HDP'li Ayhan Bilgen Tahliye Edildi

HDP'li Ayhan Bilgen Tahliye Edildi

6- 8 Ekim 2014'teki Kobani olayları soruşturması kapsamında, 31 Ocak'ta tutuklanan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen tahliye edildi.

HDP'li Ayhan Bilgen Tahliye Edildi

Kobani olayları soruşturması kapsamında 31 Ocak'ta tutuklanan HDP Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen tahliye edildi.

ZİYA PİR DUYURDU

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, sosyal medya hesabından "Milletvekilimiz Ayhan Bilgen tahliye oldu" diyerek kararı duyurdu.


NE OLMUŞTU?

HDP eski Sözcüsü Ayhan Bilgen Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'örgüt üyesi olmak' iddiasıyla hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 31 Ocak 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

11 YILDAN 25 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENMİŞTİ

HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun 6- 8 Ekim 2014 Kobani olayları öncesinde yaptığı 'sokağa çıkın' çağrısı ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Ayhan Bilgen hakkında hazırlanan iddianame Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilmişti. 64 sayfalık iddianamede, Bilgen'in 'Terör örgütü üyesi olmak', 'Suç işlemeye alenen tahrik' ve 'Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma' suçlarından 11 yıldan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

İddianamede, IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığı ve bölgenin kontrolünü büyük ölçüde sağladığı sırada, PKK terör örgütü yöneticilerin yaptığı çağrılar sonrası HDP'nin karar organı olan Merkez Yürütme Kurulu'nda alınan kararlar üzerine, partinin kurumsal Twitter hesabı üzerinden halkın sokağa dökülmesi yönünde paylaşımlarda bulunulduğu belirtildi. Yapılan sokağa çıkma çağrısı sonrası ülke genelinde şiddet olaylarının yaşandığını, olaylarda çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini ve yaralandığını vurgulayan savcı, aralarında kamu kurumlarının da bulunduğu çok sayıda yerin de zarar gördüğünü ifade etti.

İTİRAZ ÜZERİNE TUTUKLANMIŞTI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 6- 8 Ekim Kobani olaylarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra adli kontrol kararı ile serbest bırakılan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen'in, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı itiraz üzerine tutuklanmıştı.