112 İş Adamı ve Siyasetçiye Gözaltı! Aralarında AK Partili İsimler de Var

Kayseri'de FETÖ soruşturmasını kapsamında 120 iş adamı ve siyasetçi için gözaltı kararı verildi. Aralarında eski AK Parti milletvekili Ahmet Öksüzkaya ile eski AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz de var.

112 İş Adamı ve Siyasetçiye Gözaltı! Aralarında AK Partili İsimler de Var

Kayseri'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında aralarında AK Parti eski milletvekili Ahmet Öksüzkaya, AK Parti eski İl Başkanı Ömer Dengiz, Kayseri Ticaret Odası Başkanı ve İngiltere Kayseri Fahri Konsolosu olan Mahmut Hiçyılmaz'ın da bulunduğu 120 iş adamı ve siyasetçi için gözaltı kararı verildi. Bu kişilerden 9'unun yurt dışında bulunduğu belirlenirken, diğerleri gözaltına alındı.

400 POLİSLE OPERASYON

Kayseri'de Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele (TEM) ve Kaçakçılık ve Organize Suçlar (KOM) ve diğer birimlerdeki 400 polis, FETÖ/PDY örgütüne üye oldukları ve mali destek sağladıkları iddiasıyla savcılık tarafından gözaltına alınmaları kararlaştırılan 120 iş adamı ve siyasi ile ilgili operasyon başlattı.

Gözaltı kararı bulunanlar ve ev ile iş yerlerinde arama yapılanlar arasında halen yurt dışında olan AK Parti'den iki dönem milletvekilliği yaptıktan sonra 17-25 aralık operasyonu sonrası istifa ederek bağımsız kalan eski milletvekili Ahmet Öksüzkaya, AK Parti eski il başkanı Ömer Dengiz, Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı ve İngiltere Kayseri Fahri Konsolosu Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Nurettin Okandan ve Erciyes Üniversitesi'nde doçent olarak görev yaptıktan sonra Fatih Üniversitesi Rektörlüğü yapan ve FETÖ soruşturmaları başlamadan önce yurt dışına kaçan, örgütün Türkiye'deki en önemli isimlerinden Prof. Şerif Ali Tekalan yer alıyor.

15'i kadın 120 iş adamı ve siyasi FETÖ/PDY örgütüne üye olmak, mali destek sağlamakla suçlanıyor.

9'U YURT DIŞINDA

Şüphelilerden eski milletvekili Ahmet Öksüzkaya ve Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 9'unun yurt dışında olduğu belirlendi. Diğer 111 kişi için gözaltı işlemi yapılırken, ev ve iş yerlerinde yapılan aramada bilgisayar ve dokümanlara el konularak, imajları alındı. Şüpheliler gruplar halinde sağlık kontrolü için Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilmeye başlandı.

GÖZALTI VE YAKALAMA KARARI BULUNAN 120 KİŞİ

Kayseri'de iş adamları ve siyasilere yönelik operasyonda haklarında gözaltı ve yakalama kararı çıkarılan kişilerin isimleri şöyle:

Abdulkadir Şenkalp,
Abdullah Eraslan,
Abdurrahman Haskaraman,
Adil Kanatlı,
Ahmet Köseoğlu,
Ahmet Mercan,
Ahmet Öksüzkaya,
Ahmet Özkemah,
Ahmet Özyıldırım,
Ahmet Şahin,
Ali Çelebi,
Ali Ergin,
Ali Ezinç,
Arslan Erenler,
Aytekin Yılmaz,
Bahri Coşkun,
Bülent Ünsal,
Cemal Bozkurt,
Cengiz Sazak,
Cüneyt Gazezoğlu,
Ebru Boydak,
Ekrem Horozoğlu,
Elif Bozdağ,
Elif Cindoruk,
Emir Özyürek,
Erhan Topçuhasanoğlu,
Ersin Kıranatlıoğlu,
Ertuğrul Topçuhasanoğlu,
Fatih Alpanslan,
Fatih Setenci,
Fatih Somyürek,
Fatih Sultan Yavuz,
Ferhat Akmermer,
Galip Girgin,
Hacı Ali Küçükşahin,
İbrahim Oybak,
Hacı Mermet Özrendeci,
Halil İbrahim Taşçı,
Halit Suvar,
Hamdi Kasapoğlu,
Hamit Kıranatlı,
Mükremin Türkmen,
Handan Kilci,
Hasan Cabbar,
Hasan Sümerli,
Hikmet Çetin,
Hürmet Sınağ,
Hüsamettin Keçeli,
Hüseyin Akbulut,
Hüseyin Cindoruk,
İbrahim Hakkı Livçapar,
İkbal Bayatlıgil,
İlhan Niyazioğlu,
İmran Kıranatlı,
İsmail Külahlı,
İsmail Rüştü Talhaoğlu,
Saffet Baktır,
Kamil Gülaydın,
Kamil Köksal,
Veysel Çiftçi,
Kenan Akbulut,
Mahmut Hiçyılmaz,
Akif Ulubaş,
Mehmet Arı,
Mehmet Aytemur,
Mehmet Doğançay,
Faruk Postaağası,
Süleyman Gürkök,
Mehmet Kıranatlıoğlu,
Mehmet Kıranatlı,
Menmet Solak,
Mehmet Şahankaya,
Mehmet Uçarkuş,
Mehmet Alemdar,
Meral Boydak,
Meral Candan,
Mesut Haskahveci,
Metin Filiz,
Mevlüt Yoldaş,
Murat Yerlikan,
Musa Birdal,
Enes Haskahraman,
Mustafa Kırman,
Mustafa Okandan,
Mustafa Özkarakaya,
Mustafa Özkeçeci,
Mustafa Özlütürk,
Mustafa Salın,
Mustafa Şahin Gökalp,
Mustafa Yılmaz,
Müjgan Boydak,
Nail Güngör,
Mehmet Çeken,
Nuh Mehmet Saçmacı,
Nuray Birdal,
Nurettin Okandan,
Orhan Topçuhasanoğlu,
Osman Köseoğlu,
Ömer Dengiz,
Recep Çetinkaya,
Recep İmre,
Recep Özrendeci,
Rıfat Yelkenoğlu,
Saadet Yalçın,
Burhan Peker,
Servet Şahin,
Sevim Yücel,
Seyit Sevgin,
Suat Özsoy,
Suat Somyürek,
Şaban Hasçalık,
Şafak Altınay,
Şerif Ali Tekalan,
Şule Zengin,
Tahir Urfalıer,
Tuba Kıranatlıoğlu,
Türkan Akbulut,
Ülfet Baysa ve
Veyis Niyazioğlu.

BATMAN MERKEZLİ 28 İLDE DE OPERASYON VAR

Batman merkezli 28 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik başlatılan operasyonda bazı şüpheliler gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY'nin Batman il yapılanmasının deşifre edilmesi, örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda hareket ederek kamu kaynaklarını kullanan ve kullanılmasına izin veren kişilerin tespiti için soruşturma başlatıldı.

75 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Soruşturma kapsamında terör örgütünün üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 75 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Bu kişilerin gözaltına alınmasına yönelik eş zamanlı yürütülen operasyon, Batman'ın yanı sıra İstanbul, Ankara ve İzmir dahil 28 ili kapsıyor.

BATMAN'DA 800 POLİS İŞ BAŞINDA

Bazı iş adamı ve kamu görevlilerinin de bulunduğu suça karışan şüphelilerin yakalanmasına yönelik operasyonun Batman'daki bölümüne 800 polis katılıyor. Belirlenen adreslere giderek arama yapan ekiplerin, bazı şüphelileri gözaltına aldığı öğrenildi.

İZMİR'DE 63 ADRESE FETÖ OPERASYONU, 55 GÖZALTI

İzmir'de FETÖ soruşturması kapsamında adliyede çalışan zabıt katiplerine yönelik 63 adreste eş zamanlı operasyon yapıldı. Yapılan operasyonlarda 55 kişi gözaltına alındı.

15 Temmuz'da Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından yapılan darbe girişimin ardından, İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato tarafından açılan soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İzmir Adliyesinde çalışan zabıt katiplerine yönelik 63 adreste eş zamanlı operasyon düzenledi. Yapılan operasyonlarda çok sayıda örgütsel doküman ve dijital malzeme ele geçilirken, 55 kişi gözaltına alındı. FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alınan şahıslar, sağlık kontrollerinin ardından İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine götürüldü.

Ayrıca bazı iş yerlerinde aramaların devam ettiği öğrenildi.

MERSİN BELEDİYESİ'NDE ÜST DÜZEY TUTUKLAMA

Mersin Büyükşehir Belediyesinde FETÖ terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınarak mahkemeye çıkarılan 23 zanlıdan, Genel Sekreter Haluk Tunçsu, Belediye Başkan Vekili Özgür Sanal ve Zabıta Daire Başkanı ve aynı zamanda Tarsus eski Emniyet Müdürü Yaşar Aksoy'un da aralarında bulunduğu 10 kişi tutuklandı.

ANTALYA'DA 50 KİŞİ GÖZALTINDA

Antalya Cumhuriyet Başvavcılığı talimatıyla, Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri tarafından FETÖ soruşturması kapsamında operasyon yapıldı. Gece saat 04.00'te TEM operasyon timleri tarafından şüphelilerin evlerine ve çalıştıkları yerlere baskın düzenlendi. Operasyonda Antalya L Tipi Cezaevinde görevli infaz koruma memuru 25 şüpheli ile Antalya Adliyesi'nde görevli katip ve yazıcıların bulunduğu 25 şüpheli olmak üzere toplam 50 kişi gözaltına alındı. Aralarında 5 kadının da bulunduğu şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirilerek, Kepez İlçe Müdürlüğü'ne ardından dokuma parkı içinde oluşturulan gözaltı merkezine götürüldü.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, Antalya L Tipi Cezaevi ve Adliyede bazı noktalarda arama yapıldı. Aramalarda ele geçirilen dokümanlara el konuldu.