gibi sözler boşuna söylenmemiştir. Kavgayı normal kabul edip iletişimin bir parçasıymış gibi düşünen aileler var. Aynı zamanda çok narin olup ufak bir şeyde kırılan aileler var. Şimdi bu iki ailenin çocukları evlendiğinde, evliliğin yürümesi çok zordur. Evlilik şeklinde ailelerin gözetiminde çiftlerin görüşmesi yada flört, geleceğin belirlenmesinde tek etken değil ancak genelde görülen budur. Flörtle evlilik veya ailelerinde gözetimindeki evlilik daha uzun sürüyormuş gibi bir görüş doğru değil. Flörtle evlenenler daha serbestliği benimsemiştir. Genelde bunlar boşanmaya yatkındırlar. Yarı görücü usulüyle evlenenler daha uzun süre evli kalıyorlar. Bu insanlar boşanmaya karşıdırlar. Ancak bu evliliklerinde uzun sürmesi sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Önceden pastanede başka yerlerde garsonları çağırarak romantik ortamda çok güzel rol oynanıyor. Ancak evlendikten sonra evin içine girildiğinde güzel elbiseler kalkıyor. Etrafta garson falan da yok. Romantizmden uzaklaşmaya başlanıyor ve roller gerçekler başlıyor" dedi.

(AV-AT-Y) 13.03.2008 17:19 TSİ

Kaynak: İHA