Savcı, Nazlı Ilıcak ve Altan Kardeşler için Ağırlaştırılmış Müebbet İstedi

Savcı, Nazlı Ilıcak ve Altan Kardeşler için Ağırlaştırılmış Müebbet İstedi

FETÖ'nün medya yapılanması davasında savcı, Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşlere ağırlaştırılmış müebbet istedi. Tahliyesini isteyen Ilıcak, "Terör örgütünü, FETÖ'ye tercih ederim" dedi.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve darbeye zemin hazırladıkları iddiasıyla hakklarında anayasal düzeni değiştirmeye ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etme suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle dava açılan Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu, 7 sanığın yargılandığı davanın 4'ncü duruşması İstanbul 26. Ağır ceza mahkemesinde başladı.

ALTAN KARDEŞLER, SEGBİS'LE KATILDI

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Nazlı Ilıcak, Şükrü Tuğrul Özşengul, Yakup Şimşek getirildi. Ahmet Altan ve Mehmet Altan ise tutuklu bulundukları cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Tutuksuz sanık Tibet Murat Sanliman da duruşmada hazır bulundu. Gazeteciler Yasemin Congar ve Hasan Cemal de duruşmaya izleyici olarak katıldı.

SAVCI AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS İSTEDİ

Savcı, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve darbeye zemin hazırladıkları iddiasıyla tutuklu olarak yargılanan Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın 'anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Savcı, Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu sanığın tutukluk halinin devamına karar verilmesi talep etti.

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜ, FETÖ'YE TERCİH EDERİM"

Duruşmada mütalaaya karşı söz alan Nazlı Ilıcak, "FETÖ'yü terör örgütü olarak görüyorum. 15 Temmuz'dan önce bilmiyordum. Ama terör örgütü devleti ele geçirmeye çalışmaz. Oysa FETÖ devleti ele geçirmeyi amaçlamıştır. Terör örgütünü, FETÖ'ye tercih ederim. Ben bir suç işlemedim. Beraatimi ve 70 yaşındaki bir gazetecinin tutuklu bulunmasının zorlukları gözönüne alınarak tahliye mi talep ederim" dedi.

Diğer sanıklar da mütalaaya karşı söz alıyor.